Հայաստանը ատոմակայանի գործող էներգաբլոկի փոխարինման օպտիմալ լուծման համար կշարունակի համագործակցել գործընկեր երկրների հետ. վարչապետ
Հայաստանը կշարունակի համագործակցել ՄԱԳԱՏԷ-ի և գործընկեր երկրների հետ՝ ատոմակայանի գործող էներգաբլոկի փոխարինման  օպտիմալ լուծում գտնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՌԴ–ում «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին:
Ատոմակայանի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգումը 2026թ–ից մինչև 2036թ. ամուր հիմք կդնի նախատեսվող նոր էներգաբլոկին սահուն անցնելու համար:
«Հայաստանը մտադիր է շարունակել զարգացնել սերտ համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ–ի և գործընկեր երկրների հետ՝ գործող էներգաբլոկի փոխարինման օպտիմալ լուծում գտնելու նպատակով՝ հաշվի առնելով տնտեսական արդյունավետությունը, անվտանգությունը, ինչպես նաև երկրի էներգետիկ համակարգի առանձնահատկություններն ու բնույթը: Շահագործման ենթակա նոր էներգետիկ օբյեկտները կդառնան տարածաշրջանային զարգացման կարևոր գործոն»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր ներգրավված մասնագետներին իրենց աշխատանքի համար:
Փաշինյանը կարևորեց նաև միջուկային տեխնոլոգիաների ոչ էներգետիկ կիրառությունները, ինչպիսիք են բժշկությունը, գյուղատնտեսությունը, գիտությունը և կրթությունը:
«Մենք երախտագիտությամբ ենք ընդունում ՄԱԳԱՏԷ–ի և գործընկեր երկրների կողմից տրամադրվող աջակցությունը, փորձագիտական օգնությունը, գիտելիքները և առաջարկությունները, որոնք կենսական դեր են խաղում մեր երկրում այս ոլորտների զարգացման գործում: Հուսով ենք, որ մեր միջազգային գործընկերների հետ փոխշահավետ համագործակցությունը՝ խաղաղ ատոմի օգտագործման ոլորտում, կշարունակի զարգանալ և ամրապնդվել»,–ասաց վարչապետը:
Նա ընդգծեց՝ միասին հնարավոր է կայուն ապագա ստեղծել երկրների համար՝ ջանքերը կենտրոնացնելով նոր տեխնոլոգիաների մշակման, անվտանգության մակարդակի բարձրացման և շրջակա միջավայրի պահպանության վրա:

Armenia to continue cooperation with partners for optimal replacement of nuclear power plant unit: PM
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that Armenia will continue to cooperate with the IAEA and partner countries to find an optimal solution for replacing the operating power unit of the nuclear power plant.
At the “World Atomic Week” forum in Russia, Pashinyan noted that the extension of the service life of the current power unit from 2026 to 2036 will create a solid foundation for a smooth transition to the planned new unit.
“Armenia intends to continue developing close cooperation with the IAEA and partner countries to find an optimal solution for replacing the operating power unit, taking into account economic efficiency, safety, as well as the specific features of the country's energy system. The new energy facilities to be put into operation will become an important factor in regional development,” the Prime Minister said.
He thanked all specialists involved for their work and also highlighted the non-energy applications of nuclear technologies, including medicine, agriculture, science and education.
“We gratefully acknowledge the support, expert assistance, knowledge, and recommendations provided by the IAEA and partner countries, which play a vital role in the development of these areas in our country. We hope that mutually beneficial cooperation with our international partners in the field of peaceful uses of the atom will continue to develop and strengthen,” Pashinyan added.