Կոմպոզիտոր Շուշան Սարգսյանի մոնոօպերաները «Գրեմմի»-ի կարևոր անվանակարգերից մեկի երկար ցուցակում են
Կոմպոզիտոր Շուշան Սարգսյանի Reflections և Dialogue մոնոօպերաներն ընդգրկվել են Recording Academy-ի 68-րդ «Գրեմմի» մրցանակաբաշխության «Լավագույն դասական ժամանակակից ստեղծագործություն» անվանակարգի երկար ցանկում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ առիթով հոկտեմբերի 2-ին կազմակերպված միջոցառմանը կոմպոզիտոր Շուշան Սարգսյանն ասաց, որ ստեղծագործությունները թողարկվել են ԱՄՆ-ում և հասանելի են աշխարհի ավելի քան 150 երաժշտական հարթակներում։ Նա հիշեցրեց, որ հաշված օրեր անց պարզ կդառնա՝ արդյոք մոնոօպերաները կհայտնվեն մրցանակաբաշխության կարճ ցուցակում։
«Մոնոօպերան ոչ ստանդարտ ժանր է համարվում, ուստի շատ կարևոր է, թե ովքեր են այն կատարում»,-շեշտեց կոմպոզիտորը։
Սարգսյանի Reflections-ը սոպրանոյի, ջութակի և դաշնամուրի համար գրված կամերային մոնոօպերա է: Ստեղծագործությունը կատարում են Թերեզա Գևորգյանը (սոպրանո, Մեծ Բրիտանիա), Մարտին Շահբազյանը (դաշնամուր, ԱՄՆ) և Էրիկ Մանուկյանը (ջութակ, Հայաստան): Այն հյուսվում է հիշողության, ձայնի և լռության բեկորներից՝ ստեղծելով ձայնային գոբելեն, որը թե՛ տարաժամանակ է, թե՛ արդիական։
Dialogue մոնոօպերան գրվել է բարիտոնի համար: Այն կատարում են Ակսել Դավեյանը (բարիտոն, Գերմանիա) և Մարտին Շահբազյանը (դաշնամուր, ԱՄՆ): Dialogue-ը մերժում է ավանդական ձևաչափերը՝ համադրելով խոցելիությունն ուժի, իսկ լռությունը՝ պոռթկման հետ։
Շուշան Սարգսյանը կարևորեց այն փաստը, որ աշխարհում առաջին անգամ է բարիտոնի համար մոնոօպերա գրվում։ «Այս գործերը յուրահատուկ են նաև այն առումով, որ հրաժարվել եմ տեքստից։ Մեր այբուբենի հնչյունների միաձուլման և տեղաշարժի վրա է հիմնված դրամատուրգիան։ Մեկը 10 րոպե է, մյուսը՝ 16։ Այդպիսով կոտրում ենք նաև օպերային արվեստում ընդունված կանոնները։ Ստեղծագործություններում նորարարություն կա, ուստի հայտնվել են անվանակարգում»,- նշեց կոմպոզիտորը։
Մոնոօպերաների շուրջ աշխատել է մի խումբ բարձրակարգ մասնագետների հետ։ Սարգսյանը հիշատակեց պրոդյուսեր Յուրի Վոլոդարսկիին, որն ապրում է ԱՄՆ-ում։ «Եթե նա, նրա ընկերությունն ու հավատը չլինեին, մենք չէինք կարողանա մոնոօպերաները ներկայացնել «Գրեմմի»-ի։ Մրցանակաբաշխությանը ներկայացվելու համար ստեղծագործություններն անպայման պետք է թողարկվեն ԱՄՆ-ում և հենց ԱՄՆ-ից կազմակերպությունը պետք է դրանք ներկայացնի «Գրեմմի»-ի»,- պատմեց կոմպոզիտորն ու հավելեց՝ նախագծերն իրականացվել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության բարձր հովանու ներքո։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը տեղեկացրեց, որ Շուշան Սարգսյանը մասնակցել է նախարարության մրցութային դրամաշնորհային ծրագրին, և նրա նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի անդամների հավանությանն ու ֆինանսավորում է ստացել։
«Երբ Շուշանն իր ստեղծագործությունները ներկայացնում է միջազգային հարթակներում, նշանակում է, որ այն, ինչ ստեղծվում է այսօր, մրցունակ է, նշանակում է՝ մենք մեկուսացված չենք, մեր երաժշտությունը, կատարողական արվեստը քարտեզագրված են, մրցունակ են, և մեր ստեղծագործողները նույն չափանիշներով որակական արդյունք են տալիս, ինչպես ցանկացած զարգացած երկրի կոմպոզիտոր, իսկ այս մրցանակաբաշխության երկար ցուցակում հայտնվելու հանգամանքը շատ կարևոր է և փաստում է, որ մեր օրերում ամեն ինչ հնարավոր է, և պետությունը կկանգնի յուրաքանչյուր ստեղծագործողի կողքին, որը կներկայանա հետաքրքիր ծրագրերով»,- ընդգծեց փոխնախարարը։
Դանիելյանը կարևորեց այն, որ Շուշան Սարգսյանի ստեղծագործություններն ունեն հայկական շունչ, սակայն կոտրված են լեզվական խոչընդոտները և հեշտությամբ են դառնում միջազգային երաժշտարվեստի կարևոր մասնիկ։
Ջութակահար Էրիկ Մանուկյանն էլ խոստովանեց՝ շատ ուրախ է նախագծի մի մասը լինել։ Վաղուց է ճանաչում Շուշան Սարգսյանին և հաճույքով է համագործակցել նրա հետ։

Монооперы композитора Шушан Саргсян вошли в лонг-лист премии «Грэмми» в номинации «Лучшая классическая современная композиция»
Монооперы композитора Шушан Саргсян «Reflections» и «Dialogue» вошли в лонг-лист 68-й церемонии вручения премии «Грэмми» в номинации «Лучшая классическая современная композиция».
Как сообщает Арменпресс, на мероприятии, организованном по этому случаю, композитор Шушан Саргсян рассказала, что произведения вышли в США и доступны более чем на 150 музыкальных платформах по всему миру. Она напомнила, что через несколько дней станет ясно, попадут ли монооперы в шорт-лист премии.
«Моноопера считается нестандартным жанром, поэтому очень важно, кто её исполняет», — подчеркнула композитор.
«Reflections» Саргсян — камерная моноопера, написанная для сопрано, скрипки и фортепиано. Произведение исполняют Тереза ​​Геворкян (сопрано, Великобритания), Мартин Шахбазян (фортепиано, США) и Эрик Манукян (скрипка, Армения). В ней переплетаются фрагменты памяти, звука и тишины, создавая одновременно вневременное и современное звуковое полотно.
Моноопера «Dialogue» написана для баритона. Её исполняют Аксель Давеян (баритон, Германия) и Мартин Шахбазян (фортепиано, США). «Диалог» отвергает традиционные форматы, сочетая уязвимость с силой, тишину со взрывом эмоций.
Шушан Саргсян подчеркнула, что это первая в мире моноопера, написанная для баритона.
«Эти произведения уникальны ещё и тем, что я отказалась от текста. Драматургия основана на слиянии и переплетении звуков нашего алфавита. Одна длится 10 минут, другая — 16. Тем самым мы также нарушаем принятые в оперном искусстве каноны. В произведениях есть новаторство, поэтому они и попали в номинацию», — отметил композитор.
Над монооперой работала группа высококвалифицированных специалистов. Саргсян упомянула проживающего в США продюсера Юрия Володарского.
«Без него, без его дружбы и веры мы бы не смогли представить монооперы на премию «Грэмми». Для того, чтобы быть представленными на премии, произведения должны быть выпущены в США, и организация из США должна представить их на «Грэмми»», — сказала композитор, добавив, что проекты реализуются под высоким патронажем министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Даниел Даниелян сообщил, что Шушан Саргсян участвовала в конкурсной грантовой программе министерства, и её проект был одобрен членами комиссии и получил финансирование.
«Когда Шушан представляет свои работы на международных площадках, это означает, что то, что создается сегодня, конкурентоспособно, это означает, что мы не изолированы, наша музыка, исполнительское искусство картографируются, они конкурентоспособны, и наши творцы создают качественные результаты по тем же стандартам, что и композиторы из любой развитой страны, и сам факт появления в лонг-листе этой премии очень важен и доказывает, что в наши дни все возможно, и государство поддержит каждого творца, который представляет интересные программы», — подчеркнул замминистра.
Даниелян подчеркнул, что произведения Шушан Саргсян проникнуты армянским духом, но при этом преодолевают языковые барьеры и легко становятся важной частью международного музыкального искусства.
Скрипач Эрик Манукян также признался, что очень рад участвовать в проекте. Он давно знаком с Шушан Саргсян и с удовольствием сотрудничает с ней.