Երգեհոնային հոգեցունց մեղեդիներն այլ աշխարհ կբացահայտեն ունկնդրի համար. Հայաստանում 3-րդ անգամ կանցկացվի Վահագն Ստամբոլցյանի անվան փառատոնը
Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային երաժշտության միջազգային երրորդ փառատոնը, որին կմասնակցեն հայկական երգեհոնային դպրոցի լավագույն ներկայացուցիչները, արտերկրից հեղինակավոր երգեհոնահարներ, երաժշտասերներին հնարավորություն կտա նորովի բացահայտել երգեհոնն ու նրա խորհրդավոր հնչյունները։ Սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբեր անցկացվող երաժշտական տոնը կայցելի ոչ միայն Երևան, այլև Չարենցավան և Կապան։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի գեղարվեստական մասով փոխտնօրեն, փառատոնի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Սուքիասյանն ընդգծում է՝ փառատոնային օրերին դահլիճը մշտապես մարդաշատ է լինում, ինչին հասել են քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում։
Տարիներ առաջ երգեհոնային համերգներ կազմակերպելիս՝  հանդիսատեսի խնդիր են ունեցել. դա է եղել փառատոն հիմնադրելու շարժառիթներից մեկը։ «Երգեհոնային արվեստը պրոպագանդելու, պահպանելու նպատակ կար։ Զգում էինք, որ նոր սերունդն այնքան էլ չի հետաքրքրվում երգեհոնային երաժշտությամբ։ Առաջին փառատոնից հետո արդյունքներն ակնհայտ էին. եթե նախկինում համերգներն անվճար էին, իսկ դահլիճը դժվարությամբ էր լցվում, ապա այսօր մարդիկ վճարում են, իսկ համերգներն անցնում են լեփ-լեցուն համերգասրահներում։ Պատահում է՝ դռների առջև հերթեր են գոյանում։ Ինձ շատ է ուրախացնում այն փաստը, որ արտասահմանից  երգեհոնահարները զարմանքով նշում են, որ իրենց երկրներում երգեհոնային արվեստի դարավոր ավանդույթներ կան, սակայն հանդիսատեսի տարիքը միջինից բարձր է, իսկ Հայաստանում դահլիճում հաճախ երիտասարդ զույգերի են նկատում։ Դա ևս մեր փառատոնի հաջողության մասին է վկայում»,-նշում է Սուքիասյանը։
Երգեհոնահար, մանկավարժ, Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Վահագն Ստամբոլցյանը, որի անունը կրում է փառատոնը, շատ տարիներ առաջ է ցանկացել միջազգային փառատոն նախաձեռնել՝ երգեհոնային յուրահատուկ արվեստն առավել տարածելու համար։
«Ստամբոլցյանը հսկայական գործ է արել երգեհոնային երաժշտության զարգացման համար. նա Հայաստանում երգեհոնային դպրոցի հիմնադիրն է, նահապետն է։ Նրա ջանքերով Չարենցավանի, Կապանի և Երևանի մի քանի դահլիճներ երգեհոն ձեռք բերեցին։ Խորհրդային տարիներին Ստամբոլցյանը փորձեց միջազգային երգեհոնային փառատոն անցկացնել, բայց այն մեծ հնչեղություն չունեցավ։ Տարիներ առաջ, երբ զրուցում էինք, ասացի, որ կփորձեմ փառատոն կազմակերպել։ Նա ոգևորվեց, բայց խնդրեց փառատոնն իր անունով չկոչել. չափազանց համեստ մարդ էր։ Համաձայնվեցի, բայց, երբ հասունացավ փառատոնի անցկացման ժամանակը,  չկատարեցի նրա ցանկությունը. կածում եմ, որ ճիշտ վարվեցի և փառատոնն այժմ կրում է Վահագն Ստամբոլցյանի անունը»,-պատմում է Սուքիասյանը։
Ստամբոլցյանը ճանաչված է եղել Խորհրդային միության երկրներում, իսկ փառատոնի շնորհիվ նրա անունը հնչում է, ճանաչելի է դառնում նաև այլ երկրներում։
Այս տարի փառատոնը հյուրընկալելու է համբավավոր երգեհոնահարների Մեծ Բրիտանիայից, Իսպանիայից, Ֆրանսիայից և Նիդեռլանդներից. Հայաստան կժամանեն Փարիզի Աստվածամոր տաճարի տիտղոսավոր երգեհոնահար Վենսան Դյուբուան, բրիտանացի առաջատար երգեհոնահար Ջոնաթան Սքոթը, Բարսելոնայի Սագրադա Ֆամիլիա բազիլիկայի գլխավոր երգեհոնահար Խուան Դե Լա Ռուբիան, Ռոտերդամի քաղաքային երգեհոնահար Ադրիան Հոեկը։
Կհնչեն ինչպես դասական երգեհոնային ստեղծագործություններ, այնպես Էլ հայկական երաժշտական գոհարների երգեհոնային մշակումներ, ինչպես նաև հայ հեղինակների երգեհոնային ստեղծագործություններ:
«Մեր կենտրոնի երգեհոնը հոլանդական է։ Նախորդ տարի ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ֆինանսավորման շնորհիվ Նիդեռլանդներից ժամանած վարպետները հիմնովին վերանորոգեցին այն։ Գործիքը երբեք չէր վերանորոգվել։ Կարևորում ենք մեր կապը հոլանդական երգեհոնային դպրոցի հետ և ամեն տարի այնտեղից մասնակից ենք ունենում։ Այս տարին բացառություն չէ։ Երգեհոնահարներից Ադրիան Հոեկը Նիդեռլանդներից է ժամանելու Հայաստան»,-ընդգծում է Սուքիասյանը։
Նա կարևորում է այն հանգամանքը, որ խորհրդային տարիներին հրաշալի կոմպոզիտորական ստեղծագործություններ են գրվել երգեհոնի համար, հետո սակավություն է նկատվել, իսկ այժմ դաշտն ակտիվանում է։ «Կոմպոզիտորին հարկավոր է կատարող, եթե կատարող կա, բնականաբար, նրա ստեղծագործությունը թղթի վրա չի մնա։ Ակտիվացել է երգեհոնային գործերի ստեղծումը, ինչը հրաշալի է, մեծացել է երիտասարդների հետաքրքրությունը գործիքի հանդեպ։ Հինգ կամ վեց տարի առաջ ընդամենը մեկ երիտասարդ երգեհոնահար ունեինք, ինչը ողբերգական իրողություն էր, քանի որ գալու էր մի պահ, որ կանգնելու էինք դպրոցը պահպանելու խնդրի առաջ։ Այսօր կան մասնավոր դպրոցներ, որոնք երգեհոն են գնում և բացում են երգեհոնի դասարաններ։ Այդ երեխաները վաղը կունենան դաշտ, ապագա, երաժշտական կարիերա»,-կարծում է փառատոնի հիմնադիրը։
Անդրադառնալով Կապանին և Չարենցավանին՝ Սուքիասյանը շեշտում է՝ փառատոնը հյուրընկալվում է այն քաղաքներում, որոնք երգեհոն ունեն։ Նա փաստում է՝ գործիքները վերանորոգման կարիք ունեն, բայց բավականին լավ վիճակում են. արտերկրի երաժիշտները ևս ելույթներ են ունենում մարզային քաղաքներում և սիրով են նվագում տեղի հանդիսատեսի համար։
Փառատոնը նաև փորձի փոխանակման հնարավորություն է տալիս։ Վարպետության դասերը, փառատոնի ընթացքում ծավալվող քննարկումները ոգևորում են թե՛ հայ, թե՛ օտար երաժիշտներին։
«Նախորդ տարի Իտալիայից ժամանած երգեհոնահարը, որը երգեհոնի փառատոն է անցկացնում, մեր երգեհոնահարին հրավիրեց մասնակցել այդ փառատոնին։ Կարևոր է նաև այն, որ արտերկրից մասնակիցներին առաջարկում ենք անպայման կատարել հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։ Վահագն Ստամբոլցյանը ժամանակին հրապարակել էր կանաչ գրքույկ, որում հայ երգեհոնային երաժշտության մշակումներ են։ Այդ գրքից նյութեր ենք տալիս երաժիշտներին, նրանք էլ իրենց ընտրությամբ որևէ գործ են կատարում։ Նախորդ տարի Նիդեռլանդներից ժամանած մասնակիցն ինձ ուղարկեց մի տեսագրություն, որում նա իրենց քաղաքի եկեղեցում պատարագին կատարում էր Մխիթար Այրիվանեցու «Սիրտ իմ սասանի»  ստեղծագործությունը։ Մեզ մոտ բավականին հետաքրքիր միջմշակութային շփումներ են ստեղծվում, որոնք ամուր կապերի հիմք են դառնում»,-ասում է Արմեն Սուքիասյանը։
Փառատոնի բացման համերգը, որին ելույթ կունենան Հարություն Թագվորյանը, Թերեզա Ոսկանյանը, Արփինե Հարությունյանը, Արմեն Աղաջանյանն ու Լուսինե Հարությունյանը, տեղի կունենա սեպտեմբերի 24-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը։ Այն նվիրված է Կոմիտասին:
«Պարոն Ստամբոլցյանն ուներ երաժշտական երկու սրբություն. մեկը Կոմիտասն էր, մյուսը՝ Բախը։ Այդ երկու գագաթները նրա համար շատ կարևոր էին։ Բացման համերգը նվիրել ենք Կոմիտասին, իսկ փակման համերգը, որը տեղի կունենա դեկտեմբերին, նվիրված կլինի Յոհան Սեբաստիան Բախի 340-ամյակին: Այլ կոմպոզիտորների գործեր ևս հնչելու են՝ Հենդել, Վիվալդի, Ալան Հովհաննես և այլն։ Կլինեն նաև պրեմիերաներ»,-տեղեկացնում է փառատոնի հիմնադիրը։
Փառատոնին, որն իրականացնում է Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, սպասվում է տասը համերգ։

В Армении уже в третий раз пройдёт фестиваль органной музыки имени Ваагна Стамболцяна
Третий Международный фестиваль органной музыки имени Ваагна Стамболцяна, в котором примут участие лучшие представители армянской органной школы и известные зарубежные органисты, даст меломанам возможность вновь насладиться мелодиями органа и его величественным звучанием. Фестивальные вечера, которые пройдет с сентября по декабрь, пройдут не только в Ереване, но и в Чаренцаване и Капане.
В беседе с корреспондентом “Арменпресс” заместитель директора по художественной части Национального центра камерной музыки, основатель и художественный руководитель фестиваля Армен Сукиасян подчеркнул, что в фестивальные дни зал всегда бывает полон, чего удалось добиться благодаря упорному труду.
Годами раньше при организации органных концертов была проблема с аудиторией. Это стало одной из причин проведения фестиваля.
“Целью были популяризация и сохранение органного искусства. Мы чувствовали, что новое поколение не очень интересуется органной музыкой. После первого фестиваля результаты стали очевидны: если раньше концерты были бесплатными и было сложно заполнить зал, то теперь люди стали платить, и концерты проходят в переполненных залах. Иногда у дверей даже выстраиваются очереди. Меня очень радует тот факт, что зарубежные органисты с удивлением отмечают, что в их странах существуют многовековые традиции органного искусства, но возраст публики выше среднего, в то время как в Армении в зале часто можно увидеть молодые пары. Это также свидетельствует об успехе нашего фестиваля”, - отметил Армен Сукиасян.
Органист, педагог, народный артист Армении Ваагн Стамболцян, в честь которого назван фестиваль, много лет назад задумал провести международный фестиваль с целью дальнейшей популяризации уникального искусства органа.
“Ваагн Стамболцян очень многое сделал для развития органной музыки. Он - основоположник и родоначальник органной школы в Армении. Благодаря его усилиям органы появились в нескольких залах – в Чаренцаване, Капане и в Ереване. В советские годы Стамболцян пытался провести международный фестиваль органной музыки, но большого резонанса это не получило. Много лет назад, когда мы разговаривали, я сказал, что попробую организовать фестиваль. Он был полон энтузиазма, но попросил не называть фестиваль его именем. Он был очень скромным человеком. Я согласился, но, когда пришло время проводить фестиваль, не исполнил его просьбу. Думаю, я поступил правильно, и теперь фестиваль носит имя Ваагна Стамболцяна”, - рассказал Сукиасян.
Стамболцян был известен в республиках Советского Союза, и благодаря фестивалю его имя вновь было услышано и стало узнаваемым и в других странах.
В этом году в фестивале примут участие известные органисты из Великобритании, Испании, Франции и Нидерландов. В Армению приедут Венсан Дюбуа, титулярный органист собора Парижской Богоматери, ведущий британский органист Джонатан Скотт, Хуан де ла Рубиа, главный органист собора Саграда Фамилия в Барселоне, и Адриан Хук, городской органист Роттердама.
Будут исполнены как классические органные произведения, так и органные аранжировки армянских музыкальных шедевров, а также органные произведения армянских авторов.
“Орган нашего центра - голландский. В прошлом году, благодаря финансированию Министерства образования, науки и спорта Республики Армения, мастера из Нидерландов его основательно отреставрировали. Инструмент никогда не ремонтировался. Мы дорожим связью с голландской школой органной музыки, и каждый год к нам приезжает представитель этой школы. Этот год также не стал исключением. Один из органистов, Адриан Хук, приедет в Армению из Нидерландов”, - подчеркнул Сукиасян.
Он заметил, что в советские годы для органа писались замечательные произведения, затем был дефицит, а сейчас эта сфера становится всё более активной. “Композитору нужен исполнитель, а если исполнитель есть, то, естественно, его творчество не останется на бумаге. Написание органных произведений активизировалось, что замечательно, и интерес молодёжи к инструменту возрос. Пять-шесть лет назад у нас был всего один молодой органист, что было трагической реальностью, потому что наступило время, когда мы сталкнулись с проблемой школы. Сегодня существуют частные школы, где преподают орган, и открытые классы органной музыки. У этих детей завтра будет поле деятельности, будущее, музыкальная карьера”, - выразил уверенность основатель фестиваля.
Говоря о Капане и Чаренцаване, Сукиасян подчеркнул, что фестиваль проходит в городах, где есть органы. Он отметил, что инструменты нуждаются в ремонте, но находятся в довольно хорошем состоянии. Зарубежные музыканты выступают и в этих городах, и с удовольствием играют для местной публики.
Фестиваль также предоставляет возможность обмена опытом. Мастер-классы и дискуссии, организуемые во время фестиваля, вдохновляют как армянских, так и зарубежных музыкантов.
“В прошлом году органист, приехавший из Италии, который и сам проводит фестиваль органной музыки, пригласил нашего органиста принять участие в этом фестивале. Важно и то, что мы предлагаем участникам из-за рубежа исполнять произведения армянских композиторов. Ваагн Стамболцян в свое время опубликовал брошюру, в которой представлены обработки армянской органной музыки. Мы раздаём музыкантам материалы из этой брошюры, и они исполняют произведения по своему выбору. В прошлом году участник из Нидерландов прислал мне видеозапись, на которой он исполняет произведение Мхитара Айриванеци “Моё сердце трепещет” на церковной службе в своём городе. Мы создаём очень интересные межкультурные контакты, которые являются основой для прочных связей”, - сказал Армен Сукиасян.
Открытие фестиваля, в котором примут участие Арутюн Тагворян, Тереза Восканян, Арпине Арутюнян, Армен Агаджанян и Лусине Арутюнян, состоится 24 сентября в Доме камерной музыки имени Комитаса. Концерт посвящён Комитасу.
“Ваагн Стамболцян признавал двух музыкальных святых: Комитаса и Баха. Эти две вершины были для него очень значимы. Концерт открытия мы посвятили Комитасу, а заключительный концерт, который состоится в декабре, будет посвящён 340-летию Иоганна Себастьяна Баха. Прозвучат произведения и других композиторов: Генделя, Вивальди, Алана Ованеса и др. Будут и премьеры”, - сообщил организатор фестиваля.
В рамках фестиваля, организованного Национальным центром камерной музыки при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, состоится десять концертов.