Գրոսին հավակնում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ հավակնում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին:
ՄԱԿ-ի գործող գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվում է 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ին:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է մինչ այդ առաջադրի գլխավոր քարտուղարի թեկնածուի, որը պաշտոնը պետք է ստանձնի 2027 թվականի հունվարի 1-ից:
«ՄԱԿ-ն այժմ բարդ կացության մեջ է: Ես հավատում եմ, որ հնարավոր է անել այնպես, որպեսզի ՄԱԿ-ը նշանակություն ունենա: Եթե դուք ասում եք, որ ձեզ անհանգստանում է  հակամարտությունների թվի աճը, բռնության աճը, ապա փոքր-ինչ երեսպաշտություն է այլ բաների վրա կենտրոնանալը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ AFP-ին տված հարցազրույցում ասել է Գրոսին։
Նրա խոսքով՝ բոլորը խոստովանում են, որ ՄԱԿ-ն այլևս չի կատարում ամբողջ աշխարհում խաղաղության պահպանման իր խնդիրը: Գրոսին  հավաստիացրել է, որ պաշտոնում ընտրվելու հարցում իրեն կօգնի ԱԷՄԳ-ի ղեկավարի պաշտոնում իր կուտակած փորձը։ Գրոսին նաև հայտարարել է, որ կձգտի երկխոսություն վարել բոլորի հետ և լինել բոլորի համար ընդունելի միջնորդ։ «Այնպես որ, այո, ես կլինեմ թեկնածու այդ պատճառներով», - նշել է նա։
Գրոսին հայտարարել է, որ հույս ունի ստանալ հնարավորինս շատ աջակցություն։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ընտրվում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից և հաստատվում Գլխավոր ասամբլեայի կողմից։ Նրա լիազորությունների ժամկետը հինգ տարի է՝ վերընտրման հնարավորությամբ։ Ժամկետների քանակի սահմանափակումներ չկան, սակայն մինչ օրս ոչ ոք այդ պաշտոնը չի զբաղեցրել 10 տարուց ավելի։ Հաստատված պրակտիկայի համապատասխան ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը չեն կարող ներկայացնել  Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամ երկրները (ԱՄՆ, Ռուսաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա և Չինաստան):

Глава МАГАТЭ Гросси хочет стать кандидатом на пост генсека ООН
Глава Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси заявил, что намерен претендовать на пост генерального секретаря ООН.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, мандат действующего главы всемирной организации Антониу Гутерриша заканчивается 31 декабря 2026 года. В том же году Совбез ООН должен предложить кандидата на пост генсека, он должен вступить в должность 1 января 2027 года.
"ООН сейчас в сложном положении. <...>. Я верю, что возможно сделать так, чтобы ООН имела значение. <...>. Если вы говорите, что вас беспокоит рост числа конфликтов, рост насилия, то несколько лицемерно делать фокус на других вещах", - сказал Гросси в интервью французскому Agence France-Presse на полях Генассамблеи ООН в Нью-Йорке.
Таким образом, по его словам, "все признают", что ООН больше не выполняет свою задачу по поддержанию мира во всем мире. В этой связи аргентинский политик заверил, что избраться на пост ему поможет опыт работы на посту главы МАГАТЭ. Гросси также заявил, что будет стремиться вести диалог "со всеми" и "быть приемлемым для всех посредником". "Так что да, я буду кандидатом по этим причинам", - отметил он.
При этом Гросси заявил, что надеется "получить как можно больше поддержки".
Генеральный секретарь избирается Советом Безопасности ООН и утверждается Генеральной Ассамблеей, срок его полномочий длится пять лет с возможностью переизбрания. Ограничений на количество сроков нет, однако до сих пор никто не занимал этот пост более 10 лет. В соответствии с устоявшейся практикой генсека ООН не выбирают из представителей стран - постоянных членов Совета Безопасности (США, Россия, Франция, Великобритания, Китай).