Զելենսկին ելույթ է ունեցել Շվեդիայի խորհրդարանում
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին նոյեմբերի 24-ին տեսակապի միջոցով ելույթ է ունեցել Շվեդիայի խորհրդարանում՝ հայտարարելով, որ Կիևը շարունակելու է աշխատանքը գործընկերների հետ՝ պատերազմի դադարեցման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի առաջարկած ծրագրի շուրջ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ն, Զելենսկին հայտարարել է, որ հիմա «կրիտիկական պահ է», և ուկրաինական կողմը «սերտորեն աշխատում է ԱՄՆ-ի և եվրոպացի գործընկերների հետ քայլերը հստակեցնելու նպատակով»՝ վերջ տալու իր երկրում շարունակվող պատերազմին։
«Պուտինը ցանկանում է, որ օրինական ճանաչում ստանա այն, ինչ նա գողացել է․․․ոչ միայն Ուկրաինայից, նա դա ցանկանում է ամբողջ աշխարհից, ինչը չափազանց վտանգավոր է»,- ասել է նախագահ Զելենսկին։
Նա հայտնել է, որ բանակցությունների ընթացքում մինչ օրս կարողացել են քննարկման սեղանին պահպանել «զգայուն կետերը», այդ թվում և բոլոր ուկրաինացի ռազմագերիների ազատ արձակման ու առևանգված ուկրաինացի երեխաների վերադարձի հարցերը։
Զելենսկին Ռուսաստանն անվանել է ագրեսոր երկիր՝ նշելով․ «Ագրեսորը պետք է պատասխան տա նախաձեռնած պատերազմի համար»։

Зеленский выступил перед членами Парламента Швеции
Президент Украины Владимир Зеленский 24 ноября по видеосвязи выступил перед членами Парламента Швеции, заявив, что Киев продолжит работать с партнёрами над предложенным США планом прекращения войны.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на BBC, Зеленский заявил, что наступил “критический момент” и украинская сторона “тесно сотрудничает с американскими и европейскими партнёрами для уточнения шагов” по прекращению продолжающейся войны.
“Путин хочет, чтобы то, что он украл, было юридически признано... не только Украиной, он хочет этого от всего мира, что крайне опасно”, — заявил президент Зеленский.
Он сообщил, что пока удалось сохранить в повестке переговоров “чувствительные моменты”, включая освобождение всех украинских военнопленных и возвращение похищенных украинских детей.
Зеленский назвал Россию страной-агрессором, отметив, что агрессор должен ответить за развязанную им войну.