Զելենսկին հայտարարել է, որ ընտրություններն Ուկրաինայում հնարավոր են հրադադարի դեպքում
Ուկրաինան կարող է նախագահական ընտրություններ անցկացնել, եթե հրադադար կնքվի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին՝ Fox News-ին տված հարցազրույցում։
«Մեզ անհրաժեշտ է անվտանգություն ընտրությունների համար։ Նույնիսկ, եթե մեր սահմանադրության տեսակետից դա դժվար է, այնուամենայնիվ, եթե հրադադար լինի, մենք կարող ենք ընտրություններ անցկացնել։ Իհարկե,  գործընկերների աջակցությամբ։ Մեզ անվտանգություն է անրաժեշտ», - ասել է նա:
Ուկրաինայում խորհրդարանական ընտրությունները պետք է տեղի ունենային 2023 թվականի հոկտեմբերի վերջին, իսկ նախագահի ընտրությունները՝ 2024 թվականի մարտին:Սակայն, պատերազմի պատճառով հայտարարված ռազմական դրությամբ պայմանավորված՝ չեն անցկացվում ոչ խորհրդարանական, ոչ էլ նախագահական ընտրություններ։

Зеленский заявил, что выборы в Украине возможны в случае прекращения огня
Украина может провести президентские выборы в случае заключения перемирия. Как сообщает “Арменпресс, это заявил президент Украины Владимир Зеленский в интервью Fox News.
“Нам нужна безопасность для выборов. Даже если это трудно в соответствии с нашей конституцией, если будет прекращение огня, мы можем провести выборы. С поддержкой партнеров, конечно. Нам нужна безопасность”, - сказал он.
Парламентские выборы в Украине должны были состояться в конце октября 2023 года, президентские - в марте 2024 года. Однако из-за военного положения, введённого в стране, ни парламентские, ни президентские выборы не были проведены.