Ռուսական ցորենով բեռնված 15 վագոններն առաջիկա ժամերին Ադրբեջանից կհասնեն Վրաստան, այնտեղից էլ՝ Հայաստան. Ալեքսեյ Մելնիկով
Ռուսական ցորենով բեռնված 15 վագոններն առաջիկա ժամերին Ադրբեջանից կհասնեն Վրաստան, այնտեղից էլ կգան Հայաստան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Sputnik Արմենիա մուլտիմեդիոն մամուլի կենտրոնում կայացած ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտնեց «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ–ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը։
«Հացահատիկն արդեն ճանապարհին է, և շատ շուտով այն կլինի Հայաստանի տարածքում»,-նշեց Մելնիկովը։
Նրա խոսքով՝ սա շատ կարևոր իրադարձություն է, փաստացի նոր պատմություն երկաթուղու համար։
«Ղազախական հացահատիկն այսօր Ռուսաստանից կհասնի Ադրբեջան, և արդեն առաջիկա օրերին կլինի Հայաստանում։ Սա շատ կարևոր իրադարձություն է, այդ թվում՝ այն փաստը, որ այժմ հնարավոր է բեռներ հասցնել Հայաստան Ղազախստանից, այլ երկրներից և Ռուսաստանից»,-նշեց նա։
Նա վստահություն հայտնեց, որ երթուղին անկասկած պահանջված կլինի, և երկաթուղով բազմաթիվ բեռներ կհասցվեն Հայաստան։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նոյեմբերի 4-ին հայտնել էր, որ ռուսական ծագման ցորենը ՌԴ-ից երկաթուղով Հայաստան է տեղափոխվում Ադրբեջանի տարածքով, ղազախական ծագման ցորենը նույնպես ճանապարհին է և մոտ օրերս Հայաստան կհասնի կրկին Ադրբեջանի տարածքով։
Նոյեմբերի 5-ին Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան ռուսական ցորենի ներկրման մասին խոսել էր նաև ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ շեշտելով, որ ցորենը տեղափոխող գնացքը շուտով կհասնի Հայաստան։

15 вагонов с российской пшеницей в ближайшие часы прибудут из Азербайджана в Грузию, а оттуда в Армению: Алексей Мельников
В ближайшие часы из Азербайджана в Грузию прибудут 15 вагонов с российской пшеницей, откуда они будут отправлены в Армению.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил генеральный директор ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” Алексей Мельников на пресс-конференции в мультимедийном пресс-центре Sputnik Армения.
«Зерно уже в пути, и в самое ближайшее время оно окажется на территории Армении”, — отметил Мельников.
По его словам, это очень важное событие, практически новая история для железной дороги.
“Казахское зерно сегодня попадет с территории России на территорию Азербайджана, и уже в ближайшие дни оно поступит в Армению. Для нас, как для железнодорожников, это очень важное событие, в том числе и сам факт того, что отныне есть возможность доставлять грузы в Армению из Казахстана, из других стран, из России”, — отметил он.
Он выразил уверенность, что этот маршрут, несомненно, будет востребован, и по железной дороге в Армению будут доставляться многочисленные грузы.
Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил 4 ноября, что российская пшеница доставляется в Армению по железной дороге из России через территорию Азербайджана, а также пшеница из Казахстана, которая в ближайшие дни прибудет в Армению также через территорию Азербайджана.
5 ноября вице-премьер РА Мгер Григорян также рассказал об импорте российской пшеницы в Армению через территорию Азербайджана, подчеркнув, что состав с пшеницей скоро прибудет в Армению.