Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն ինտենսիվ շփման մեջ են «Թրամփի ուղու» կենսագործման հետ կապված. ԱԳ նախարար
Հայաստան ու ԱՄՆ-ն ինտենսիվ շփման մեջ են «Թրամփի ուղու» կենսագործման համար անհրաժեշտ ընկերության հիմնադրման տեխնիկական մանրամասները հստակեցնելու ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման շրջանակում իր զեկույցում:
«Օգոստոսի 8-ից գրեթե անմիջապես հետո մեկնարկել են և հիմա էլ շատ ինտենսիվ ընթացքի մեջ են Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների շփումները, բանակցությունները՝ «Թրամփի ուղու» կենսագործման համար անհրաժեշտ ընկերության հիմնադրման տեխնիկական մանրամասների ուղղությամբ: Հետո արդեն գետնի վրա զանազան տեխնիկական լուծումների հարց կառաջանա»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա վերահաստատեց՝ ինչպիսին էլ լինեն այդ տեխնիկական լուծումները, ամբողջը լինելու է համաձայնեցված և ստորագրված սկզբունքների ներքո՝ ՀՀ իրավազորության շրջանակներում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ TRIPP-ը Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության բաղադրիչներից մեկն է։

Armenia and U.S. engaged in intensive talks on key connectivity project's implementation, says FM
Armenia and the United States are engaged in intensive talks to clarify the technical details required for the establishment of the enterprise to implement the Trump Route (TRIPP), Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on Monday.
“Immediately after August 8, communications and negotiations between Armenia and the United States began and are now proceeding very intensively, focused on the technical details of establishing the enterprise necessary for the implementation of the Trump Route. Later, various technical solutions will emerge on the ground,” FM Mirzoyan said at a parliamentary committee hearing on the 2026 state budget.
He reaffirmed that, regardless of what the technical solutions may be, everything will be in line with the agreed-upon and signed principles, within Armenia's jurisdiction.
The Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) is a connectivity project in Armenia, as outlined in the U.S.-brokered Armenian-Azerbaijani joint declaration signed in Washington, D.C. The project aims to unlock strategic economic opportunities that will create long-term benefits by promoting infrastructure investment and enhancing regional connectivity.
A joint Armenian-American enterprise will take responsibility for the development and subsequent operation of the route.