Խաղաղությունն է բացում մեր երկրի զարգացման իրական հեռանկարները. ՀՀ ԱԺ նախագահը՝ Անկախության 34-րդ տարեդարձին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ անկախության 34-րդ տարեդարձի առիթով՝ նշելով. «Խաղաղությունն է այն բանալին, որը բացում է մեր երկրի զարգացման իրական հեռանկարները, ստեղծում ժողովրդավարական հզոր ու կայուն պետություն և ապահովում մեր քաղաքացիների արժանապատիվ ու անվտանգ կյանքը: Եվ ահա, 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին հաստատված խաղաղությունն ավելի ու ավելի է մոտեցրել մեզ անկախ ու ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետություն ունենալու մեր երազանքին»:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, Ալեն Սիմոնյանի ուղերձում նշվում է. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրն է` թերևս յուրաքանչյուր հայ մարդու և ՀՀ քաղաքացու համար ամենակարևոր տոնը:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին հայ ժողովուրդը ոչ միայն հայտարարեց իր` անկախ պետություն ունենալու ազատ կամքը, այլև սկիզբ դրեց նոր ժամանակաշրջանի, որտեղ մենք ինքներս ենք տնօրինում մեր ճակատագիրը: Ճիշտ է՝ անկախության ճանապարհն այդքան էլ հեշտ չի եղել. մենք անցել ենք դժվարին ու փորձություններով լի տարիներ, բայց հենց այդ մարտահրավերներն են սովորեցրել իրական պատկերացումներ կազմել ու ազատվել մեզ պարտադրված գաղափարական կեղծ կապանքներից, որոնք տարիներ շարունակ խոչընդոտել են Հայաստանի Հանրապետության զարգացումը: Այսօր մենք իրապես անկախ ենք` գիտակցումով, որ անկախությունն ու ինքնիշխանությունը հնարավոր է ամրապնդել միայն խաղաղության շնորհիվ: Խաղաղությունն է այն բանալին, որը բացում է մեր երկրի զարգացման իրական հեռանկարները, ստեղծում ժողովրդավարական հզոր ու կայուն պետություն և ապահովում մեր քաղաքացիների արժանապատիվ ու անվտանգ կյանքը: Եվ ահա, 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին հաստատված խաղաղությունն ավելի ու ավելի է մոտեցրել մեզ անկախ ու ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետություն ունենալու մեր երազանքին:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ: Թող մեր անկախությունն ու խաղաղությունը լինեն հավերժական, մեր պետականությունը՝ անսասան, իսկ ապագան՝ լուսավոր ու հույսով լեցուն:

Установление мира открывает реальные перспективы для развития нашей страны: председатель НС РА о 34-й годовщине Независимости
Председатель Национального Собрания РА Ален Симонян направил поздравительное послание по случаю 34-й годовщины независимости Республики Армения, отметив:
«Мир — это ключ, открывающий реальные перспективы развития нашей страны, создающий демократическое, сильное и стабильное государство, обеспечивающий достойную и безопасную жизнь наших граждан. Так, мир, установленный 8 августа 2025 года, приближает нас к нашей мечте о независимой и суверенной Республике Армения».
Как сообщили Арменпресс в Национальном Собрании Республики Армения, в послании Алена Симоняна говорится: «Дорогие соотечественники!
Сегодня День независимости Республики Армения – пожалуй, самый важный праздник для каждого армянина и гражданина Республики Армения.
21 сентября 1991 года армянский народ не только провозгласил свою волю к созданию независимого государства, но и начал новую эру, в которой мы сами распоряжаемся своей судьбой. Конечно, путь к независимости был нелёгким: мы прошли через трудные и тяжёлые годы, но именно эти испытания научили нас формировать реалистичные представления и освобождаться от навязанных нам ложных идеологических оков, которые долгие годы сдерживали развитие Республики Армения. Сегодня мы по-настоящему независимы, осознавая, что независимость и суверенитет могут быть укреплены только миром. Мир – это ключ, открывающий реальные перспективы развития нашей страны, создающий демократическое, сильное и стабильное государство и обеспечивающий достойную и безопасную жизнь нашим гражданам. Таким образом, мир, установленный 8 августа 2025 года, приблизил нас к нашей мечте о независимой и суверенной Республике Армения.
Дорогие соотечественники! Поздравляю всех нас с Днём Независимости Республики Армения! Пусть наша независимость и мир будут вечными, наша государственность – непоколебимой, а будущее – светлым и полным надежд.