Մատենադարանի տնօրենը և Թուրքիո Հայոց Պատրիարքական փոխանորդը քննարկել են Պատրիարքության ձեռագրական ժառանգության ուսումնասիրությունն ու հրատարակումը
Մատենադարանի պատվիրակությունը` տնօրեն Արա Խզմալյանի գլխավորությամբ. սեպտեմբերի 25-ին այցելել է Թուրքիո Հայոց Պատրիարքություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մատենադարանից, պատվիրակությանն ընդունել է Պատրիարքական փոխանորդ Արժանապատիվ Տեր Գրիգոր ավագ քահանա Տամատեանը: Քննարկվել է Հայագիտական միջազգային կոնգրեսի շրջանակում հրապարակված համատեղ հայտարարության դրույթների գործնական ծրագիրը, որի առանցքում են Պատրիարքության ձեռագրական ժառանգության գիտական ուսումնասիրությունն ու հրատարակումը, ինչպես նաև ձեռագրերի պահպանման մշտադիտարկման համակարգի ներդրումը և վերականգնումը: Տնօրենը պատրաստակամություն է հայտնել նախաձեռնելու Պատրիարքության ներկայացուցչի վերապատրաստումը Մատենադարանում, մասնավորաբար, հոկտեմբերի 14-25-ը կայանալիք «Հիշողության կերպարանքները» գիտագործնական սեմինարի շրջանակում:
Ըստ աղբյուրի՝ առաջիկայում տեղի կունենա Մատենադարանի ավագ ֆոնդապահի և ասպիրանտի այցը Պատրիարքություն` ձեռագրերի հետազոտական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով:

Директор Матенадарана и представитель Армянской патриархии Турции обсудили изучение и публикацию рукописного наследия патриархии
Делегация Матенадарана во главе с директором Ара Хзмаляном посетила  25 сентября Армянский патриархат Турции.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Матенадаране, делегацию принял патриарший наместник, старший иерей Григор Таматян.
Была обсуждена практическая программа положений опубликованного в рамках Международного арменоведческого конгресса совместного заявления, направленного на научное изучение и публикация рукописного наследия патриархии, а также внедрение и восстановление системы мониторинга сохранности рукописей.
Директор выразил готовность инициировать стажировку представителя патриархии в Матенадаране, в частности, в рамках научно-практического семинара «Образы памяти», который пройдет с 14 по 25 октября.
В ближайшее время состоится визит старшего фондодержателя и аспиранта Матенадарана в патриархию для проведения исследований рукописей.