Վաղարշապատի ընտրություններին մասնակցող բոլոր ուժերը բացարձակ մեծամասնությամբ համայնքը ղեկավարելու հայտ են ներկայացրել
Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում այսօր ընթանում են ավագանու ընտրությունները։ Համայնքի բնակիչներն առավոտից կատարում են իրենց քաղաքացիական պարտքը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրացուցակը գլխավորող Արգիշտի Մեխակյանն իր ընտրությունը կատարեց 10։00-ին Արագած համայնքի ընտրատեղամասում։
«Սահմանված ժամանակահատվածում իրականացրել ենք լիարժեք քարոզարշավ հանուն մեկ բանի, որպեսզի ստանանք վաղարշապատցիների բացարձակ վստահությունը։ Այդ հույսով էլ այսօր քվեարկեցի ընտրատեղամասում։ Ընտրությունները դեռ ավարտված չեն, հայտնի չէ, թե որ քաղաքական ուժերը կհաղթահարեն նվազագույն շեմը, հետևաբար հետընտրական գործընթացներում այս կամ այն ձևաչափով համագործակցելու մասին դեռ վաղ է խոսել։ Ես Խոյ համայնքում իմ կառավարման տարիներին և Վաղարշապատում իմ պաշտոնավարման ժամանակահատվածում բազմաթիվ առիթներ եմ ունեցել հանդիպելու բնակիչների հետ։ Նրանք տեսել են մեր կատարած աշխատանքները, ուստի հույս ունենք ստանալ նրանց բացարձակ քվեն»,- ասաց Մեխակյանը։
Նա հավելեց, որ ընտրություններին մասնակցող բոլոր քաղաքական ուժերը ներկայացրել են իրենց ծրագրերը, ուստի քվեարկող քաղաքացիները կարող են հստակ պատկերացում կազմել, թե ովքեր են վաղարշապատցու խնդիրներին վերաբերող ավելի ընդգրկուն ծրագրեր ներկայացրել։
«Ժառանգություն» կուսակցության ընտրացուցակը գլխավորող Արկադի Փայտյանն իր ընտրությունը կատարեց Էջմիածին քաղաքի թիվ 20 ընտրատեղամասում 11։00-ին։ Նա հայտնեց, որ քարոզարշավի ընթացքում թիմակիցների հետ ակտիվորեն հանդիպել է տարբեր համայնքների բնակիչների հետ՝ ներկայացնելով իրենց ընտրական ծրագիրը։
«Այդ աշխատանքի շնորհիվ է, որ մեր համակիրներն ակտիվորեն մասնակցում են այս կարևոր ընտրությանը։ Հույս ունենք, որ մասնակցությունը կլինի բավականին լավ։ Մեր ընտրարշավի ողջ ընթացքում մարդկանց հորդորել ենք ակտիվորեն մասնակցել ընտրություններին, որպեսզի նրանք կարողանան իրենց իրավունքները պաշտպանել և չկորցնել իրենց ձայնը»,- ասաց Փայտյանը։
Նա հավելեց, որ ընտրական շեմը հաղթահարելու դեպքում իրենք համագործակցելու են բոլոր ընդդիմադիր ուժերի հետ։ «Ժառանգության» թեկնածուն հավաստիացրեց, որ քարոզարշավի ընթացքում իրենց նկատմամբ քաղաքական ճնշումներ չեն եղել։
«Մենք գնում ենք բացարձակ հաղթանակի։ Ընտրվելու դեպքում կշնորհավորենք մեր ժողովրդին, քանի որ դա կլինի հաղթանակ ապահով ապագայի համար։ Մեր հետագա քայլերի հաջորդականությունը կախված կլինի ընտրության արդյունքներից։ Մեր ծրագրում կան բազմաթիվ կետեր, որոնք ժողովրդի մեջ պահանջված են, ընդունվել են մեր համակիրների կողմից։ Մեր ծրագրի գլխավոր նպատակը Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի բարեկեցությունն է ու զարգացումը։ Այս ընտրությունները մարդկության վերջը չեն, կյանքը հետայսու էլ շարունակվելու է բնականոն հունով»,- ասաց Փայտյանը։
«Հանրապետություն» կուսակցության ընտրացուցակը գլխավորող Հարություն Մկրտչյանն իր ընտրությունը կատարեց Էջմիածին քաղաքի թիվ 4 դպրոցում տեղակայված ընտրատեղամասում 12։00-ին։
«Ես քվեարկել եմ ազատ, անկախ և ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության օգտին։ Արդյունքերի մասին խոսելը դեռ վաղ է։ Առիթից օգտվելով՝ կոչ եմ անում Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի բնակիչներին ակտիվորեն մասնակցել ընտրությանը։ Նրանք պետք է գիտակցեեն, որ իրենց քվեից է կախված իրենց ապագան։ Վախով կամ խաթրով ընտրության գնացողների ճանապարհը փակելու միակ արդյունավետ տարբերակն ակտիվ մասնակցությունն է ընտրական գործընթացին և քվեարկությանը։ Ես միանշանակ պնդում եմ, որ գնում եմ 50+1 տոկոս քվե ստանալու և մեր խոշորացված համայնքը բացարձակ մեծամասնությամբ ղեկավարելու։ Մենք պատրաստվում ենք Վաղարշապատը Գյումրի-2 չդարձնել։ Այս պահին լուրջ և շոշափելի խախտումներ չենք արձանագրել։ Իրավապահ մարմինները պետք է գնան բոլոր խախտումների հետևից և չլինելով լոկ արձանագրող՝ կատարեն կանխարգելիչ գործառույթներ»,- ասաց Մկրտչյանը։
Նա հավելեց, որ բացարձակ հաղթանակ չտանելու դեպքում հետագայում բացառում է համագործակցությունը ՀՀ նախկին նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած քաղաքական ուժերի, ինչպես նաև ռուսական կողմնորոշում ունեցող կուսակցությունների հետ։
Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ավագանու ընտրություններին մասնակցում են 7 կուսակցություններ և մեկ կուսակցությունների դաշինք․ «Հայրենիք» կուսակցություն, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցություն, «Մայր Հայաստան» ազգային-դեմոկրատական կուսակցություն, «Ժառանգություն» կուսակցություն, «Հանրապետություն» կուսակցություն, «Համահայկական ճակատ» կուսակցություն և «Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինք։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն՝ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ավագանու ընտրություններում քվեարկելու իրավունք ունի 70 հազար 22 մարդ։
Ընդհանուր առմամբ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի տարբեր բնակավայրերում այսօր բացվել են 47 ընտրատեղամասեր։

Все силы, участвующие в выборах в Вагаршапате, предъявили заявку на руководство общиной при абсолютном большинстве
Сегодня в расширенной общине Вагаршапат проходят выборы в местный совет. С утра жители общины исполняют свой гражданский долг.
Как передает Арменпресс, возглавляющий избирательный список партии «Гражданский договор» Аргишти Мехакян сделал свой выбор в 10:00 чаов на избирательном участке общины Арагац.
«В течение указанного периода мы провели полноценную агитационную кампанию с одной целью – завоевать абсолютное доверие жителей Вагаршапата. С этой надеждой я и проголосовал сегодня на избирательном участке. Выборы ещё не завершились, неизвестно, какие политические силы преодолеют минимальный барьер, поэтому пока рано говорить о сотрудничестве в том или ином формате в поствыборных процессах. За годы моего управления общиной Хой и в период моей работы в Вагаршапате у меня было множество возможностей встретиться с жителями. Они видели проделанную нами работу, поэтому мы надеемся получить их абсолютное доверие», – сказал Мехакян.
Он добавил, что все политические силы, участвующие в выборах, представили свои программы, поэтому голосующие граждане могут иметь четкое представление о том, кто представил более содержательные программы, связанные с проблемами вагаршапатцев.
Аркадий Пайтян, возглавляющий избирательный список партии «Наследие», сделал свой выбор на избирательном участке № 20 города Эчмиадзин в 11:00. Он рассказал, что в ходе предвыборной кампании он и его соратники активно встречались с жителями разных общин, представляя свою предвыборную программу.
«Именно благодаря этой работе наши сторонники активно участвуют в этих важных выборах. Мы надеемся, что явка будет достаточно высокой. На протяжении всей нашей избирательной кампании мы призывали людей активно участвовать в выборах, чтобы они могли защитить свои права и не потерять свой голос», — сказал Пайтян.
Он добавил, что в случае преодоления избирательного барьера они будут сотрудничать со всеми оппозиционными силами. Кандидат от партии «Наследие» заверил, что на них не оказывалось политического давления во время кампании.
«Мы стремимся к абсолютной победе. В случае избрания мы поздравим наш народ, ведь это будет победа ради обеспеченного будущего. Наши дальнейшие шаги будут зависеть от результатов выборов. В нашей программе есть много пунктов, которые востребованы народом и приняты нашими сторонниками. Главная цель нашей программы — благополучие и развитие укрупненной общины Вагаршапата. Эти выборы — не конец человечества, жизнь продолжится», — сказал Пайтян.
Возглавляющий избирательный список партии «Республика» Арутюн Мкртчян сделал свой выбор на избирательном участке, расположенном в школе № 4 города Эчмиадзин, в 12:00 часов.
«Я проголосовал за свободную, независимую и суверенную Республику Армения. Пока рано говорить о результатах. Пользуясь случаем, призываю жителей расширенной общины Вагаршапата к активному участию в выборах. Они должны осознать, что их будущее зависит от их голоса. Единственный эффективный способ преградить путь тем, кто идёт на выборы из страха или злобы, — это активное участие в избирательном процессе и голосовании. Я однозначно заявляю, что получу 50+1 процент голосов и буду управлять нашей расширенной общиной с абсолютным большинством. Мы не собираемся превращать Вагаршапат в Гюмри-2. На данный момент мы не зафиксировали никаких серьёзных и ощутимых нарушений. Правоохранительные органы должны выявлять все нарушения и не просто фиксировать их, а выполнять профилактические функции», — заявил Мкртчян.
Он добавил, что в случае отсутствия абсолютной победы он исключит дальнейшее сотрудничество с политическими силами, возглавляемыми бывшими президентами Армении Сержем Саргсяном и Робертом Кочаряном, а также с партиями с российской ориентацией.
В выборах в Вагаршапате участвуют семь партий и один партийный блок: партия «Родина», партия «Гражданский договор», партия «Свободные демократы», Национально-демократическая партия «Мать Армения», партия «Наследие», партия «Республика», партия «Общеармянский фронт» и блок партий «Победа».
Согласно информации, опубликованной на сайте Центральной избирательной комиссии, право голоса на выборах в Совет старейшин укрупнённой общины Вагаршапат имеют 70 тысяч 22 человека.
Всего сегодня в разных населённых пунктах укрупнённой общины Вагаршапат открылось 47 избирательных участков.