Ղազախստանը և Թուրքիան դատապարտել են Սև ծովում ԿԽԿ ենթակառուցվածքների և նավթատարների վրա հարձակումները
Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարությունը բողոք է հայտնել Նովոռոսիյսկի նավահանգստում Կասպիական խողովակաշարային կոնսորցիումի (ԿԽԿ) ենթակառուցվածքների վրա ուկրաինական հարձակման դեմ։
«Այս միջադեպը ագրեսիայի երրորդ ակտն է զուտ քաղաքացիական օբյեկտի դեմ, որի գործունեությունը երաշխավորված է միջազգային իրավունքով», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշել է Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Արտգործնախարարությունը ընդգծել է, որ ԿԽԿ-ն կարևոր դեր է խաղում համաշխարհային էներգետիկ համակարգի կայունության պահպանման գործում և հայտարարել է, որ միջադեպը դիտարկում է որպես Ղազախստանի և Ուկրաինայի միջև երկկողմ հարաբերություններին վնասող գործողություն։
«Մենք ակնկալում ենք, որ ուկրաինական կողմը կձեռնարկի արդյունավետ միջոցներ՝ ապագայում նմանատիպ միջադեպերը կանխելու համար», - նշվում է հայտարարության մեջ։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը ևս հայտարարություն է տարածել Սև ծովում վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերի վերաբերյալ։ Հայտարարությունում նշվում է, որ Թուրքիան մտահոգված է Գամբիայի դրոշի ներքո նավարկող Kairos և Virat առևտրային լցանավերի վրա հարձակումների առթիվ։
«Սև ծովում մեր բացառիկ տնտեսական գոտում տեղի ունեցած այս միջադեպերը լուրջ ռիսկեր են ստեղծել տարածաշրջանում նավարկության, կյանքի, գույքի և շրջակա միջավայրի անվտանգության համար», - հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Հայտարարությունը Ուկրաինային ուղղակիորեն չի դատապարտում: Նշվում է, որ Թուրքիան շարունակում է շփումները համապատասխան կողմերի հետ՝ Սև ծովում պատերազմի տարածումը կանխելու և տարածաշրջանում երկրի տնտեսական շահերի վրա բացասական ազդեցությունից խուսափելու համար։
2025 թվականի փետրվարին ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը հարվածեցին ԿԽԿ Կրոպոտկինսկայա նավթի պոմպակայանին: Նոյեմբերին տեղի ունեցավ ևս երկու հարձակում: Նոյեմբերի 25-ին Ուկրաինայի զինված ուժերը հայտարարեցին Նովոռոսիյսկի Շեշխարիս նավթային տերմինալի ուղղությամբ հաջող հարվածի մասին, որը ԿԽԿ համակարգի մաս է կազմում: Ընկերությունը պնդում էր, որ վնասվել է վարչական շենքը:

Казахстан и Турция осуждают нападения на инфраструктуру и нефтепроводы КТК в Черном море
МИД Казахстана выразил протест в связи с нападением Украины на инфраструктуру Каспийского трубопроводного консорциума (КТК) в порту Новороссийск.
МИД Казахстана выразил протест в связи с атакой на инфраструктуру Каспийского трубопроводного консорциума (КТК) в порту Новороссийска.
«Произошедшее является уже третьим актом агрессии против исключительно гражданского объекта, функционирование которого гарантировано нормами международного права», — как передает Арменпресс, отмечает ведомство.
МИД отметил, что КТК играет значимую роль в поддержании стабильности мировой энергетической системы, заявив, что рассматривают произошедшее как действие, наносящее ущерб двусторонним отношениям Казахстана и Украины.
«Ожидаем от украинской стороны принятия действенных мер по недопущению подобных инцидентов в будущем», — говорится в заявлении.
МИД Турции также выступил с заявлением в связи с недавними инцидентами в Черном море. В нем говорится, что Турция с обеспокоенностью отмечает нападения на торговые танкеры Kairos и Virat, шедшие под флагом Гамбии.
«Эти инциденты, произошедшие в пределах нашей исключительной экономической зоны в Черном море, создали серьезные риски для безопасности судоходства, жизни, имущества и окружающей среды в регионе», — заявил официальный представитель МИД Турции.
Напрямую Украина в его заявлении не осуждается. Отмечается, что Турция продолжает контакты с заинтересованными сторонами, чтобы предотвратить распространение войны в Черном море и избежать негативного воздействия на экономические интересы страны в регионе.
В феврале 2025 года украинские беспилотники вывели из строя нефтеперекачивающую станцию «Кропоткинская» Каспийского трубопроводного консорциума. Еще две атаки произошли в ноябре. 25 ноября в ВСУ заявили об успешном ударе по нефтяному терминалу «Шесхарис» в Новороссийске, который входит в систему КТК. В компании утверждали, что повреждено административное здание.