ՌԴ-ն համապատասխան կերպով կարձագանքի Կիևին Tomahawk հրթիռների հնարավոր մատակարարմանը. Պեսկով
Ռուսաստանը համարժեք ձևով կպատասխանի, եթե Կիևին մատակարարվեն Tomahawk հեռահար հրթիռներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Համապատասխան ձևով», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես Ռուսաստանը կարձագանքի, եթե Կիևին մատակարարվեն այդ հրթիռները։
Ավելի վաղ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը և ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Քիթ Քելոգը հայտարարել էին Ուկրաինային Tomahawk հրթիռներ մատակարարելու և Ռուսաստանի տարածքի խորքը հարվածներ հասցնելու հնարավորության մասին։
Իր հերթին, Կոպենհագենում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին ժամանելիս Ուկրաինայի նաախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետք է որոշի Կիևին Tomahawk հրթիռների մատակարարման հարցը։

Россия "должным образом" отреагирует на возможные поставки Киеву ракет Tomahawk: Песков
Россия ответит соответствующим образом в случае поставок Киеву ракет большой дальности Tomahawk. Как сообщает “Арменпресс”, со ссылкой на “Интерфакс”, об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“Должным образом”, - сказал Песков, отвечая на вопрос журналистов о том, как Россия ответит в случае поставок таких ракет Киеву.
Ранее вице-президент США Джей Ди Вэнс и спецпосланник президента США Кит Келлог заявили о возможности поставок Украине ракет Tomahawk и нанесения ударов вглубь российской территории.
Президент Украины Владимир Зеленский, прибыв на саммит Европейского политического сообщества в Копенгагене, заявил, что президент США Дональд Трамп должен определиться с вопросом поставок Киеву ракет Tomahawk.