Հայաստանը ստանձնեց ԱՊՀ երկրների հարկային հետաքննության մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի նախագահությունը
Երևանում սեպտեմբերի 24-ին կայացավ ԱՊՀ երկրների հարկային (ֆինանսական) հետաքննության մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի հերթական նիստը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դրանով ազդարարվեց այս կառույցում Հայաստանի նախագահության մեկամյա ժամկետի մեկնարկը: Նախագահելու իրավունքը մեր երկրին անցավ Ղազախստանից:
Սա Խորհրդի 24-րդ նիստն էր, որի մասնակիցները քննարկեցին ԱՊՀ երկրների՝ այս ոլորտում գործող պատկան կառույցների փոխգործակցության տարբեր հարցեր։ Մասնավորապես, անդրադարձ կատարվեց գործունեության տնտեսական անվտանգության ապահովմանը, ծայրահեղականության և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարին, դրամական միջոցների ապօրինի շրջանառությանը, տնտեսական ոլորտում հանցագործությունների բացահայտման և կանխարգելման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների արդյունքներին։ Դիտարկվեցին նաև կադրերի վերապատրաստմանը և որակավորման բարձրացմանը վերաբերող հարցեր:
Մասնակիցներն ընդունեցին օրակարգի հարցերի վերաբերյալ համապատասխան որոշումներ և նախանշեցին հետագա աշխատանքների ուղղությունները։
Նիստին մասնակցեցին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի պատվիրակությունները, ինչպես նաև Հարկային (ֆինանսական) հետաքննության մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի (ՀՀՄՂՀԽ) ուսումնական հաստատությունների և ԱՊՀ ֆինանսական հետախուզության ստորաբաժանումների ղեկավարների խորհրդի ներկայացուցիչները։ Խորհրդին անդամակցող Ադրբեջանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները Հայաստան չեն ժամանել և չմասնակցեցին քննարկումներին:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեում սեպտեմբերի 23-ին տեղի էին ունեցել Համակարգող խորհրդի աշխատանքները և փորձագիտական խմբերի նիստերը: Նույն օրը պատվիրակությունների անդամները ծանոթացել էին նաև ՊԵԿ Հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատանքներին և այցելեն էին ՊԵԿ շնագիտական կենտրոն։
Սեպտեմբերի 24-ի նիստի սկզբում Ղազախստանի ֆինանսական մոնիթորինգի գործակալության նախագահի տեղակալ Կայրաթ Բիժանովը հայտարարեց Խորհրդի նախագահի լիազորությունները դադարեցնելու և դրանք Հայաստանի ներկայացուցչին փոխանցելու մասին:
Նա արձանագրեց նաև, որ Խորհրդում նախագահելու անցած մեկ տարին յուրահատուկ էր իրենց համար:
«Այդ ընթացքում երկու անգամ հանդիպելու հնարավորություն ունեցանք: Աստանայում նախորդ ամիս ձևավորված դրական մթնոլորտը ևս մեկ անգամ դրսևորեց մեր փոխհարաբերությունների ամրությունն ու թափանցիկությունը: Ղազախստանի նախագահությամբ աշխատանքն ընդհանուր առմամբ պայմանավորված էր նախկինում ընդունված որոշումների կատարմամբ: Ուշադրություն ենք դարձրել հարկային հետաքննությունների մարմինների համագործակցության ձևավորմանը, ԱՊՀ շրջանակներում տարբեր մակարդակով շփումների վերականգնմանը և հնարավորության սահմաններում իրականացրել ենք Խորհրդի աշխատանքի ծրագրով նախատեսված միջոցառումները»,- նշեց նա:
Բանախոսը նաև ընդգծեց, որ Ղազախստանը հետևողականորեն հանդես է գալիս միջազգային համագործակցության ընդլայնման, դրա արդյունավետության բարձրացման և հանցավորության բոլոր դրսևորումների դեմ պայքարում ջանքերի համախմբման օգտին: Այդ երկիրը Խորհրդի գործունեության հնարավորությունը դիտարկում է որպես միջազգային փոխգործակցության հեռանկարային հարթակ, որը հնարավորություն է ընձեռում մերձեցնել մոտեցումները և հեշտացնել մասնակից պետությունների համագործակցությունը: Նա հետագա կառուցողական փոխգործակցության հույս հայտնեց:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը,  ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ նիստին նրանց մասնակցությունը վկայում է պատասխանատվության բարձր աստիճանի և այս հաստատությունների և երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման հարցում հետաքրքրվածության մասին:
«Այս Խորհուրդը կարևոր հարթակ է փորձի փոխանակման, համատեղ վերլուծության և հարկային իրավախախտումների ու ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետ միջոցների մշակման համար: Տնտեսական և իրավական ոլորտների արագ փոփոխման պայմաններում մեր խնդիրն է ապահովել հարկման ոլորտում թափանցիկությունը և օրինականությունը, ամրապնդել քաղաքացիների և բիզնեսի վստահությունը պետական կառույցների նկատմամբ:
21-րդ դարում տնտեսական հանցագործությունները սահմաններ չեն ճանաչում: Կրիպտոակտիվները, տեխնոլոգիական նորարարությունները, էլեկտրոնային ձեռներեցությունն ու առևտուրը, ամպային լուծումները սրընթաց տարածվում են՝ ստվերային տնտեսությանը հաղորդելով նոր, ավելի բարդ բնույթ: Այս պայմաններում հարկային հետաքննությունների ոլորտում երկրների միջև համագործակցությունն ավելի կարևոր է դառնում:
Նման հանդիպումները մեզ հնարավորություն են տալիս քննարկել ակտուալ եզրակացությունները, փոխանակվել հաջող փորձով և մշակել համատեղ լուծումներ, որոնք կօգնեն ապահովել մեր աշխատանքի արդյունավետությունը և նպաստել մեր երկրների տնտեսությունների կայուն զարգացմանը»,- ասաց ՊԵԿ նախագահը:
Մասնակիցներին ողջունեց և տնտեսական անվտանգության ոլորտում միջպետական նպատակային ծրագրերի կազմակերպմանը միտված արդյունավետ մասնակցության համար Խորհրդի անդամներին շնորհակալություն հայտնեց ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նուրլան Սեյտիմովը: Նա կարևորեց հարկային հետաքննությունների մարմինների համագործակցության համակարգման մակարդակի բարձրացումը, վերլուծական աշխատանքի կատարելագործումը, տեղեկատվության և կիրառական փորձի փոխանակումը:
«Բավարարվածությամբ նշում ենք, որ ներկայիս նիստի օրակարգում արտացոլվել է համագործակցության առավել կարևոր հարցերի շուրջ փորձագիտական խորհրդի աշխատանքային խմբի գործունեությունը շարունակելու անհրաժեշտությունը: Աջակցում ենք նաև կադրերի մասնագիտական պատրաստականության որակի բարձրացմանը միտված քայլերին: Չեմ կարող չնշել 2026 թվականին Խորհրդի նախատեսած միջոցառումները: Վստահ եմ, որ քննարկվող բոլոր հարցերի վերաբերյալ կկայացվեն համաձայնեցված որոշումներ, որոնք կդառնան փոխադարձ համագործակցության զարգացմանն ուղղված հերթական քայլը»,- ասաց Նուրլան Սեյտիմովը:
Այնուհետև Կայրաթ Բիժանովը Խորհրդի  նախագահի լիազորությունները պաշտոնապես փոխանցեց ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության պետ Աշոտ Մովսիսյանին՝ նրան հանձնելով նաև փոխանցումը խորհրդանշող գավաթը:
Ավելի ուշ լրագրողների հետ զրույցում Մովսիսյանը շնորհակալություն հայտնեց գործընկերներին՝ Խորհրդի նախագահի լիազորություններն իրեն վստահելու համար:
«Այժմ հիմնականում աշխատում ենք զարգացնել թվային հետախուզությունը, որովհետև արդի ժամանակաշրջանում այնպիսի տեխնոլոգիաներ են կիրառվում, որ շատ դժվարացել է հարկային հանցագործությունների դեմ պայքարելը: Այդ նպատակով անհրաժեշտ են նոր գործիքներ, նոր մեխանիզմներ, որպեսզի հնարավոր լինի բացահայտել հարկային բոլոր իրավախախտումները: Գործողություններն իրականացվում են հիմնականում օպերատիվ աշխատանքի միջոցով, գաղտնի եղանակներով, որոնց բացահայտումը նպատակահարմար չէ»,- նշեց նա:
Ղազախստանի ֆինանսական մոնիթորինգի գործակալության աշխատակից Երլան Դիմականովն էլ, պատասխանելով «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, հայտնեց, որ իր երկիրը տնտեսական հանցագործությունների բացահայտման ոլորտում մշտապես սերտորեն փոխգործակցում և համագործակցում է Հայաստանի հետ: Ընդ որում, ոչ միայն այս հարթակում, այլև երկկողմ հարաբերությունների միջոցով:
Հայտարարվեց, որ Խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի է ունենալու 2026 թվականին Ուզբեկստանում, որը ստանձնելու է այս կառույցում նախագահությունը հաջորդ մեկամյա ժամանակաշրջանում:

Армения приняла председательство в Координационном совете руководителей налоговых (финансовых) следственных органов государств-участников СНГ
В Ереване 24 сентября состоялось очередное заседание Координационного совета руководителей налоговых (финансовых) следственных органов государств-участников СНГ.
Как сообщает Арменпресс, оно ознаменовало начало годичного председательства Армении в этой структуре. Право председательства перешло к нашей стране от Казахстана.
Это было 24-е заседание Совета, участники которого обсудили различные вопросы взаимодействия профильных структур государств-участников СНГ, действующих в данной сфере. В частности, были затронуты вопросы обеспечения экономической безопасности деятельности, противодействия финансированию экстремизма и терроризма, незаконному обороту денежных средств, а также результаты принятых мер по выявлению и предупреждению преступлений в сфере экономики. Были также рассмотрены вопросы подготовки и повышения квалификации кадров.
Участники приняли соответствующие решения по вопросам повестки дня и наметили направления дальнейшей работы.
В заседании приняли участие делегации из Армении, Беларуси, Казахстана, России, Таджикистана и Узбекистана, а также представители Координационного совета руководителей органов налоговых (финансовых) расследований (КСРОНОР) образовательных учреждений и Совета руководителей подразделений финансовой разведки государств-участников СНГ. Представители Азербайджана, Молдовы и Украины, входящие в Совет, в Армению не прибыли и в обсуждениях не участвовали.
Как сообщает управление информации и связей с общественностью Комитета государственных доходов Республики Армения, 23 сентября в Комитете государственных доходов Республики Армения состоялись заседания Координационного совета и экспертных групп. В тот же день члены делегаций также ознакомились с деятельностью Управления следственной и оперативно-розыскной деятельности Комитета государственных доходов и посетили Экспертно-криминалистический центр КГД.
В начале заседания 24 сентября заместитель председателя Агентства по финансовому мониторингу Казахстана Кайрат Биджанов объявил о прекращении полномочий председателя Совета и передаче их представителю Армении.
Он также отметил, что прошедший год председательства в Совете стал для них уникальным.
«За это время нам довелось встретиться дважды. Позитивная атмосфера, сложившаяся в прошлом месяце в Астане, в очередной раз продемонстрировала прочность и открытость наших отношений. Работа под председательством Казахстана в целом была обусловлена ​​реализацией ранее принятых решений. Мы уделили внимание налаживанию взаимодействия между органами налоговых расследований, восстановлению контактов на различных уровнях в рамках СНГ и, по мере возможности, реализовали мероприятия, предусмотренные Программой работы Совета», – отметил он.
Спикер также подчеркнул, что Казахстан последовательно выступает за расширение международного сотрудничества, повышение его эффективности и консолидацию усилий в борьбе со всеми проявлениями преступности. Наша страна рассматривает деятельность Совета как перспективную площадку для международного взаимодействия, которая позволяет сблизить подходы и активизировать взаимодействие государств-участников. Он выразил надежду на дальнейшее конструктивное сотрудничество.
Председатель Комитета по государственным доходам Республики Армения Эдуард Акопян, приветствуя участников, отметил, что их участие в заседании свидетельствует о высокой степени ответственности и заинтересованности в укреплении сотрудничества между этими ведомствами и странами.
«Этот Совет является важной площадкой для обмена опытом, совместного анализа и разработки эффективных мер борьбы с налоговыми правонарушениями и финансовыми преступлениями. В условиях стремительных изменений в экономической и правовой сферах наша задача — обеспечить прозрачность и законность в сфере налогообложения, укрепить доверие граждан и бизнеса к государственным структурам.
В XXI веке экономические преступления не знают границ. Криптоактивы, технологические инновации, электронный бизнес и торговля, облачные решения стремительно распространяются, придавая теневой экономике новый, более сложный характер. В этих условиях сотрудничество между странами в области налоговых расследований приобретает еще большую значимость.
Подобные встречи дают нам возможность обсудить актуальные вопросы, обменяться успешным опытом и выработать совместные решения, которые позволят обеспечить эффективность нашей работы и способствовать устойчивому развитию экономик наших стран», – отметил председатель КГД.
С приветственным словом к участникам обратился заместитель генерального секретаря СНГ Нурлан Сейтимов, поблагодарив членов Совета за эффективное участие в организации межгосударственных целевых программ в сфере экономической безопасности. Он подчеркнул важность повышения уровня координации взаимодействия органов налоговых расследований, совершенствования аналитической работы, обмена информацией и практическим опытом.
«С удовлетворением отмечаем, что повестка дня текущего заседания отразила необходимость продолжения деятельности рабочей группы Экспертного совета по важнейшим вопросам сотрудничества. Поддерживаем также шаги, направленные на повышение качества профессиональной подготовки кадров. Не могу не упомянуть о мероприятиях, запланированных Советом на 2026 год. Уверен, что по всем обсуждаемым вопросам будут приняты согласованные решения, что станет ещё одним шагом на пути развития взаимного сотрудничества», — сказал Нурлан Сейтимов.
Затем Кайрат Бижанов официально передал полномочия председателя Совета начальнику Управления следственной и оперативно-розыскной деятельности Комитета по государственным доходам Республики Армения Ашоту Мовсисяну, а также вручил ему кубок, символизирующий передачу полномочий.
Позже, в беседе с журналистами, Мовсисян поблагодарил коллег за то, что они доверили ему полномочия председателя Совета.
«Сейчас мы в основном работаем над развитием цифровой разведки, потому что в наше время используются такие технологии, что бороться с налоговыми преступлениями стало очень сложно. Для этого нужны новые инструменты, новые механизмы, которые позволят выявлять все налоговые нарушения. «Операции проводятся в основном посредством оперативной работы, тайными способами, разглашение которых нецелесообразно», — отметил он.
Сотрудник Агентства по финансовому мониторингу Казахстана Ерлан Димаканов, отвечая на вопрос корреспондента «Арменпресс», отметил, что его страна всегда тесно сотрудничала и взаимодействует с Арменией в сфере раскрытия экономических преступлений. Причём не только на этой площадке, но и в рамках двусторонних отношений.
Было объявлено, что следующее заседание Совета состоится в 2026 году в Узбекистане, который возьмёт на себя председательство в этой структуре на очередной годичный период.