Սիրիան մինչև 2025-ի վերջ անվտանգային և ռազմական համաձայնագրեր կկնքի Իսրայելի հետ. AFP
Սիրիան մինչև 2025 թվականի վերջ անվտանգության և ռազմական ոլորտներում մի քանի համաձայնագրեր կկնքի Իսրայելի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Agence France-Presse (AFP)-ին հայտնել է Սիրիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնյան, ում անունը չի նշվում։
«Իսրայելի հետ բանակցություններում առաջընթաց կա»,- նշել է նախարարության պաշտոնյան՝ հավելելով, որ տարեվերջին սպասվում է մի քանի համաձայնագրի ստորագրում։
«Առաջին հերթին դրանք կլինեն անվտանգության և ռազմական ոլորտի համաձայնագրեր»,- ասել է նա՝ ընգծելով, որ ուշադրության կենտրոնում կլինի «Իսրայելի ռազմական գործողությունները Սիրիայի տարածքում դադարեցնելու համաձայնագիրը»։
Ավելի վաղ Սիրիայի նախագահ Ահմադ աշ-Շարաան հայտարարել էր, որ Իսրայելի հետ անվտանգության համաձայնագիրն «անհրաժեշտություն» է։
Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասաադ ալ-Շիբանին Վաշինգտոնում այս շաբաթ կհանդիպի ամերիկացի օրենսդիրների հետ՝ քննարկելու իր երկրի նկատմամբ ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված մնացած պատժամիջոցների վերացումը: Ամերիկացի սենատոր Լինդսի Գրեհեմը հայտնել է, որ ինքն այլ սենատորների հետ ալ-Շիբանիին կհանդիպի սեպտեմբերի 18-ին։ Գրեհեմը հայտնել է նաև, որ կաջակցի պատժամիջոցների վերացմանը, եթե Սիրիան պաշտոնապես հայտարարի Իսրայելի հետ անվտանգային հարցերի շուրջ համաձայնության ուղղությամբ շարժվելու մասին, ինչպես նաև միանա «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման դեմ կոալիցիային։

Сирия до конца 2025 года подпишет с Израилем соглашения о безопасности и военном сотрудничестве: AFP
Сирия до конца 2025 года подпишет с Израилем несколько соглашений в сфере безопасности и в военной сфере. Как сообщает “Арменпресс”, об этом агентству Франс Пресс (Agence France-Presse AFP) сообщил неназванный представитель МИД Сирии.
“В переговорах с Израилем наблюдается прогресс”, - заявил представитель министерства, добавив, что до конца года ожидается подписание нескольких соглашений.
“В первую очередь, это будут соглашения в сфере безопасности и военной сфере”, - сказал он, подчеркнув, что основное внимание будет уделено “соглашению о прекращении израильских военных операций на сирийской территории”.
Ранее президент Сирии Ахмад аш-Шараа заявил, что соглашение о безопасности с Израилем “необходимо”.
Министр иностранных дел Сирии Асад аш-Шейбани на этой неделе встретится с американскими законодателями в Вашингтоне, чтобы обсудить снятие оставшихся санкций США против Сирии. Сенатор США Линдси Грэм заявил, что он и другие сенаторы встретятся с аль-Шейбани 18 сентября. Грэм также заявил, что поддержит отмену санкций, если Сирия официально объявит о своем стремлении к соглашению о безопасности с Израилем и присоединится к коалиции по борьбе с экстремистской группировкой “Исламское государство”.