Հունգարիան չի ընդունում ռուսական նավթից ու գազից հրաժարվելու ԵՄ-ի պլանը. Սիյարտո
Հունգարիան չի ընդունում ՌԴ-ից ստացվող նավթից ու գազից հրաժարվելու ԵՄ-ի պլանը և Սլովակիայի հետ միասին պատրաստվում է հայց ներկայացնել ԵՄ-ի դատարան: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Պետեր Սիյարտոն։
«Խոսքը ռուսական բնական գազի և նավթահումքի մասին է, որոնց մատակարարումները Եվրոպա Բրյուսելը ցանկանում է արգելել... Հենց Բրյուսելում կայանա այս որոշման շուրջ վերջնական քվեարկություն, մենք անմիջապես այն կվիճարկենք ԵՄ-ի դատարանում։ Մենք անմիջապես դատաքննություն կնախաձեռնենք։ Մենք արդեն սկսել ենք անհրաժեշտ իրավական աշխատանքը, այն ընթանում է», - ասել է Սիյարտոն Բրյուսելում լրագրողների հետ զրույցում։
Նախարարը նշել է, որ խորհրդակցել է Սլովակիայի իր գործընկերոջ հետ, և իրենք «որոշել են համակարգել ընթացիկ իրավական աշխատանքներն ու միասին գործել ԵՄ-ի դատաքննության շրջանակներում»։
BBC-ն էլ նշում է, որ լրագրողների հետ զրույցում Սիյարտոն նաև ասել է, որ դեկտեմբերի 3-ի առավոտյան ԵՄ-ում ռուսական գազից հրաժարվելու վերաբերյալ նախնական համաձայնագրի ձեռք բերումից հետո Սիյարտոն նշել է, որ դա երկիրը կդարձնի խոցելի, կվտանգի նրա էներգետիկ անվտանգությունը, իսկ հունգարական ընտանիքների համար էլեկտրաէներգիայի վճարները զգալիորեն կբարձրանան։
Եվրոպական միության խորհուրդը և Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչները համաձայնության են եկել ռուսական գազի ներմուծումից մինչև 2027 թվականը փուլային կերպով հրաժարվելու կանոնների շուրջ։

Венгрия не принимает план ЕС по отказу от российской нефти и газа - Сийярто
Венгрия не принимает план ЕС по отказу от российской нефти и газа и вместе со Словакией готовится подать иск в суд ЕС. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил министр иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Петер Сийярто.
«Речь идёт о российском природном газе и сырой нефти, поставки которых Брюссель хочет запретить в Европу... Как только в Брюсселе состоится окончательное голосование по этому решению, мы немедленно оспорим его в суде ЕС. Мы немедленно инициируем судебное разбирательство. Мы уже начали необходимую юридическую работу, она идёт полным ходом», — заявил Сийярто в беседе с журналистами в Брюсселе.
Министр сообщил, что проконсультировался со словацким коллегой, и они «решили координировать текущую юридическую работу и действовать сообща в рамках судебного надзора ЕС». BBC также отмечает, что в беседе с журналистами Сийярто также заявил, что после достижения предварительного соглашения об отказе ЕС от российского газа утром 3 декабря он отметил, что это сделает страну уязвимой, поставит под угрозу её энергетическую безопасность и значительно увеличит счета за электроэнергию для венгерских семей.
Совет ЕС и представители Европарламента согласовали правила поэтапного отказа от импорта российского газа к 2027 году.