Կայուն զարգացումը հնարավոր չէ առանց խաղաղության. ՀՀ ԱԳ նախարարը ելույթ է ունեցել Մեծ քսանյակի նախարարական հանդիպմանը
Հրամայական է արագացնել միջազգային ֆինանսական կառուցվածքի բարեփոխումները՝ այն դարձնելով ավելի ներառական, ներկայացուցչական և զարգացող երկրների կարիքներին արձագանքող: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ ԳԱ 80-րդ նստաշրջանի ընթացքում Մեծ քսանյակի նախարարական հանդիպմանն իր ելույթում:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Մեծ քսանյակում (G20) Հարավային Աֆրիկայի նախագահությանն ներկայիս պայմաններում այս քննարկումը կազմակերպելու համար: Ութ տասնամյակ շարունակ ՄԱԿ-ը մարմնավորել է մեր ընդհանուր ձգտումը՝ կանխել պատերազմի աղետը, խթանել կայուն զարգացումն ու համընդհանուր բարեկեցությունը, ինչպես նաև պաշտպանել մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները:
Մինչդեռ այսօր հակամարտությունները և աշխարհաքաղաքական լարվածությունը, որոնք ուղեկցվում են տնտեսական անկայունությամբ, մարդու իրավունքների շարունակական խախտումներով, շրջակա միջավայրի վատթարացմամբ և խորացող անհավասարությամբ, վտանգում են համագործակցությունը և 2030 թվականի օրակարգի իրագործման համար դժվարությամբ ձեռք բերված առաջընթացը:
Զարգացող , հատկապես հատուկ իրավիճակներում գտնվող երկրները, միջին եկամուտ ունեցող պետությունները, ինչպես նաև հակամարտությունների մեջ կամ հետհակամարտային փուլում գտնվող երկրները, անհամաչափ բեռ են կրում համաշխարհային ճգնաժամերին արձագանքելու և իրենց զարգացման ձգտումները իրականացնելու գործում: Այս մարտահրավերներն ավելի են սրվում աճող պարտքի ճնշման և երկարաժամկետ արտոնյալ ռեսուրսների սահմանափակ հասանելիության պատճառով:
Ուստի հրամայական է արագացնել միջազգային ֆինանսական կառուցվածքի բարեփոխումները՝ այն դարձնելով ավելի ներառական, ներկայացուցչական և զարգացող երկրների կարիքներին արձագանքող։ Այս առումով «Սևիլյան փոխզիջումն» ապահովում է գործողությունների ամուր շրջանակ, և մենք կոչ ենք անում անդամ բոլոր երկրներին ապահովել դրա արդյունավետ իրականացումը:
Կայուն զարգացումը հնարավոր չէ առանց խաղաղության: Անցյալ տարի հենց այս նույն դահլիճում իմ ելույթում ես ընդգծեցի Հայաստանի անսասան հանձնառությունը՝ նպաստելու մեր տարածաշրջանում խաղաղությանը։ Այսօր՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հաջող հանդիպումից և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման միջոցով ձեռք բերված պատմական հանգրվանից հետո, ես հայտարարում եմ, որ խաղաղությունն այժմ հաստատված է։
Անցյալ տարի ես նաև նշել էի, որ մեր խաղաղության օրակարգի շրջանակներում Հայաստանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որն ուղղված է Հայաստանի, նրա հարևան երկրների, ինչպես նաև շատ ավելի լայն աշխարհագրությամբ փոխկապվածության զարգացմանը: Այս տարի, ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից Համատեղ հռչակագրի ստորագրմամբ, մենք համաձայնության ենք եկել հիմնարար սկզբունքների շուրջ՝ պետությունների ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն, սահմանների անձեռնմխելիություն և իրավազորություն, և այժմ աշխատում ենք այդ սկզբունքների ներքո գործարկվելիք տեխնիկական լուծումների շուրջ: Մենք վստահ ենք, որ տրանսպորտային հաղորդակցությունների լիարժեք բացումը և տարածաշրջանի տարանցիկ ու առևտրային ներուժի իրացումը շրջադարձային կլինի: «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրականացումը՝ ներառյալ դրա անբաժանելի մաս կազմող TRIPP փոխկապակցվածության ծրագիրը, կստեղծի տնտեսական աճի, երկխոսության և ժողովուրդների միջև շփումների նոր հնարավորություններ՝ այդպիսով նպաստելով ավելի լայն կայունությանն ու բարգավաճմանը:
Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում գործընկեր երկրներին, որոնք արդեն ողջունել են այս նախաձեռնությունը, և հույս ենք դնում բոլոր միջազգային գործընկերների՝ ներառյալ G20-ի աջակցության վրա՝ այս տեսլականն առաջ մղելու գործում։
Եզրափակելով՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր հավատարմությունը նորացված բազմակողմ համակարգին, որի առանցքում ՄԱԿ-ն է՝ ունակ ապահովելու խաղաղության, զարգացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության փոխլրացնող հիմնասյուները»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

UNGA: Armenian FM hails peace with Azerbaijan at G20 Ministerial Meeting
Implementation of the “Crossroads of Peace” initiative together with its integral TRIPP connectivity project will generate new opportunities for economic growth, dialogue and people-to-people contacts, thus contributing to wider stability and prosperity, Armenian FM Ararat Mirzoyan said at the G20 ministerial meeting during the 80th session of the UN General Assembly.
The full text of Minister Mirzoyan’s remarks published by the foreign ministry is presented below.
“Distinguished Chair,
I thank the G20 Presidency of South Africa for convening this timely discussion. For eight decades, the UN has embodied our shared aspiration to prevent the scourge of war, to advance sustainable development and well-being for all and safeguard human rights and fundamental freedoms.
Yet, today, conflicts and geopolitical tensions, compounded by economic instability, persistent human rights violations as well as environmental degradation and widening inequalities endanger cooperation and hard-won progress towards achieving the 2030 Agenda. Developing countries, particularly those in special situations, middle-income countries and countries in conflict and post-conflict situations face disproportionate burden responding to global crises and realizing their development aspirations. These challenges are further aggravated by growing debt distress and restricted access to long-term concessional resources.
It is therefore imperative to accelerate the reform of the international financial architecture – one that is more inclusive, representative and responsive to the needs of developing countries. In this regard, the Seville Compromise provides a solid framework for action and we call on all member states to ensure its effective implementation.
Sustainable development cannot be achieved without peace. In my speech last year in this same room I stressed Armenia’s unwavering commitment to promoting peace in our region. Today, following the successful trilateral meeting and historic milestone reached in Washington DC on 8 August through the initialing of the Peace Treaty between Armenia and Azerbaijan, I constitute that peace is now established.
Last year I equally stated that as part of our peace agenda, Armenia had presented the initiative of the “Crossroads of Peace” that aims at development of connectivity between Armenia, its neighboring countries and goes far beyond. This year, following the signing of the Joint Declaration between Armenia and Azerbaijan, witnessed by the US, we agreed upon the fundamental principles of the sovereignty, territorial integrity, inviolability of borders and jurisdiction of the States, and now are working on technical solutions to be operated under those principles. We are confident that full opening of transport communications, unlocking the transit and trade potential of the region will be a game changer. Implementation of the “Crossroads of Peace” initiative together with its integral TRIPP connectivity project will generate new opportunities for economic growth, dialogue and people-to-people contacts, thus contributing to wider stability and prosperity. We thank the partner countries who have already welcomed the initiative and count on the support of all international partners, including the G20, in advancing this vision.
In conclusion, Armenia reaffirms its commitment to a reinvigorated multilateral system, with the United Nations at its core, capable of delivering on the mutually reinforcing pillars of peace, development and human rights.
The Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) is a connectivity project in Armenia envisaged under the U.S.-brokered Armenian-Azerbaijani joint declaration signed in Washington, D.C.