Միրզոյանն ու Կոսը քննարկել են Երևանում կայանալիք ԵՔ համայնքի և ՀՀ-ԵՄ գագաթաժողովների անցկացմանն առնչվող հարցերը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից՝ ներկայացնելով հանդիպման մանրամասները։
Նշվում է, որ զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր՝ ռազմավարական օրակարգի հաստատումը և երկուստեք ընդգծել դրանով նախատեսված բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ ակտիվ աշխատելու պատրաստակամությունը։
Հաղորդվում է, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաև առկա գործիքակազմի կիրառման միջոցով դրանց շրջանակի ընդլայնման հնարավորություններին։
ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ Արարատ Միրզոյանը և Մարթա Կոսը հանգամանալից անդրադարձ են կատարել փոխկապակցվածության, ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ ներդրումների, դրանով իսկ տնտեսական համագործակցության խթանման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին։ Քննարկվել են նաև ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ հանձնակատարը քննարկել են առաջիկա բարձրաստիճան միջոցառումների՝ մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի և ՀՀ-ԵՄ գագաթաժողովների անցկացման հարցերը։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային զարգացումների շուրջ։
Նշենք, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 1-3-ը աշխատանքային այցով գտնվում է Բրյուսելում՝ մասնակցելու Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության խորհրդի 6-րդ հանմաժողովին։
Նախօրեին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը, ինչպես նաև Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսը Բրյուսելում կայացած գործընկերության խորհրդի նիստի արդյունքներով ստորագրեցին գործընկերության ռազմավարական օրակարգը։

В Брюсселе состоялась встреча министра ИД Армении с комиссаром по вопросам расширения ЕС
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян в рамках рабочего визита в Брюссель встретился с комиссаром по вопросам расширения Европейского Союза Мартой Кос.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Министерстве иностранных дел Республики Армения, представив подробности встречи.
Собеседники с удовлетворением отметили утверждение новой стратегической повестки партнерства Армения-ЕС и подчеркнули готовность активно работать над углублением сотрудничества во всех предусмотренных ею областях.
В ходе встречи были затронуты программы, реализуемые при поддержке ЕС, а также возможности их расширения за счет использования существующих инструментов.
Как сообщает Министерство иностранных дел, Арарат Мирзоян и Марта Кос подробно остановились на работе, проводимой в целях содействия взаимодействию, инвестициям в развитие инфраструктур и, следовательно, экономическому сотрудничеству. Были также обсуждены инициативы, направленные на укрепление устойчивости Республики Армения.
Министр иностранных дел РА и комиссар ЕС обсудили предстоящие мероприятия высокого уровня, включая проведение саммитов Европейского политического сообщества и РА-ЕС, которые пройдут в Ереване в мае 2026 года.
Также состоялся обмен мнениями по международной ситуации.
Делегация во главе с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном находится с рабочим визитом в Брюсселе с 1 по 3 декабря для участия в 6-м заседании Совета партнерства Армения-Европейский союз.
Вчера в Брюсселе министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас и верховный комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос подписали Повестку стратегического партнерства по итогам заседания Совета партнерства.