Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը
Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմավարական բնույթի հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել տնտեսության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող թեմաների: Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ երկկողմ փոխգործակցությունը ունի ռազմավարական նշանակություն ու պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու հետևողական քայլերն այդ ուղղությամբ:
Հաջորդիվ քննարկվել են տարածաշրջանային նշանակության հարցրեր: Ֆրանսիայի նախագահը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման առիթով և շեշտել Ֆրանսիայի անվերապահ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու խաղաղության ամրապնդմանը:
Մտքեր են փոխանակվել TRIPP նախագծի և տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ: Այդ համատեքստում, վարչապետն անդրադարձել է իրականացվող աշխատանքների ընթացքին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը քննարկել են նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր: Կողմերը կարևորել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգով հարաբերությունների հետևողական ընդլայնումը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with French President Emmanuel Macron at the Élysée Palace in Paris.
The leaders discussed a number of agenda items concerning strategic Armenia–France relations, the Armenian Prime Minister’s Office reported.
In particular, they discussed topics related to cooperation in the economy, infrastructure, and other sectors. PM Nikol Pashinyan and President Emmanuel Macron once again emphasized that bilateral cooperation has strategic importance and expressed their readiness to continue taking consistent steps in this direction.
Regional issues were also discussed. The President of France once again congratulated on the establishment of peace with Azerbaijan and emphasized France’s unconditional support for Armenia’s sovereignty and the consolidation of peace.
Views were exchanged regarding the TRIPP project and ongoing measures to unblock connectivity routes in the region. In this context, the Prime Minister touched upon the progress of the ongoing work.
PM Nikol Pashinyan and President Emmanuel Macron also discussed issues related to the further development of Armenia–European Union cooperation. Both sides emphasized the importance of steadily expanding relations under the new Armenia–EU partnership agenda.