Հնագետների հայ-գերմանական արշավախումբը հայտնաբերել է Հայաստանի ամենահին եկեղեցու հիմնապատերը
Հայաստանի Հանրապետության ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի և Գերմանիայի Մյունստերի համալսարանի հնագետների արշավախումբը Հայաստանի անտիկ շրջանի մայրաքաղաք Արտաշատում բացահայտել է Հայաստանի՝ մինչև այսօր հայտնի ամենահին եկեղեցու հիմնապատերը։ Եկեղեցին գտնվել է Հին Արտաշատի 17-րդ բլրի արևելյան լանջին և զբաղեցնում է մոտ 1000 քմ մակերես։
«Ըստ ստացված ռադիոածխածնային տվյալների՝ այս կառույցը վերաբերում է IV դարի առաջին կեսին ու, փաստորեն, Հայաստանի հնագիտորեն փաստագրված վաղագույն եկեղեցին է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ արշավախմբի ղեկավար, Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Հին Հայաստանի հնագիտության բաժնի վարիչ, պատմական գիտությունների թեկնածու Մկրտիչ Զարդարյանի խոսքերն է մեջբերված ԳԱԱ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ բացահայտումը կարևոր վկայություն է Հայաստանում վաղ քրիստոնեության մասին։ Զարդարյանի խոսքով՝ հայտնագործության հիմնարար նշանակությունը նրանում է, որ էապես լրացնում է Հայաստանում քրիստոնեության տարածման մեխանիզմների և վաղագույն հոգևոր կառույցների ճարտարապետության մասին պատկերացումները:
Սա առաջին ութանկյուն եկեղեցին է, որը հայտնաբերվել է Հայաստանում։
«Ութանկյուն, չորս խաչաձև ելուստներով եկեղեցիներն այստեղ մինչ այժմ հայտնի չէին, սակայն մենք ծանոթ ենք դրանց Արևելյան Միջերկրականի տարածաշրջանից, որտեղ նման կառույցներն ի հայտ են գալիս հենց մ.թ. IV դարից ի վեր»,- նկատում է Մկրտիչ Զարդարյանը։
Եկեղեցին կառուցված է եղել կրաշաղախով ամրացված տեղական քարից և, ամենայն հավանականությամբ, ունեցել է հարթ, սվաղված պատեր։ Պատերը տարբեր բարձրությամբ են պահպանվել, որոշ հատվածներում հասնում են 2.6 մետրի, որոշ տեղերում՝ մոտ կես մետրի։ Գտածոների տեսականին ու որակն ուսումնասիրելով՝ հնագետները եզրակացրել են, որ եկեղեցին կղմինդրածածկ է եղել և ունեցել է շքեղ ներքին հարդարանք։ Այդ մասին են վկայում այստեղ հայտնաբերված փոքրասիական մարմարից պատրաստված պատերի երեսպատման բազմաքանակ սալերը և տարատեսակ քանդակազարդ բեկորները։
Աշխատանքն իրականացվել է ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի «Արտաշատը՝ Անտիկ Հայաստանի մշակութային, տնտեսական և սոցիալական համակարգում» բազային թեմայի և Գերմանական հետազոտական հիմնադրամի (DFG) Artaxata Project-ի շրջանակում։

Армяно-немецкая археологическая экспедиция обнаружила фундамент старейшей церкви Армении
Археологическая экспедиция Института археологии и этнографии Национальной академии наук Республики Армения и Университета Мюнста (Германия) обнаружила в Арташате, столице древней Армении, фундамент древнейшей из известных на сегодняшний день церквей. Церковь располагалась на восточном склоне XVII холма Старого Арташата и занимала площадь около 1000 квадратных метров.
“Согласно полученным радиоуглеродным данным, это сооружение датируется первой половиной IV века и, по сути, является древнейшей археологически задокументированной церковью в Армении”, — как передает “Арменпресс” рассказал руководитель экспедиции, заведующий отделом археологии Древней Армении Института археологии и этнографии, кандидат исторических наук Мкртыч Зардарян.
Находка является важным свидетельством периода раннего христианства в Армении. По словам Зардаряна, фундаментальное значение открытия заключается в том, что оно существенно дополняет понимание механизмов распространения христианства в Армении и архитектуры древнейших культовых сооружений.
Это первая восьмиугольная церковь, обнаруженная в Армении.
“Церкви с восьмиугольными, четырьмя крестообразными выступами до сих пор здесь не были известны, но мы знакомы с ними по Восточному Средиземноморью, где подобные сооружения появляются с IV века н.э.”, — отметил Мкртыч Зардарян.
Церковь была построена из местного камня, укрепленного известковым раствором, и, скорее всего, имела гладкие оштукатуренные стены. Стены сохранились на разной высоте, местами достигая 2,6 метра, местами — около полуметра. Изучив разнообразие и качество находок, археологи пришли к выводу, что церковь была облицована изразцами и имела роскошное внутреннее убранство. Об этом свидетельствуют многочисленные облицовочные плиты из малоазийского мрамора и различные скульптурные фрагменты, обнаруженные здесь.
Работы проводились в рамках базовой темы “Арташат в культурной, экономической и социальной системе Древней Армении” Института археологии и этнографии Национальной академии наук Республики Армения и проекта Artaxata Немецкого исследовательского фонда (DFG).