Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպել է Մոլդովայի նախագահ Սանդուի հետ
Փարիզի խաղաղության ֆորումի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է կառավարության հաղորդագրությունում։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է նախագահ Սանդուին վերջերս տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններում արձանագրված հաղթանակի առիթով՝ մաղթելով նոր հաջողություններ Մոլդովայի ժողովրդավարական զարգացման օրակարգի առաջմղման գործում։
Նախագահ Սանդուն շնորհավորել է Վարչապետ Փաշինյանին՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի հետևողական ջանքերի համար։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Մոլդովա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղմանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր։ Կողմերը վերահաստատել են միջազգային հարթակներում փոխաջակցության կարևորությունը, ինչպես նաև համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը։
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Սանդուն ընդգծել են շարունակական և կառուցողական երկխոսության կարևորությունը։

Премьер-министр Армении провел встречу с президентом Молдовы
На полях Парижского форума мира премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с президентом Молдовы Майей Санду.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян поздравил президента Санду с победой на недавних парламентских выборах и пожелал ей дальнейших успехов в продвижении повестки демократического развития Молдовы.
Президент Санду, в свою очередь, поздравила премьер-министра Пашиняна с достигнутыми в Вашингтоне 8 августа договоренностями и последовательными усилиями Армении по установлению прочного мира в регионе.
Собеседники обсудили перспективы развития двусторонних отношений между Арменией и Молдовой, вопросы продвижения демократических реформ и региональной безопасности. Стороны подтвердили важность взаимной поддержки на международных площадках, а также выразили готовность к расширению сотрудничества.
Премьер-министр Пашинян и президент Санду подчеркнули важность постоянного и конструктивного диалога.