Բուլղարիայի փոխվարչապետը ողջունել է Հայաստանի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը
Հայաստանի Ազգային ժողովի Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Բաբկեն Թունյանը, բարեկամական խմբի անդամներ Սիսակ Գաբրիելյանը, Ալխաս Ղազարյանը, Մարինա Ղազարյանը, Զարուհի Բաթոյանը, Գեղամ Մանուկյանը եւ Գեղամ Նազարյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպել են Բուլղարիայի Հանրապետության փոխվարչապետ Աթանաս Զաֆիրովի գլխավորած պատվիրակության հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ Ազգային ժողովը։
Ողջունելով հյուրերին՝ բարեկամական խմբի ղեկավար Բաբկեն Թունյանը կարեւորել է երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների  զարգացումը: Նա հույս է հայտնել, որ Աթանաս Զաֆիրովն իր նոր պաշտոնում կնպաստի Հայաստանի եւ Բուլղարիայի միջեւ առեւտրաշրջանառության ավելացմանը եւ ներդրումների աշխուժացմանը:
Բաբկեն Թունյանը կարեւորել է ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը եւ անդրադառնալով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթերին՝ նշել է, որ երկարաժամկետ խաղաղությունն ու կայունությունը համագործակցության լայն դաշտ են բացում երկու երկրների գործարար կապերի զարգացման համար:
Աթանաս Զաֆիրովն իր խոսքում ընդգծել է Հայաստանի եւ Բուլղարիայի միջեւ երեսնամյա բարեկամությունը եւ ողջունել Հայաստանի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը:
Նա վերահաստատել է Բուլղարիայի պատրաստակամությունը Հայաստանին աջակցելու հարցում՝ եվրաինտեգրման գործընթացից մինչեւ էներգետիկա եւ այլ ոլորտներ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են մարդկանց ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը, եւ այդ համատեքստում՝ վիզաների ազատականացման գործընթացը, որը կնպաստի երկու երկրների միջեւ զբոսաշրջության զարգացմանը:
Կարեւորվել է նաեւ մշակույթի, բարձր տեխնոլոգիաների, ավիափոխադրումերի եւ այլ ոլորտներում փոխգործակցությունը:

Вице-премьер Болгарии приветствует начало процесса членства Армении в ЕС
Руководитель группы дружбы Армения-Болгария Национального Собрания Армении Бабкен Тунян вместе с членами группы Сисаком Габриеляном, Алхасом Казаряном, Мариной Казарян, Заруи Батоян, Гегамом Манукяном и Гегамом Назаряном 22 сентября встретился с делегацией во главе с вице-премьером Республики Болгария Атанасом Зафировым.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на НС РА, приветствуя гостей, руководитель группы дружбы Бабкен Тунян подчеркнул важность развития двусторонних экономических отношений. Он выразил надежду, что Атанас Зафиров на новой должности будет способствовать увеличению товарооборота и стимулированию инвестиций между Арменией и Болгарией.
Бабкен Тунян подчеркнул важность проекта «Перекрёсток мира», представленного правительством Армении, и, ссылаясь на документы, подписанные в Вашингтоне 8 августа, отметил, что долгосрочный мир и стабильность открывают широкое поле для сотрудничества, развития деловых отношений между двумя странами.
Атанас Зафиров в своём выступлении подчеркнул тридцатилетнюю дружбу между Арменией и Болгарией и приветствовал начало процесса вступления Армении в ЕС.
Он подтвердил готовность Болгарии поддерживать Армению во всех сферах: от процесса евроинтеграции до энергетики и других.
В ходе встречи стороны подчеркнули возможность свободного передвижения людей и, в этом контексте, процесс либерализации визового режима, что будет способствовать развитию туризма между двумя странами.
Было также отмечено сотрудничество в сфере культуры, высоких технологий, авиаперевозок и других областях.