Զելենսկին հայտարարել է Ռյուտեի, Կոշտայի և ֆոն դեր Լայենի հետ արդյունավետ հանդիպման մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Եվրախորհրդարանի նախագահի հետ արդյունավետ հանդիպման մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Զելենսկին նշել է X միկրոբլոգի գրառման մեջ։
«Լավ և արդյունավետ հանդիպում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ»,- Զելենսկին։
Նա հավելել է, որ եվրոպացի առաջնորդներին ներկայացրել է դիվանագիտական ​​իրավիճակի մասին։
«Մենք մանրամասն քննարկեցինք մեր աշխատանքն ԱՄՆ գործընկերների հետ՝ խաղաղության, անվտանգության երաշխիքների և մեր դիմադրողականության ամրապնդման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի վերաբերյալ։ Մենք նաև անդրադարձանք PURL նախաձեռնությանը և փոխհատուցման վարկին։ Մեր դիրքորոշումները համաձայնեցվել են բոլոր հարցերում։ Մենք գործում ենք համակարգված և կառուցողական ձևով։ Շնորհակալություն հանդիպման և ձեր աջակցության համար»,- նշել է Ուկրաինայի նախագահը
Վոլոդիմիր Զելենսկին ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ուկրաինան դեկտեմբերի 9-ին կպատրաստի խաղաղության ծրագիր և կուղարկի այն Միացյալ Նահանգներ։
Զելենսկին դեկտեմբերի 9-ին պաշտոնական այցով մեկնել է Հռոմ։ Նախատեսված է հանդիպում Հռոմի պապ Լևոն XIV-ի, ինչպես նաև Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնիի հետ։

Зеленский заявил о продуктивной встрече с Рютте, Коштой и фон дер Ляйен
Президент Украины Владимир Зеленский заявил о продуктивной встрече в Брюсселе с генеральным секретарём НАТО, председателем Европейского совета и председателем Европейского парламента. Как сообщает Арменпресс, Зеленский отметил это в публикации в микроблоге X.
«Хорошая и продуктивная встреча с генеральным секретарём НАТО Марком Рютте, председателем Европейского совета Антонио Коштой и председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен», — написал Зеленский.
Он добавил, что проинформировал европейских лидеров о дипломатической ситуации.
«Мы подробно обсудили нашу работу с американскими партнёрами по вопросам мира, гарантий безопасности и мер, предпринимаемых для укрепления нашей устойчивости. Мы также затронули инициативу PURL и компенсационный кредит. Наши позиции согласованы по всем вопросам. Мы действуем слаженно и конструктивно. Благодарю вас за встречу и вашу поддержку», — отметил президент Украины. Ранее Владимир Зеленский заявлял, что Украина подготовит мирный план 9 декабря и направит его в США.
Зеленский отправился в Рим 9 декабря с официальным визитом. В рамках визита он встретится с Папой Римским Львом XIV и премьер-министром Италии Джорджией Мелони.