Շվեյցարիան կարող է որպես միջնորդ հանդես գալ Մոսկվայի և Կիևի միջև
Շվեյցարիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է Մոսկվայի և Կիևի միջև որպես միջնորդ հանդես գալու պատրաստակամության մասին, եթե կողմերը դիմեն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել է Շվեյցարիայի ժողովրդական կուսակցությունից խորհրդարանի պատգամավոր Ժան Լյուկ Ադորը` նշելով, որ այդ հարցը բարձրացրել է երկրի ԱԳ նախարար Ինիացիո Կասիսի հետ։
«Շվեյցարիան կարող է իր ներդրումն ունենալ նման երկխոսության մեջ, բայց միայն այն դեպքում, եթե բոլոր կողմերը, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, համաձայնեն մասնակցել։ Այս հարցը ես արդեն բարձրացրել եմ դաշնային խորհրդական Ինիացիո Կասիսի հետ», - «Իզվեստիա»-ին հայտարարել է պատգամավորը։
Նոյեմբերի սկզբին Կասիսը հայտնել էր ԵԱՀԿ-ում Բեռնի  նախագահության շրջանակում 2026 թ. սկզբին Մոսկվա այցելելու մտադրության մասին։

Швейцария может выступить посредником между Москвой и Киевом
МИД Швейцарии заявил о готовности выступить посредником между Москвой и Киевом в случае обращения сторон. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил депутат парламента от Швейцарской народной партии Жан-Люк Адор, отметив, что он поднял этот вопрос перед министром иностранных дел страны Иньяцио Кассисом.
«Швейцария может внести свой вклад в такой диалог, но только если все стороны, включая Россию, согласятся на участие. Я уже поднял этот вопрос перед Федеральным советником Иньяцио Кассисом», — сообщил депутат «Известиям».
В начале ноября Кассис объявил о намерении посетить Москву в начале 2026 года в рамках бернского председательства в ОБСЕ.