PKK-ն հայտարարել է թուրք-իրաքյան սահմանից զորքերը հեռացնելու մասին
Քրդական բանվորական կուսակցությունը (PKK) նոյեմբերի 17-ին հայտարարել է, որ իր զինված ուժերը հետ է քաշում Իրաքի հյուսիսային՝ Թուրքիայի հետ սահմանակից շրջաններից։ Այս քայլի նպատակը թուրքական բանակի հետ բախումներից խուսափելն է և Անկարայի հետ խաղաղության բանակցություններին նպաստելը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է քրդական Rudaw հեռուստաալիքը։
«Նոյեմբերի 16-ի երեկոյի դրությամբ մեր ուժերը դուրս են եղել Զապի շրջանից։ Ներկայում, այդ հատվածում հակամարտության ռիսկը ամբողջությամբ վերացված է։ Մենք հավատացած ենք, որ այս նոր քայլը կծառայի քրդական հարցի լուծմանն ու կօգնի Թուրքիայի ժողովրդավարացմանն ու խաղաղությանը»,- ասվում է PKK-ի հայտարարության մեջ։
Հոկտեմբերի վերջին PKK-ն հայտարարել էր իր ուժերն ամբողջությամբ Թուրքիայի տարածքից դուրս բերելու մասին։ Բացի դա, հայտարարվել էր, որ նմանատիպ միջոցառումներ կձեռնարկվեն սահմանի երկայնքով գտնվող դիրքերում, որտեղ կա հակամարտության կամ սադրանքի ռիսկ։
Քրդական բանվորական կուսակցության առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը, որը Թուրքիայում ցմահ ազատազրկման է դատապարտված ահաբեկչական գործունեության համար, 2025 թվականի փետրվարին կոչ արեց PKK-ի հետ կապված բոլոր խմբավորումներին վայր դնել զենքերը և դադարեցնել Անկարայի հետ հակամարտությունը։ Մայիսին PKK-ն համագումար անցկացրեց, որտեղ որոշեց լուծարվել և վերջ դնել Թուրքիայի հետ գրեթե 50-ամյա դիմակայությանը։

РПК объявила о выводе войск с турецко-иракской границы
Рабочая партия Курдистана (РПК) 17 ноября объявила о выводе своих вооружённых сил из северных районов Ирака, граничащих с Турцией. Цель этого шага — избежать столкновений с турецкой армией и способствовать мирным переговорам с Анкарой. Как передает Арменпресс, об этом сообщил курдский телеканал Rudaw.
«По состоянию на вечер 16 ноября наши силы покинули район Зап. В настоящее время риск конфликта в этом районе полностью ликвидирован. Мы считаем, что этот новый шаг послужит решению курдского вопроса и будет способствовать демократизации и миру в Турции», — говорится в заявлении РПК.
В конце октября РПК объявила о полном выводе своих сил с территории Турции. Кроме того, было объявлено, что аналогичные меры будут приняты на позициях вдоль границы, где существует риск конфликта или провокации. Лидер Рабочей партии Курдистана Абдулла Оджалан, отбывающий пожизненное заключение в Турции за террористическую деятельность, в феврале 2025 года призвал все связанные с РПК группировки сложить оружие и прекратить конфликт с Анкарой. В мае РПК провела съезд, на котором приняла решение о самороспуске и прекращении почти 50-летнего конфликта с Турцией.