ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակն անդրադարձել է Ալիևի հայտարարություններին
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Սևանի մասին արված հայտարարություններին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ Աժ փոխխոսնակը համապատասխան գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Եթե բավականաչափ հետ գնանք, ինչ-որ մի կետում իրոք հին քարտեզներում չենք տեսնի Սևան անվանումը: Փոխարենը կտեսնենք Գեղամա ծով կամ Գեղարքունյաց ծով: Ու չենք տեսնի Ադրբեջան: Բայց հետ գնալու իմաստ չկա ընդհանրապես: Պետք է գնալ առաջ: Օգոստոսի 8-ի հռչակագրի ամբողջ իմաստը հենց դա է»,- գրել է Ռուբեն Ռուբինյանը:
Ադրբեջանի նախագահն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե 20-րդ դարի սկզբի ռուսական հին կայսերական քարտեզները հստակ ցույց են տալիս, որ այսօրվա Հայաստանի տարածքում գրեթե բոլոր տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն։
«Սևանա լիճ չկա, բայց կա Գյոյչա լիճ։ Այդ քարտեզները մենք չենք կազմել, դրանք կազմել է ցարական Ռուսաստանը, որը մի ժամանակ Իրանից և Արևելյան Անատոլիայից հայերին վերաբնակեցրել է Ղարաբաղում՝ էթնիկ կազմը փոխելու համար»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Vice Speaker Rubinyan reacts to Aliyev’s controversial statement on Armenian toponyms
Vice Speaker of the Armenian Parliament Ruben Rubinyan reacted to a controversial statement by Azerbaijani President Ilham Aliyev, who claimed that early 20th-century “Tsarist Russian maps” supposedly show that the toponyms of present-day Armenian territories are of Azerbaijani origin.
“If we go far enough back, at some point we really won’t see the name Sevan on old maps. Instead, we’ll see Geghama Sea or Gegharkunik Sea. And we won’t see Azerbaijan either. But there’s no point in going back at all — we must move forward. That is precisely the whole meaning of the August 8 Declaration,” Rubinyan wrote in a statement.
“There is no Lake Sevan, but there is Lake Goycha. We did not create these maps; they were made by Tsarist Russia, which at one time resettled Armenians from Iran and Eastern Anatolia to Karabakh in order to change the ethnic composition,” the President of Azerbaijan said.