Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ԱՄՆ պետքարտուղարի կազմակերպած Տրանսատլանտյան ընթրիքին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կազմակերպած Տրանսատլանտյան ընթրիքին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի կայքը, Տրանսատլանտյան ընթրիքին մասնակցել են Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի երկրների արտաքին գործերի նախարարները, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն, Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, Շվեյցարիայի արտաքին գործերի նախարար Իգնասիո Կասիսը և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան։
Նշվում է, որ Ռուբիոն ընդգծել է Տրանսատլանտյան գործընկերության կարևորությունը խաղաղության պահպանման և բարգավաճման հասնելու գործում, ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների պատմական հանձնառությունը պաշտպանական ծախսերը ավելացնելու վերաբերյալ՝ զսպման մեխանիզմներն ուժեղացնելու համար, և Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմը դադարեցնելու համար շարունակական դիվանագիտական ​​​​ներգրավվածության կարևորությունը։
Մարկո Ռուբիոն խոսել է նաև Չինաստանի ազդեցության մասին՝ նշելով դրան դիմակայելու անհրաժեշտությունը։ Ռուբիոն նաև կարևորել է համագործակցությունը՝ Մերձավոր Արևելքում կայունության հասնելու ուղղությամբ, այդ թվում ապահովելով, որպեսզի Իրանը երբեք չկարողանա միջուկային զենք ստանալ կամ ստեղծել։
ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել է նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ձեռքբերումը Հայաստանին և Ադրբեջանին երկարատև խաղաղության ուղու վրա դնելու հարցում։

Арарат Мирзоян принял участие в трансатлантическом ужине, организованном госсекретарем США
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял участие в трансатлантическом ужине, организованном госсекретарем США Марко Рубио.
Как передает “Арменпресс” на сайте Госдепартамента США сообщается, что в трансатлантическом ужине приняли участие министры иностранных дел Европейского союза и стран НАТО, генеральный секретарь НАТО Марк Рютте, верховный представитель ЕС по иностранным делам Кая Каллас, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, министр иностранных дел Швейцарии Иньяцио Кассис и министр иностранных дел Украины Андрей Сибига.
Отмечается, что Рубио подчеркнул важность трансатлантического партнерства в поддержании мира и достижении процветания, историческую приверженность государств-членов НАТО увеличению расходов на оборону для укрепления механизмов сдерживания и важность продолжения дипломатического взаимодействия для прекращения русско-украинской войны.
Госсекретарь США также отметил заслуги президента США Дональда Трампа в налаживании прочного мира между Арменией и Азербайджаном.