Աստանայում բացվեց Մեսրոպ Մաշտոցի անվան փողոցը
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայի կենտրոնական հատվածում հանդիսավորությամբ բացվեց փողոցներից մեկը, որն անվանակոչվել է հայ գրերի հեղինակ Մեսրոպ Մաշտոցի անունով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Ղազախստանից,
հանդիսավոր միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը,  ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Ղազախստանի փոխվարչապետ Սերիկ Ժումանգարինը, Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևան և այլ պաշտոնատար անձինք։
Բացման խոսքում Աիդա Բալաևան նշեց, որ Աստանայում Մեսրոպ Մաշտոցի անվան փողոցի բացումը կարևոր իրադարձություն է։
«Այսօր կարևոր խորհրդանշական միջոցառում է՝ ի նշան երկու երկրների բարեկամության։ Մեսրոպ Մաշտոցի գործունեությունը վկայում է, որ մշակույթը սկսվում է լեզվից, իսկ հասարակության զարգացումը` կրթությունից։ Ղազախստանն ու Հայաստանը ամուր բարեկամական կապեր ունեն։ Այս տարի մենք նշում ենք երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների 33-ամյակը։ Տարիներ, որոնց ընթացքում նշանակալի ձեռքբերումներ կան քաղաքական, տնտեսական, մշակութային ու այլ ոլորտներում։ Այսօր ստորագրվելու է հուշագիր՝ ուղղված թանգարանային, գրադարանային, կինեմատոգրաֆիայի ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը»,- ասաց Բալաևան։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով` այսօր երկու  ժողովուրդների փոխադարձ հարգանքի,  բարեկամության մշակութային համագործակցության պատմության մեջ կարևոր էջ է բացվում։ «Մեսրոպ Մաշտոցը ոչ միայն հայ ժողովրդի հոգևոր մշակութային ինքնության հիմնասյուներից է, այլև մարդկային քաղաքակրթության կարևորագույն նվիրյալներից։ Նրա թողած ժառանգությունը դարերի խորքից մեզ է փոխանցել կրթության, մշակույթի, պատմական հիշողության անտեսանելի կամուրջը։ Հայաստանն ու Ղազախստանը իրենց պատմություններով, իրենց մտածողների ժառանգությամբ և ապագայի հանդեպ իրենց ձգտումներով մշտապես ունեցել են փոխլրացնող համագործակցություն։ Վստահ եմ, որ Մաշտոցի փողոցի բացումը նոր սկիզբ է երկու երկրների մշակույթի ու կրթության ոլորտներում»,-ասաց Ժաննա Անդրեասյանը։
Դեռ նախորդ տարի Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի՝   Հայաստան այցի ընթացքում նշվել էր, որ քննարկվում է փոխադարձության սկզբունքով Աստանայում հայ գրերի հեղինակ Մեսրոպ Մաշտոցի, իսկ Երևանում ղազախ բանաստեղծ, ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի անվան փողոցների կամ պուրակների անվանակոչություն։
Ընթացիկ տարվա ապրիլին Երևանի ավագանու որոշմամբ Ավան վարչական շրջանի Ալմա-Աթայի փողոցի հարակից տարածքում գտնվող զբոսայգին անվանակոչվել է ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի անունով:

В Астане открылась улица имени Месропа Маштоца
В центре столицы Казахстана – Астаны торжественно открылась улица имени создателя армянского алфавита Месропа Маштоца.
Как сообщает корреспондент Арменпресс из Казахстана, в торжественном мероприятии приняли участие вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, вице-премьер Казахстана Серик Жумангарин, министр культуры и информации Казахстана Аида Балаева и другие официальные лица.
В своей вступительной речи Аида Балаева отметила, что открытие улицы Месропа Маштоца в Астане — важное событие.
«Сегодня важное символическое событие, знаменующее дружбу между двумя странами. Деятельность Месропа Маштоца свидетельствует о том, что культура начинается с языка, а развитие общества – с образования. Казахстан и Армению связывают крепкие дружеские связи. В этом году мы отмечаем 33-летие дипломатических отношений между двумя странами. Это годы, за которые были достигнуты значительные успехи в политической, экономической, культурной и других сферах. Сегодня будет подписан меморандум, направленный на развитие сотрудничества в области музеев, библиотек, кинематографии», – сказала Балаева.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанны Андреасян, сегодня открывается важная страница в истории взаимного уважения, дружбы и культурного сотрудничества двух народов. «Месроп Маштоц — не только один из столпов духовной и культурной идентичности армянского народа, но и один из важнейших подвижников человеческой цивилизации. Оставленное им наследие протянуло нам из глубины веков незримый мост образования, культуры, исторической памяти. Армения и Казахстан, с их историей, наследием своих мыслителей и устремлениями в будущее, всегда сотрудничали на взаимодополняющей основе. Уверена, что открытие улицы Маштоца — это новое начало в сферах культуры и образования двух стран», — сказала Жанна Андреасян.
В прошлом году, во время визита президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Армению, было отмечено, что ведутся переговоры о присвоении имени автора армянских букв Месропа Маштоца улицам или паркам в Астане, а в Ереване — имени казахского поэта и основоположника казахской литературы Абая Кунанбаева, на основе принципа взаимности.
В апреле этого года решением Совета старейшин Еревана парку, расположенному на территории, прилегающей к улице Алма-Аты в административном районе Аван, было присвоено имя основоположника казахской литературы Абая Кунанбаева.