Եվրամիության աջակցությամբ Գորիսում բացվել է ավագ սերնդի կենտրոն
Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում տեղի է ունեցել ավագ սերնդի կենտրոնի բացման պաշտոնական արարողությունը։ Կենտրոնի նպատակն է տարեցների համար ժամանցի ապահովումը, ինչպես նաև միմյանց հետ հաղորդակցվելու, փորձի փոխանակման հնարավորության ընձեռումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  Կենտրոնը հիմնադրվել է ԵՄ ֆինանսավորմամբ և ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանության աջակցությամբ։
Կենտրոնի բացմանը ներկա են գտնվել Սյունիքի մարզում լրագրողական շրջայցի մասնակիցները. այցը կազմակերպել է ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանությունը՝ ներկայացնելու «Դիմակայուն Սյունիք. Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակներում մարզում  իրականացվող ծրագրերին։
Կենտոնի բացումն ազդարարել և կարմիր ժապավենը կտրել են ՀՀ-ում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը և Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Կլաուդիա Բուշը։
Winnet Goris զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ռուզաննա Տոռոզյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Կենտրոնը իր կառուցվածքով և բովանդակային առումով տարբերվում է նմանատիպ մյուս կենտրոններից։
«Այն պետք է լինի ցերեկային ժամանցի և հոգածության կենտրոն, որտեղ տարեցները պետք է միմյանց հետ փորձ փոխանակեն, ժամանակ անցկացնեն, օգտվեն տարբեր տեսակի ծառայություններից։ Նախագծում ներգրավված է 100 մարդ, որոնց մեծ մասը հիմնականում Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածներ և միայնակ տարեցներ են։ Քանի որ հնարավոր չէ բոլորին միանգամից նույն տարածքում տեղավորել և ապահովել նրանց ժամանցը, մենք նախատեսել ենք տարբեր պարապմունքներ, ժամանցի տարբեր միջոցառումներ և ունենք հստակ գրաֆիկ։ Ավագ սերնդի ներկայացուցիչները կարող են իրենց նախասիրությունների հիման վրա ընտրել ծառայություններ և ժամանակ անցկացնել»,- ասել է Տոռոզյանը։
Նա ներկայացրել է, որ Կենտրոնի կողմից մատուցվող ծառայությունները բազմատեսակ են. ունեն ժամանցային միջոցառումներ, ձեռարվեստի ակումբներ, խոհանոցային մաս։
«Դիմակայուն Սյունիք. Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Բելգիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաեւ գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է, որի նպատակն է նպաստել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը տեղեկացրել է, որ «Դիմակայուն Սյունիք. Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակներում Սյունիքի մարզում իրականացվող ծրագրերի թիվը գերազանցում է 80-ը՝ 200 միլիոն եվրո ներդրմամբ։

При содействии Европейского союза в Горисе открылся Центр пожилых людей
В городе Горис Сюникской области состоялась официальная церемония открытия Центра пожилых людей. Центр открыт, чтобы обеспечить досуг пожилых людей, а также возможность общения и обмена опытом.
Как сообщает “Арменпресс”, Центр основан при финансировании ЕС и содействии посольства Федеративной Республики Германия в Республике Армения.
На открытии Центра присутствовали участники журналистского тура по Сюникской области. Их визит был организован посольством ЕС в Республике Армения для представления программ, реализуемых в регионе в рамках инициативы “Устойчивый Сюник. Команда Европы”.
Об открытии Центра объявили и перерезали красную ленточку посол Европейского Союза в Республике Армения Василис Марагос и посол Германии в Армении Клаудия Буш.
В беседе с журналистами исполнительный директор Фонда развития Winnet Goris Рузанна Торозян отметила, что Центр отличается от других подобных центров и своей структурой и содержанием.
“Это должен быть центр дневного досуга и ухода, где пожилые люди могли бы обмениваться опытом, проводить время и пользоваться различными услугами. В проекте участвуют 100 человек, большинство из которых – переселенцы из Нагорного Карабаха и одинокие пожилые люди. Поскольку разместить всех сразу в одном месте и обеспечить им развлечения невозможно, мы запланировали разные занятия, разнообразные развлекательные мероприятия и составили четкий график. Представители старшего поколения могут выбирать услуги и проводить время в соответствии со своими предпочтениями”, – сказала Торозян.
Она рассказала, что услуги, предоставляемые Центром, разнообразны: здесь есть развлекательные мероприятия, кружки рукоделия и кухонный уголок.
“Устойчивый Сюник. Инициатива “Команда Европы”” — совместная инициатива Европейского Союза, Европейского инвестиционного банка, Европейского банка реконструкции и развития, государств-членов ЕС: Австрии, Бельгии, Германии, Литвы, Нидерландов, Польши, Финляндии, Франции, Чехии, Эстонии, Швеции, а также партнера — Швейцарии, направленная на содействие устойчивому социально-экономическому развитию Сюникской области.
Губернатор Сюника Роберт Гукасян сообщил, что число проектов, реализованных в Сюникской области в рамках инициативы “Устойчивый Сюник. Команда Европы”, превысило 80, а объем инвестиций составил 200 миллионов евро.