Սիրիայի համար պայքարը թեժանում է, քանի որ արաբական երկիրը դիտարկվում է որպես «Միջին միջանցք» նախագծի կարևոր օղակ
Արաբագետ Հայկ Քոչարյանը կարծում է, որ Սիրիան Մերձավոր Արևելքում դառնում է «Միջին միջանցք» նախագծի կարևոր օղակ, որտեղ Միացյալ Նահանգներն ու այլ խաղացողներն իրենց համար տեսնում են բավականին մեծ հնարավորություններ, մինչդեռ Իսրայելը փորձում է բոլոր իրավիճակներում ազդեցության լծակները պահել իր ձեռքում և թույլ չտալ հարևանությամբ ուժեղ պետության ստեղծում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայկ Քոչարյանն անդրադարձավ Իսրայելի կողմից Սիրիայի տարածքի վերջին հրետակոծություններին, ինչպես նաև արաբական երկրի դերակատարության խնդրին մերձավորարևելյան աշխարհաքաղաքական գործընթացներում։
«Իսրայելը նոր չէ, որ մտնում է Սիրիայի տարածք, և դա անում է հաճախակի՝ իրականացնելով ցամաքային գործողություններ, մինչդեռ Միացյալ Նահանգներն ամեն կերպ ցանկանում է բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնել Սիրիային ու Իսրայելին, սակայն վերջինս, ելնելով անվտանգային իր նկատառումներից, նախևառաջ ցանկանում է չեզոքացնել Սիրիայում տեղակայված և իր անմիջական սահմանի հարևանությամբ գործող, բավականին լավ զինված ահաբեկչական խմբավորումներին»,- ասաց Քոչարյանը։
Արաբագետի կարծիքով՝ Իսրայելը պահպանում է գերակա վերահսկողություն նաև օդային տարածքում և հենվելով հետախուզական տեղեկությունների վրա՝ կարողանում է կանխել իրավիճակի ցանկացած փոփոխություն, որը ձեռնտու չէ իրեն։ Սիրիայում կան տարբեր խմբավորումներ, չլուծված բազմապիսի խնդիրներ, որոնք իսրայելական կողմն օգտագործում է որպես պատրված՝ Սիրիայի տարածք մտնելու համար։
«Պաշտոնական Դամասկոսն իր հերթին պայման է առաջադրում, որպեսզի իսրայելական զինուժը դուրս գա Սիրիայի տարածքից, ինչից հետո նոր կգնա բանակցությունների նրա հետ։ ԱՄՆ-ն իր հերթին ճնշում է գործադրում Սիրիայի իշխանությունների վրա՝ ստեղծելով տարբեր իրավիճակներ, որպեսզի վերջիններս գան համաձայնության և գործարք կնքեն իսրայելական կողմի հետ։ Դեռ ջանքերն անցնում են ապարդյուն, որովհետև Սիրիայի կենտրոնական իշխանությունը մյուս կողմից ամրանալու կարիք ունի, ինչը թույլ չի տալիս Միացյալ Նահանգներին վերջնագրի տեսքով ինչ-որ բան պարտադրել Սիրիայի իշխանություններին»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Քոչարյանի դիտարկմամբ՝ Իսրայելը պարբերաբար օգտագործում է նաև քրդերի և դրուզների գործոնները, որպեսզի Սիրիայում ձեռքը շարունակ պահի արաբական երկրի ներքաղաքական զարգացումների զարկերակի վրա՝ ամրապնդելով իր դերը տարածաշրջանային զարգացումներում, մինչդեռ ԱՄՆ-ն էլ ձգտում է Սիրիային ներգրավել հավակնոտ նախագծերում։
«Գիտակցելով մերձավորարևելյան գործընթացներում Սիրայի դերակատարության բարձրացումը՝ Իսրայելն ամեն կերպ փորձում է խոչընդոտել այդ պրոցեսը և ազդելով իր դաշնակց ԱՄՆ-ի վրա՝ ստիպում է նրան ճնշում գործադրել Սիրիայի իշխանությունների վրա՝ նրանց պարտադրելով գնալ զիջումների։ Վերջիններս դեռ դիմադրում են։ Հարցն ի վերջո այն է, թե Սիրիան կներգրավվի՞ տարածաշրջանային մեծ նախագծերում, թե՞ կմնա որպես խնդիրներ հարուցող երկիր։ Մեծ խաղացողների տեսանկյունից սա կարևոր հարց է»,- մանրամասնեց արաբագետը։
Աշխարհաքաղաքական մրցակցության համատեքստում Քոչարյանն անդրադարձավ նաև սիրիական խնդրով շահագրգիռ Թուրքիայի վարքագծին՝ նշելով, որ Անկարայի ազդեցությունն արաբական երկրի կառավարության վրա նույնպես բավականին մեծ է։
«Բացի դրանից Սիրիայում գործում են որոշ զինված խմբավորումներ, որոնք ուղղակիորեն կապված են Թուրքիայի հետ, սակայն Դամասկոսում գիտակցում են առկա իրավիճակը, հասկանում են, որ Թուրքիան ու Իսրայելը կարող են հենց արաբական երկրի տարածքում միմյանց միջև հարցեր պարզել, ուստի փորձում են խուսանավել առճակատումից և հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերել երկու կողմերին և բալանսավորված աշխատել երկուսի հետ։ Առայժմ Սիրիայի իշխանություններին այդ առումով հաջողվում է պահպանել փխրուն իրավիճակը»,- եզրահանգեց արաբագետը։
Սիրիական կողմը հաղորդում է, որ Իսրայելը դիմել է նաև սահմանային շրջաններում ռմբակոծությունների՝ խախտելով միջազգային իրավունքի կանոնները, ՄԱԿ-ի՝ պետական ​​ինքնիշխանության վերաբերյալ բանաձևերը և 1974 թվականին կնքված անջատման մասին համաձայնագիրը, որը բուֆերային գոտի էր ստեղծում երկու երկրի միջև։

Борьба за Сирию накаляется, поскольку эта страна рассматривается как важное звено проекта “Средний коридор”
Арабист Айк Кочарян считает, что Сирия становится важным звеном проекта “Средний коридор” на Ближнем Востоке, где США и другие игроки видят для себя достаточно большие возможности, в то время как Израиль пытается сохранить рычаги влияния в своих руках в любых ситуациях и не допустить создания сильного государства по соседству.
В интервью “Арменпресс” Айк Кочарян коснулся недавних обстрелов Израилем территории Сирии, а также роли этой атрабской страны в геополитических процессах на Ближнем Востоке.
“Израилю не ново вторжение на сирийскую территорию, и он делает это регулярно, проводя наземные операции. США же всеми силами стремятся усадить Сирию и Израиль за стол переговоров. Однако Израиль, исходя из своих соображений безопасности, в первую очередь хочет нейтрализовать довольно хорошо вооруженные террористические группировки, дислоцированные в Сирии и действующие вблизи его непосредственной границы”, — заметил Кочарян.
Израиль также сохраняет преимущественный контроль над воздушным пространством и, опираясь на разведывательную информацию, способен предотвратить любое невыгодное ему изменение ситуации. В Сирии действуют различные группировки, существуют различные нерешённые проблемы, которые израильская сторона использует как предлог для вторжения на сирийскую территорию.
“Официальный Дамаск, в свою очередь, ставит условием вывод израильских военных с сирийской территории, и лишь после этого вступит с ним в переговоры. США, в свою очередь, оказывают давление на сирийские власти, создавая различные ситуации, чтобы те пришли к соглашению и подписали сделку с израильской стороной. Тем не менее, усилия остаются тщетными, потому что центральное правительство Сирии нуждается в укреплении, что не позволяет Соединенным Штатам навязывать что-либо сирийским властям в виде ультиматума”, — отметил наш собеседник.
По словам Кочаряна, Израиль также регулярно использует курдский и друзский факторы, чтобы держать руку на пульсе внутриполитических событий в этой стране, усиливая свою роль в региональных процессах, в то время как США стремятся вовлечь Сирию в амбициозные проекты.
“Осознавая растущую роль Сирии в ближневосточных процессах, Израиль всячески пытается этому воспрепятствовать и, воздействуя на своего союзника – США, вынуждает его оказывать давление на сирийские власти, принуждая их идти на уступки. Последние пока сопротивляются. Вопрос, в конечном счёте, заключается в том, будет ли Сирия участвовать в крупных региональных проектах или останется страной, создающей проблемы. С точки зрения крупных игроков, это важный вопрос”, – пояснил эксперт по арабским странам.
В контексте геополитической конкуренции Кочарян также коснулся поведения Турции, заинтересованной в сирийском вопросе, отметив, что влияние Анкары на правительство арабской страны также довольно велико.
“Кроме того, в Сирии действуют вооружённые группировки, напрямую связанные с Турцией. Однако Дамаск осведомлён о сложившейся ситуации, понимает, что Турция и Израиль могут урегулировать свои вопросы непосредственно на территории арабской страны, поэтому старается избегать конфронтации, проявлять сбалансированный подход к обеим сторонам и работать с ними на равноправной основе. Пока сирийским властям удаётся сохранять лишь нестабильную ситуацию”, — заключил арабист.
После ухода президента Сирии Башара Асада с поста президента в декабре 2024 года Израиль начал наземные вторжения в сирийские провинции Кунейтра и Дераа, установив контроль над буферной зоной.
Сирийская сторона сообщает, что Израиль также прибегает к бомбардировкам приграничных районов, нарушая нормы международного права, резолюции ООН о государственном суверенитете и соглашения 1974 года об отделении, которое создавало буферную зону между двумя странами.