Հայաստանում նախագծվել է փոքր արբանյակ, որի հնարավոր կիրառությունը դեռ պետք է հստակեցվի
2022 և 2023 թվականներին համապատասխանաբար ARMSAT-1 և Hayasat-1 արբանյակները տիեզերք արձակելուց հետո Հայաստանում մտածում են համանման հերթական նախագիծը կյանքի կոչելու մասին: Մասնավորապես, երևանյան աշխատանոցներից մեկում նախագծվել է փոքր արբանյակ, որի պատրաստման նպատակահարմարությունը և գործնական կիրառության ոլորտները դեռ պետք է հստակեցվեն մասնագետների հետ քննարկումների արդյունքում:
«Արմաթ» ճարտարագիտական աշխատանոցի կրթական ծրագրի ղեկավար Մայա Շահումյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ իրագործման դեպքում դա կարող է շատ հավակնոտ նախագիծ համարվել:
«Երևանի աշխատանոցներից մեկում նախագծվել է Cubesat ձևաչափի սարքը (խմբ. նույն ձևաչափի էին նաև ARMSAT-1 և Hayasat-1 արբանյակները), որը փոքր արբանյակի տարբերակ է: Դա տիեզերական նախագծերից մեկն է, որի ուղղությամբ ուզում ենք աշխատել՝ ապահովել շահագրգիռ կազմակերպությունների կամ ընկերությունների կապը մասնագետների հետ, որպեսզի քննարկումների արդյունքում պարզ դառնա, թե որ ուղղությամբ է պետք շարունակել ընթացքը: Կարծում եմ` մի քանի ամիս կպահանջվի այդ ամենը հստակեցնելու համար: Դա կարող է շատ հավակնոտ նախագիծ դիտվել»,- նշեց Մայա Շահումյանը:
2022 թվականի մայիսի 25-ին տիեզերք էր արձակվել Հայաստանի առաջին՝ ARMSAT-1 արբանյակը, որը կոչված էր նպաստելու սահմանների պաշտպանությանը, արտակարգ իրավիճակների և շրջակա միջավայրի մոնիթորինգին, ինչպես նաև գյուղատնտեսության և շինարարության աշխատանքներին աջակցելուն: ARMSAT-1-ը ստեղծվել էր իսպանական SATLANTIS ընկերության մասնակցությամբ:
Հայկական արտադրության առաջին արբանյակ Hayasat-1-ը տիեզերք էր արձակվել 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ին՝ գիտական ուսումնասիրություններ իրականացնելու նպատակով: Այն մշակվել և պատրաստվել էր Հայաստանում՝ «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիայի և Գիտական նորարարությունների և կրթության կենտրոնի թիմի կողմից։
Իրենց առաքելություններն արդեն ավարտած երկու արբանյակներից ARMSAT-1-ն արձակվել էր SpaceX-ի հրթիռների միջոցով՝ ԱՄՆ Կանավերալ հրվանդանում գտնվող տիեզերակայանից, իսկ Hayasat-1-ը՝ Վանդենբերգի ռազմաօդային բազայից։

Armath engineers design CubeSat
Engineers at the Armath Engineering Laboratories in Yerevan have designed a CubeSat following the successful ARMSAT-1 and Hayasat-1 missions in 2022 and 2023 respectively.
Although the design is complete, the expediency and potential applications of the CubeSat are yet to be determined before moving forward with development, according to a senior Armath executive.
Maya Shahumyan, the Program Director at Armath, told Armenpress that the project can be highly ambitious if implemented.
“A CubeSat — a nanosatellite — has been designed in one of Yerevan’s workshops,” she said. “This is one of the space-related projects we want to work on: to facilitate communication between interested organizations or companies and the specialists, so that through discussions it becomes clear which direction the work should continue. I think it will take a few months to clarify all of this,” Shahumyan added.
She noted that discussions with experts will ultimately determine whether it is expedient to proceed with development.
ArmSat-1, Armenia’s first satellite, was launched into space by a SpaceX rocket from Cape Canaveral Space Force Station in Florida, U.S., in 2022.
The Earth-observation satellite entered its scheduled deorbit phase on November 8 this year, marking the completion of the project.
Meanwhile, HayaSat-1 — the first Armenian-built satellite, developed by the Bazoomq Space Research Lab jointly with the Center for Scientific Innovation and Education (CSIE) — was launched into orbit in December 2023 aboard a SpaceX Falcon 9 rocket from Vandenberg Space Force Base in California. The mission was completed earlier in 2025.
Earlier in 2022, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that Armenia plans to launch more satellites into orbit.