Փաշինյանը ՀՀ–ՌԴ հարաբերություններում տեղի ունեցող տրանսֆորմացիան գնահատում է շատ օգտակար ու կառուցողական
Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում տեղի ունեցող տրանսֆորմացիան շատ օգտակար ու կառուցողական է, դրանում դրականն անգամներով ավելի էական է, քան բացասականը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման համոզմունք հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7–րդ համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում:
Նա նշեց՝ կան գործընկերներ, որոնք կարծում են, որ ՌԴ–ն Հայաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմ է վարում: Հիմնավորումները հետևյալն են՝ ռուսական մի շարք հեռուստաալիքներ կամ առանձին խոսնակներ, բանախոսներ այդպիսի տրամաբանություն են զարգացնում: Սակայն Հայաստանի վարչապետն այդ տրամաբանությամբ չի դիտարկում ՀՀ–ՌԴ հարաբերությունները:
«Եվ ես շատ բարձր եմ գնահատում դա: Եվ ես ասում եմ դա մեր բոլոր քննարկումներում, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերներին: ՌԴ նախագահի հետ երկխոսությունը, որ մենք ունենք, շատ բարձր եմ գնահատում, շատ կարևոր է: Այդ գնահատանքի տրամաբանությամբ էլ մենք կշարունակենք առաջնորդվել: Եվ ես կարծում եմ, որ իսկապես տրանսֆորմացիան, որը տեղի է ունենում, շատ օգտակար ու կառուցողական է, որովհետև մենք քննարկում ենք բաց, ազնիվ, գործընկերային մթնոլորտում: Իմ կարծիքով՝ բազմաթիվ խնդիրների, որոնք, թվում էր, որ կարող է բարդություններ առաջացնեն, մենք գտել ենք, գտնում ենք ու կգտնենք լուծումներ»,–ասաց վարչապետը:
Վարչապետը սրա համար շատ էական համարեց այն անձնական փոխվստահությունը, որ ունեն ՌԴ գործընկերների հետ:
Փաշինյանը նկատեց՝ թե հանրության մեջ, թե քաղաքական շրջանակներում կան քննարկումներ, գործընկերներից շատերը հստակ արտահայտվում են, որոնց համար ունեն հիմնավորումներ:
«Բայց ես դա համարում եմ պրոցես, տրանսֆորմացիայի մաս: Եվ իմ կարծիքով՝ այդ տրանսֆորմացիայի մեջ դրականն անգամներով ավելի էական է, քան բացասականը: Ես և մենք կենտրոնանալու ենք դրականի վրա և փորձելու ենք զարգացնել դրականը»,–ասաց վարչապետը:

Пашинян оценил трансформацию, происходящую в отношениях Армения-РФ, как весьма полезную и конструктивную
Трансформация, происходящая в отношениях Армения-Россия, весьма полезна и конструктивна, позитив в ней многократно превышает негатив.
Как передает Арменпресс, подобное убеждение выразил премьер-министр Армении Никол Пашинян в беседе с журналистами в рамках 7-го съезда партии «Гражданский договор».
Он отметил, что некоторые коллеги считают, что Россия ведёт гибридную войну против Армении. Обоснования таковы: ряд российских телеканалов или отдельные ораторы и выступающие развивают такую ​​логику. Однако премьер-министр Армении не рассматривает армяно-российские отношения в рамках этой логики.
«И я это очень ценю очень высоко. И я говорю это во всех наших обсуждениях, в том числе с международными партнёрами. Я очень ценю диалог, который мы ведем с президентом России, он очень важен. Мы будем и дальше руководствоваться логикой этой оценки. И я считаю, что происходящая трансформация действительно очень полезна и конструктивна, потому что мы обсуждаем в открытой, честной, партнёрской атмосфере. По моему мнению, мы нашли, находим и будем находить решения многих проблем, которые, казалось бы, могли вызвать осложнения», — заявил премьер-министр.
Премьер-министр посчитал, что для этого очень важно личное взаимное доверие с российскими партнёрами.
Пашинян отметил, что ведутся дискуссии как в общественных, так и в политических кругах, многие партнёры открыто высказываются, на что у них есть основания.
«Но я рассматриваю это как процесс, как часть трансформации. И, на мой взгляд, позитив в этой трансформации во много раз значительнее негатива. Мы с вами сосредоточимся на позитиве и постараемся его развивать», — заявил премьер-министр.