ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակն անդրադարձել է Ալիևի հայտարարություններին
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Սևանի մասին արված հայտարարություններին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ Աժ փոխխոսնակը համապատասխան գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Եթե բավականաչափ հետ գնանք, ինչ-որ մի կետում իրոք հին քարտեզներում չենք տեսնի Սևան անվանումը: Փոխարենը կտեսնենք Գեղամա ծով կամ Գեղարքունյաց ծով: Ու չենք տեսնի Ադրբեջան: Բայց հետ գնալու իմաստ չկա ընդհանրապես: Պետք է գնալ առաջ: Օգոստոսի 8-ի հռչակագրի ամբողջ իմաստը հենց դա է»,- գրել է Ռուբեն Ռուբինյանը:
Ադրբեջանի նախագահն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե 20-րդ դարի սկզբի ռուսական հին կայսերական քարտեզները հստակ ցույց են տալիս, որ այսօրվա Հայաստանի տարածքում գրեթե բոլոր տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն։
«Սևանա լիճ չկա, բայց կա Գյոյչա լիճ։ Այդ քարտեզները մենք չենք կազմել, դրանք կազմել է ցարական Ռուսաստանը, որը մի ժամանակ Իրանից և Արևելյան Անատոլիայից հայերին վերաբնակեցրել է Ղարաբաղում՝ էթնիկ կազմը փոխելու համար»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Вице-спикер НС Армении прокомментировал заявление Алиева
Заместитель председателя Национального Собрания Армении Рубен Рубинян прокомментировал заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева об озере Севан. Как сообщает Арменпресс, вице-спикер Рубинян написал на своей странице в Facebook:
«Если мы углубимся достаточно далеко в прошлое, то в какой-то момент на старых картах мы не увидим названия Севан. Вместо него мы увидим Гегамское или Гегаркуникское море. И мы не увидим Азербайджана. Но углубляться в прошлое вообще нет смысла. Мы должны двигаться вперед. В этом и заключается суть декларации от 8 августа».
Президент Азербайджана ранее заявлял, что старые российские имперские карты начала XX века наглядно показывают, что практически все топонимы на территории современной Армении имеют азербайджанское происхождение.
«Нет озера Севан, есть озера Гёйча. Эти карты не мы составляли — их делала царская Россия, переселившая в свое время армян из Ирана и Восточной Анатолии в Карабах, чтобы изменить этнический состав», — сказал президент Азербайджана.