ՊԵԿ նախագահը Հանրապետության նախագահին է ներկայացրել վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումները
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Պետական եկամուտների կոմիտե, հանդիպել ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանի հետ։
Նշվում է, որ ՊԵԿ նախագահ Հանրապետության նախագահին ներկայացրել է Կոմիտեի ընթացիկ գործունեությունը, վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումները, ռազմավարական պլանավորման հիմնական ուղղություններն ու առաջիկա զարգացումները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Կառավարության ծրագրով նախատեսված հարկային քաղաքականության առաջնահերթություններին և դրանց իրագործման հիմնական մոտեցումներին։
Քննարկվել են հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացման, պետական եկամուտների ապահովման, հարկային կարգապահության ամրապնդման, ինչպես նաև պետության և տնտեսվարող սուբյեկտների միջև փոխգործակցության զարգացման հարցերը։
«Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ հարկային համակարգի արդյունավետությունը պետք է գնահատվի ոչ միայն հավաքագրված եկամուտների, այլև տնտեսության զարգացման համար ստեղծվող միջավայրի տեսանկյունից։ Այս համատեքստում կարևորվել է Պետական եկամուտների կոմիտեի և բիզնեսի միջև գործընկերային հարաբերությունների շարունակական զարգացումը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հանդիպմանը նշվել է, որ ՊԵԿ-ի գործունեության հիմքում պետք է լինի ոչ թե տնտեսվարողներին պատժելու կամ խախտումներ արձանագրելու և տուգանքներ կիրառելու մոտեցումը, այլ օրինական գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողներին աջակցելը՝ պետության հետ հարաբերություններում նրանց առավել պաշտպանված և անխոցելի դարձնելու, հարկային պարտավորությունների պատշաճ կատարումն ապահովելու և բիզնեսի անխոչընդոտ զարգացման համար անհրաժեշտ պայմաններ ձևավորելու նպատակով։
Ընդգծվել է նաև կանխատեսելի և արդար հարկային միջավայրի կարևորությունը, որը միաժամանակ ապահովում է պետական եկամուտների կայուն աճը և խթանում տնտեսական ակտիվությունը։
Հաղորդվում է, որ Հանրապետության նախագահը կարևորել է Պետական եկամուտների կոմիտեի շարունակական բարեփոխումները՝ դրանք դիտարկելով պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացման և երկրի տնտեսական զարգացման ընդհանուր գործընթացի համատեքստում։

Председатель КГД представил президенту Армении осуществленные за последние годы реформы
Президент Армении Ваагн Хачатурян посетил Комитет государственных доходов, где провел встречу с председателем КГД Эдуардом Акопяном.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, председатель КГД представил Ваагну Хачатуряну текущую деятельность комитета, осуществленные за последние годы реформы, основные направления стратегического планирования и предстоящие развития.
Были затронуты также приоритеты налоговой политики, предусмотренные программой правительства, и основные подходы к их реализации.
Были обсуждены вопросы повышения эффективности налогового администрирования, обеспечения государственных доходов, укрепления налоговой дисциплины, а также развития взаимодействия между государством и хозяйствующими субъектами.
Ваагн Хачатурян подчеркнул, что эффективность налоговой системы должна оцениваться не только с точки зрения собранных доходов, но и с точки зрения среды, создаваемой для развития экономики. В этом контексте была отмечена важность непрерывного развития партнерских отношений между Комитетом государственных доходов и бизнесом.
Было отмечено, что в основе деятельности КГД должен лежать подход, направленный не на наказание хозяйствующих субъектов, фиксацию нарушений и применение штрафов, а на поддержку добросовестно работающих предпринимателей, чтобы сделать их более защищенными и неуязвимыми в отношениях с государством, обеспечить надлежащее выполнение налоговых обязательств и сформировать необходимые условия для беспрепятственного развития бизнеса.
Была также подчеркнута важность предсказуемой и справедливой налоговой среды, которая одновременно обеспечивает стабильный рост государственных доходов и стимулирует экономическую активность.
Президент отметил важность непрерывных реформ Комитета государственных доходов, рассматривая их в контексте повышения эффективности государственного управления и общего процесса экономического развития страны.