Հալեպում մահացու բախումներից հետո կառավարական ուժերի և քրդական ուժերի միջև հրադադար է հաստատվել
Սիրիայի կառավարական ուժերը և քրդերի կողմից կառավարվող «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերը» Հալեպում հրադադարի համաձայնության են հասել լուրջ բախումներից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Syria TV-ն։
Բախումների հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում կա 1 զոհ, մի քանի վիրավոր, Ներքին անվտանգության ուժերի շրջանում ևս կա 1 զոհ, 4 վիրավոր։
Ըստ լրատվամիջոցի՝ հոկտեմբերի 6-ի առավոտյան «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերը» (ՍԴՈւ) թիրախավորել են Հալեպի հյուսիսում գտնվող անվտանգության անցակետեր՝ խուճապ տարածելով և նյութական վնաս հասցնելով։
Ըստ անվտանգության ուժերում Syria TV-ի աղբյուրի՝ ՍԴՈւ-ն ականանետային արկեր է արձակել և գնդացիրներից կրակ բացել բնակելի թաղամասերից մեկի վրա, ինչի հետևանքով վիրավորվել է 8 խաղաղ բնակիչ։ Մեկ այլ  թաղամասում ականանետային արկի հարվածից զոհվել է 1 կին, 4 մարդ՝ վիրավորվել։ Նշվում է, որ բնակելի այլ հատվածներում ևս կան վիրավորներ, նրանց հստակ թիվը չի հաղորդվում։
Աղբյուրը նաև հայտնել է, որ հատուկ ռազմական ստորաբաժանումները գործողություն են իրականացրել, որի ընթացքում հայտնաբերել են ՍԴՈւ-ին պատկանող թունել, որն օգտագործվել է հարձակումների համար։ Թունելը պայթեցվել է։ Գործողությունից հետո անվտանգության կանխարգելիչ միջոցառումներ են ձեռնարկվել, փակվել են մի շարք ճանապարհներ։
Մարդիկ ցույցի են դուրս եկել ճանապարհների փակման դեմ, սակայն քաղաքացիական հագուստով ՍԴՈւ-ի ուժերն, ըստ աղբյուրի, հարձակում են գործել անվտանգության անցակետի վրա՝ սպանելով 1 սպայի, վիրավորելով մի քանիսին։
Այս միջադեպից հետո ավելի շատ ճանապարհներ են փակվել, բնակիչներին կոչ է արվել դուրս չգալ տներից։
Ավելի ուշ ՍԴՈւ-ի և Ներքին անվտանգության ուժերի միջև բախումները դադարել են, և մշտական հրադադարի համաձայնություն է ձեռք բերվել։
Սրանք դարձել են մի քանի ամսվա ընթացքում կողմերի միջև ամենալուրջ բախումները։ Ըստ լրատվամիջոցի՝ իրավիճակն այժմ կայուն է։
Syria TV-ի աղբյուրը հայտնել է, որ Հալեպում տեղի ունեցածի պատճառ կարող էր լինել այն, որ բանակցությունների մի քանի փուլից հետո Սիրիայի կառավարությունը և ՍԴՈւ-ն չէին կարողացել համաձայնության գալ տարածաշրջանում անվտանգության ուժերի ներկայության առումով։

После кровопролитных столкновений в Алеппо между правительственными войсками и курдскими формированиями достигнуто соглашение о прекращении огня
Сирийские правительственные войска и возглавляемые курдами Сирийские демократические силы (СДС) после ожесточённых столкновений достигли соглашения о прекращении огня в Алеппо. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Syria TV.
В результате столкновений погиб один мирный житель, несколько человек получили ранения, есть также один погибший и четыре раненых среди военнослужащих Сил внутренней безопасности.
По данным издания, утром 6 октября СДС атаковали контрольно-пропускные пункты безопасности на севере Алеппо, посеяв панику и причинив материальный ущерб.
По словам источника в силах безопасности, сирийское телевидение сообщило, что СДС обстреляли из миномётов и открыли огонь из пулемётов по жилому району, ранив 8 мирных жителей. В другом районе в результате миномётного обстрела погибла женщина, четыре человека получили ранения. Отмечается, что в других жилых районах также есть пострадавшие, точное число которых не сообщается. Источник также сообщил, что спецподразделения провели операцию, в ходе которой был обнаружен туннель, принадлежащий СДС, который использовался для атак. Туннель был взорван. После операции были приняты превентивные меры безопасности, ряд дорог был перекрыт.
Люди протестовали против закрытия дорог, но бойцы СДС в штатском, по словам источника, атаковали контрольно-пропускной пункт, убив одного сотрудника и ранив нескольких.
После этого инцидента были перекрыты другие дороги, а жителей призвали не покидать свои дома.
Впоследствии столкновения между СДС и Силами внутренней безопасности прекратились, и было достигнуто соглашение о постоянном прекращении огня.
Эт столкновения стали самыми серьёзными между сторонами за несколько месяцев. По данным издания, в настоящее время ситуация стабилизировалась.
Источник Syria TV сообщил, что причиной произошедшего в Алеппо может быть то, что после нескольких раундов переговоров сирийское правительство и СДС не смогли достичь соглашения о присутствии сил безопасности в регионе.