Կայուն զարգացումը հնարավոր չէ առանց խաղաղության. ՀՀ ԱԳ նախարարը ելույթ է ունեցել Մեծ քսանյակի նախարարական հանդիպմանը
Հրամայական է արագացնել միջազգային ֆինանսական կառուցվածքի բարեփոխումները՝ այն դարձնելով ավելի ներառական, ներկայացուցչական և զարգացող երկրների կարիքներին արձագանքող: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ ԳԱ 80-րդ նստաշրջանի ընթացքում Մեծ քսանյակի նախարարական հանդիպմանն իր ելույթում:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Մեծ քսանյակում (G20) Հարավային Աֆրիկայի նախագահությանն ներկայիս պայմաններում այս քննարկումը կազմակերպելու համար: Ութ տասնամյակ շարունակ ՄԱԿ-ը մարմնավորել է մեր ընդհանուր ձգտումը՝ կանխել պատերազմի աղետը, խթանել կայուն զարգացումն ու համընդհանուր բարեկեցությունը, ինչպես նաև պաշտպանել մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները:
Մինչդեռ այսօր հակամարտությունները և աշխարհաքաղաքական լարվածությունը, որոնք ուղեկցվում են տնտեսական անկայունությամբ, մարդու իրավունքների շարունակական խախտումներով, շրջակա միջավայրի վատթարացմամբ և խորացող անհավասարությամբ, վտանգում են համագործակցությունը և 2030 թվականի օրակարգի իրագործման համար դժվարությամբ ձեռք բերված առաջընթացը:
Զարգացող , հատկապես հատուկ իրավիճակներում գտնվող երկրները, միջին եկամուտ ունեցող պետությունները, ինչպես նաև հակամարտությունների մեջ կամ հետհակամարտային փուլում գտնվող երկրները, անհամաչափ բեռ են կրում համաշխարհային ճգնաժամերին արձագանքելու և իրենց զարգացման ձգտումները իրականացնելու գործում: Այս մարտահրավերներն ավելի են սրվում աճող պարտքի ճնշման և երկարաժամկետ արտոնյալ ռեսուրսների սահմանափակ հասանելիության պատճառով:
Ուստի հրամայական է արագացնել միջազգային ֆինանսական կառուցվածքի բարեփոխումները՝ այն դարձնելով ավելի ներառական, ներկայացուցչական և զարգացող երկրների կարիքներին արձագանքող։ Այս առումով «Սևիլյան փոխզիջումն» ապահովում է գործողությունների ամուր շրջանակ, և մենք կոչ ենք անում անդամ բոլոր երկրներին ապահովել դրա արդյունավետ իրականացումը:
Կայուն զարգացումը հնարավոր չէ առանց խաղաղության: Անցյալ տարի հենց այս նույն դահլիճում իմ ելույթում ես ընդգծեցի Հայաստանի անսասան հանձնառությունը՝ նպաստելու մեր տարածաշրջանում խաղաղությանը։ Այսօր՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հաջող հանդիպումից և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման միջոցով ձեռք բերված պատմական հանգրվանից հետո, ես հայտարարում եմ, որ խաղաղությունն այժմ հաստատված է։
Անցյալ տարի ես նաև նշել էի, որ մեր խաղաղության օրակարգի շրջանակներում Հայաստանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որն ուղղված է Հայաստանի, նրա հարևան երկրների, ինչպես նաև շատ ավելի լայն աշխարհագրությամբ փոխկապվածության զարգացմանը: Այս տարի, ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից Համատեղ հռչակագրի ստորագրմամբ, մենք համաձայնության ենք եկել հիմնարար սկզբունքների շուրջ՝ պետությունների ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն, սահմանների անձեռնմխելիություն և իրավազորություն, և այժմ աշխատում ենք այդ սկզբունքների ներքո գործարկվելիք տեխնիկական լուծումների շուրջ: Մենք վստահ ենք, որ տրանսպորտային հաղորդակցությունների լիարժեք բացումը և տարածաշրջանի տարանցիկ ու առևտրային ներուժի իրացումը շրջադարձային կլինի: «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրականացումը՝ ներառյալ դրա անբաժանելի մաս կազմող TRIPP փոխկապակցվածության ծրագիրը, կստեղծի տնտեսական աճի, երկխոսության և ժողովուրդների միջև շփումների նոր հնարավորություններ՝ այդպիսով նպաստելով ավելի լայն կայունությանն ու բարգավաճմանը:
Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում գործընկեր երկրներին, որոնք արդեն ողջունել են այս նախաձեռնությունը, և հույս ենք դնում բոլոր միջազգային գործընկերների՝ ներառյալ G20-ի աջակցության վրա՝ այս տեսլականն առաջ մղելու գործում։
Եզրափակելով՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր հավատարմությունը նորացված բազմակողմ համակարգին, որի առանցքում ՄԱԿ-ն է՝ ունակ ապահովելու խաղաղության, զարգացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության փոխլրացնող հիմնասյուները»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Устойчивое развитие не может быть достигнуто без мира: глава МИД Армении на встрече министров стран «Группы двадцати»
В ходе 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял участие в министерской встрече «Большой двадцатки». Об этом сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
Полный текст выступления министра Мирзояна представлен ниже:
«Уважаемый председатель,
Я благодарю Южную Африку, председательствующую в «Группе двадцати», за организацию этой своевременной дискуссии. На протяжении восьми десятилетий Организация Объединенных Наций воплощает наше общее стремление предотвратить бич войны, содействовать устойчивому развитию и благополучию для всех и защищать права человека и основополагающие свободы.
Однако сегодня конфликты и геополитическая напряженность, усугубляемые экономической нестабильностью, постоянными нарушениями прав человека, а также экологической деградацией и растущим неравенством, ставят под угрозу сотрудничество и с таким трудом достигнутый прогресс в реализации Повестки дня на период до 2030 года. Развивающиеся страны, особенно страны, находящиеся в особой ситуации, страны со средним уровнем дохода и страны, находящиеся в состоянии конфликта или постконфликтной ситуации, несут непропорционально большую нагрузку в связи с реагированием на глобальные кризисы и реализацией своих устремлений в области развития. Эти проблемы еще более усугубляются растущим долговым кризисом и ограниченным доступом к долгосрочным льготным ресурсам.
Поэтому крайне важно ускорить реформу международной финансовой архитектуры, которая должна стать более инклюзивной, представительной и отвечающей потребностям развивающихся стран. В этом отношении Севильский компромисс обеспечивает прочную основу для действий, и мы призываем все государства-члены обеспечить его эффективное осуществление.
Устойчивое развитие не может быть достигнуто без мира. В своем выступлении в прошлом году в этом же зале я подчеркнул непоколебимую приверженность Армении делу укрепления мира в нашем регионе. Сегодня, после успешной трехсторонней встречи и исторического события, произошедшего 8 августа в Вашингтоне, где был парафирован мирный договор между Арменией и Азербайджаном, я заявляю, что мир теперь установлен.
В прошлом году я также заявил, что в рамках нашей мирной повестки дня Армения выступила с инициативой «Перекресток мира», направленной на развитие транспортного сообщения между Арменией, ее соседними странами и выходящей далеко за эти рамки. В этом году, после подписания Совместной декларации между Арменией и Азербайджаном, свидетелем которой выступили США, мы согласовали основополагающие принципы суверенитета, территориальной целостности, неприкосновенности границ и юрисдикции государств, и сейчас работаем над техническими решениями, которые будут реализовываться в соответствии с этими принципами. Мы уверены, что полное открытие транспортных коммуникаций, раскрытие транзитного и торгового потенциала региона станут поворотным моментом. Реализация инициативы «Перекресток мира» вместе с ее неотъемлемым проектом транспортного сообщения TRIPP создаст новые возможности для экономического роста, диалога и контактов между людьми, способствуя тем самым укреплению стабильности и процветания. Мы благодарим страны-партнеры, которые уже приветствовали эту инициативу, и рассчитываем на поддержку всех международных партнеров, включая «Группу двадцати», в продвижении этого видения.
В заключение Армения вновь подтверждает свою приверженность обновленной многосторонней системе, в центре которой находится Организация Объединенных Наций, способной обеспечить взаимоусиливающие основы мира, развития и прав человека.