Ռաֆայել Գրոսին հանդիպել է «Ռոսատոմ»-ի ղեկավարի հետ
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին Վիեննայում ԱԷՄԳ գլխավոր կոնֆերանսի 69-րդ կանոնավոր նստաշրջանի շրջանակում հանդիպել է Ռուսաստանի պետական ատոմային կորպորացիայի՝ «Ռոսատոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Գրոսին հայտնել է X միկրոբլոգի իր գրառման մեջ։
Just opened the Russian Federation’s exhibit by ROSATOM at #IAEAGC. The booth highlights 🇷🇺’s contributions to nuclear energy, from technology development to international cooperation. pic.twitter.com/gwFumakSQI
— Rafael Mariano Grossi (@rafaelmgrossi) September 15, 2025
Կողմերն, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են Զապորոժյեի ԱԷԿ-ում միջուկային անվտանգության ապահովման հարցերը։
«ԱԷՄԳ գլխավոր կոնֆերանսի ժամանակ հանդիպել եմ «Ռոսատոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ և մտքեր փոխանակել միջուկային էներգիայի հզորության և միջուկային անվտանգության վերաբերյալ Զապորոժյեի ԱԷԿ-ում, որտեղ ԱԷՄԳ-ն մշտական ներկայություն ունի 2022 թվականի սեպտեմբերից»,- գրել է նա։

Рафаэль Гросси встретился с главой “Росатома”
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси на полях 69-й очередной сессии Генеральной конференции МАГАТЭ в Вене встретился с главой Российской государственной корпорации по атомной энергии “Росатом” Алексеем Лихачёвым. Как передает “Арменпресс”, Гросси сообщил об этом в своём посте в микроблоге X.
Среди прочих были обсуждены и вопросы обеспечения ядерной безопасности на Запорожской АЭС.
“Встретился с главой Росатома Алексеем Лихачевым. Обсудили важность наращивания мощностей ядерной энергетики и ядерную безопасность на ЗАЭС, где МАГАТЭ постоянно присутствует с сентября 2022 года”, - написал Гросси.
Генеральный директор МАГАТЭ отметил, что с нетерпением ждёт своего визита в Москву на следующей неделе.