ՀԱՄԱՍ-ի բարձրաստիճան պատվիրակությունը հանդիպել է Եգիպտոսի հետախուզության ղեկավարի հետ
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման բարձրաստիճան անդամների պատվիրակությունը նոյեմբերի 23-ին Կահիրեում հանդիպել է Եգիպտոսի հետախուզության ղեկավարի հետ՝ քննարկելու Գազայում հրադադարի համաձայնագիրն ու ներկա իրավիճակը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին ասվում է խմբավորման տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հանդիպմանը ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչները վերահաստատել են հրադադարի առաջին փուլը կյանքի կոչելու իրենց պատրաստակամությունը, սակայն մեղադրել են Իսրայելին հրադադարի «շարունակական խախտումների մեջ»՝ ընդգծելով, որ իսրայելական կողմի գործողությունները վտանգում են գործարքը։
ՀԱՄԱՍ-ը կոչ է արել ստեղծել հստակ մեխանիզմ, որի միջոցով կարձանագրվեն հրադադարի խախտումները։
Քննարկվել է նաև Ռաֆահի թունելներում մնացած ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների հարցը։
Գազայում նոյեմբերի 22-ին իսրայելական ավիահարվածների պատճառով մահացել է առնվազն 20 մարդ։
Եգիպտոսը, Կատարն ու Միացյալ Նահանգները միջնորդել էին ՀԱՄԱՍ-ի և Իսրայելի միջև Գազայում հրադադարի հաստատման հարցում։ Հրադադարն ուժի մեջ էր մտել 2025 թվականի հոկտեմբերին։

Делегация высокопоставленных лиц ХАМАС встретилась в Каире с главой египетской разведки
Делегация высокопоставленных лиц палестинского радикального движения ХАМАС 23 ноября встретилась в Каире  с главой египетской разведки, чтобы обсудить соглашение о прекращении огня и текущую ситуацию в секторе Газа. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Reuters, об этом говорится в заявлении группировки.
На встрече представители ХАМАС подтвердили готовность к реализации первой фазы режима прекращения огня, но обвинили Израиль в постоянных нарушениях режима прекращения огня, подчеркнув, что действия израильской стороны ставят соглашение под угрозу.
ХАМАС призвал к созданию четкого механизма регистрации нарушений режима прекращения огня.
Также обсуждался вопрос о боевиках ХАМАС, остающихся вблизи Рафаха.
В результате израильских авиаударов по сектору Газа 22 ноября погибло не менее 20 человек.
Посредниками при заключении соглашения о прекращении огня в секторе Газа между ХАМАС и Израилем выступили Египет, Катар и США. Оно вступило в силу в октябре 2025 года.