Վարչապետը ծանոթացել է Լոռու, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերում իրականացված ծրագրերին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Լոռու, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզեր, ծանոթացել իրականացված և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Վարչապետի առաջին կանգառը եղել է Դեբեդի նորակառույց «Հարություն և Սյուզան Մանգոյանների» անվան միջնակարգ դպրոցում:
Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է դպրոցում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին և ստեղծված պայմաններին: Ծրագրի արժեքը 780 մլն դրամ է, որը հատկացրել է «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը (ՔՈԱՖ): Դպրոցի գույքը հատկացրել է Կառավարությունը: Առաջիկայում պետության ֆինանսավորմամբ դպրոցում կկառուցվի նաև մարզադահլիճ: Դպրոցը նախատեսված է 192 աշակերտի համար: 2025թ. դրությամբ փաստացի սովորողների թիվը 114 է։ Աշխատանքները մեկնարկել են 2024թ. ապրիլին, ավարտվել 2025թ. սեպտեմբերի 1-ին:
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին դպրոցի բացման առիթով և շնորհակալություն հայտնել Մանգոյան ընտանիքին, «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամին, բոլոր  բարերարներին, ովքեր ներդրում են ունեցել դպրոցի կառուցման գործում:
Նիկոլ Փաշինյանն այդ համատեքստում անդրադարձել է  Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների հարցին և ընդգծել նոր ժամանակներում այդ գործընթացում  նոր բանաձևեր որդեգրելու անհրաժեշտությունը: Վարչապետի խոսքով՝ այսօրվա իրադարձությունն այդ նոր մոդելի արտահայտությունն է. «Հիմա մենք  աշխատում ենք այն թեմայի վրա, թե ինչպես անենք, որ սիներգիա առաջանա և մեր ուժերը կարողանանք մեկտեղել: Կարծում եմ՝ այս դպրոցը նաև այդպիսի բանաձևի արտահայտություն է, որովհետև մեր բարերարների, ՔՈԱՖ-ի ջանքերով կառուցվել է շենքը, գույքը հատկացրել է Կառավարությունը»:
Երկրի ղեկավարը երեխաներին  խոստացել է նաև, որ  առաջիկայում Կառավարությունը, ՔՈԱՖ-ի գործընկերների հետ միասին ստանդարտներին համապատասխանող փակ մարզադահլիճ կկառուցեն դպրոցի մոտակայքում:
Ըստ աղբյուրի՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Կառավարության «Լավ սովորիր, որ լավ ապրես»  ուղերձի գաղափարաբանությունը, որը մեր ինքնաճանաչողությունից բխող մի արտահայտություն է: Վարչապետի խոսքով՝ սոցիալական կամ հումանիտար օգնությունը մարդկանց կյանքում ընդհանրապես որևէ բան չի փոխում, այլ երբեմն ավելի վատացնում է: Եվ հետևաբար, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի,  դպրոցը մի տեղ է, որտեղ  աշակերտները պետք է սովորեն լավ ապրել և  յուրաքանչյուրը պետք է ընտրի իր լավ ապրելու ուղին. «Եվ այդ լավ ապրելու պատկերացումները պետք է կապված լինեն արժեքներով, որոնք պետք է արտահայտված լինեն պետության, նրա կարգավորումների, հարաբերությունների, Սահմանադրության,  օրենսդրության, պետականության, համայնքի, մարդու հարաբերությունների մշակույթում»:
Վարչապետը կրկին շնորհակալություն է հայտնել բարերարներին, ՔՈԱՖ-ին կատարված աշխատանքի  համար և համոզմունք հայտնել, որ այդ համագործակցությունը շարունակություն է ունենալու:
Ամփոփելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է. «Համոզված եմ, որ այս դպրոցը Դեբեդի երեխաների ավելի լավ կյանքի սկիզբ է, և մենք պետք է նրանց ուղղորդենք այդ ուղղությամբ, որովհետև երեխաների, ընտանիքների, գյուղացիների, քաղաքացիների լավ ապրելը նշանակում է, որ երկիրն է լավ ապրում,  երկրի լավ ապրելը նշանակում է, որ քաղաքացիներն ավելի լավ են ապրում: Սա մեր պարզ, շատ պրիմիտիվ հնչող, բայց շատ բարդ իրագործելի նպատակն է, բայց ես համոզված եմ, որ մենք, ի հեճուկս բոլոր բարդությունների, այդ նպատակը կիրագործենք»:
Այնուհետև վարչապետն այցելել է Վանաձորի բժշկական կենտրոն, որտեղ ծանոթացել է  ինֆեկցիոն մասնաշենքի կառուցման աշխատանքներին: Ծրագրի արժեքը 956 մլն դրամ է, որից 214 մլն դրամը հատկացրել է Կառավարությունը, իսկ մյուսը դրամաշնորհային միջոցներ են: Ինֆեկցիոն մասնաշենքն ունի 50 մահճակալային ֆոնդ: Աշխատանքները մեկնարկել են 2023թ. մայիսին, ավարտվել 2025թ. մարտին: Բժշկական սարքավորումներով և գույքով հագեցման համար ծախսվել է 99 մլն դրամ:
Նիկոլ Փաշինյանի հաջորդ կանգառը եղել է Վանաձորի թիվ 8 հիմնական դպրոցում, որտեղ իրականացվել են հիմնանորոգման  աշխատանքներ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 245 մլն դրամ, որը հատկացրել է Կառավարությունը: Դպրոցը նախատեսված է 358 աշակերտի համար: Վերանորոգման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտին հասցնել հոկտեմբեր ամսին: Դպրոցն ընդգրկված է Կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցներ»-ի ծրագրում ընդգրկված դպրոցների ցանկում։
Հաջորդիվ վարչապետն այցելել է Վանաձորի թիվ 9 հիմնական դպրոց, որտեղ նույնպես իրականացվել են հիմնանորոգման աշխատանքներ: Վերջինիս համար պետբյուջեից հատկացվել է ավելի քան 140 մլն դրամ: Դպրոցը նախատեսված է 183 աշակերտի համար։ Այս դպրոցը ևս ընդգրկված է Կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցներ»-ի ծրագրի ցանկում:
Վանաձորի թիվ 9 հիմնական դպրոցում կառուցվել է նաև նոր մարզադահլիճ: Ծրագրի նպատակով Կառավարությունը հատկացրել է 224 մլն դրամ։
Նշվում է, որ Կոտայքի մարզում վարչապետն այցելել է Հրազդանի թիվ 2 հիմնական նորակառույց դպրոց: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 1 մլրդ 912 մլն դրամ: Ծրագիրն իրականացվել է Ասիական զարգացման բանկի Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրով և ՀՀ Կառավարության համաֆինանսավորմամբ: Նորակառույց դպրոցը նախատեսված է 432 աշակերտի համար: Շինաշխատանքները մեկնարկել էին 2021թ. նոյեմբերին, ավարտվել 2025թ. օգոստոսին: Դպրոցն ընդգրկված է Կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցներ» -ի ծրագրում ընդգրկված դպրոցների ցանկում։
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով՝ շնորհավորելով բոլորին հերթական դպրոցի բացման առիթով: Վարչապետը գոհունակությամբ նշել է, որ  դպրոցի կառուցումը, բացումը, մեզանում դառնում է շատ սովորական, առօրեական մի բան: Վարչապետ Փաշինյանը  կարևորել է  «Լավ սովորիր, որ լավ ապրես» ուղերձի ընկալումը և հույս հայտնել՝ դպրոցներում ստացած գիտելիքներով  երեխաները կընդլայնեն լավ ապրելու մասին Կառավարության ունեցած պատկերացումները և իրենք իրենց պատկերացումներով կձևակերպեն լավ ապրելու իրենց չափանիշները՝ որպես անհատ, որպես դպրոց, որպես հանրություն, որպես համայնք:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է դպրոցաշինության ծրագրերին՝  կարևորելով որակով շինարարական աշխատանքների իրականացումը: Այդ համատեքստում, վարչապետն ընդգծել է, որ դպրոցաշինության ոլորտում ակնհայտ դրական տեղաշարժ է նկատվում:
Նիկոլ Փաշինյանը  կրկին  երախտիքի և շնորհակալության խոսքեր է հղել  Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող, արդյունք ստեղծող և օրենքով սահմանված իրենց հարկերը վճարող բոլոր քաղաքացիներին։ Վարչապետը կարևորել է նաև այն հանգամանքը, որ երեխաններն էլ պետք է  արձանագրեն այդ փաստը՝ դպրոցը կառուցվել է քաղաքացիների, այդ թվում՝ իրենց ծնողների վճարած հարկերով: Այդ համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՀԴՄ կտրոն ստանալու, պահանջելու անհրաժեշտությունը. «Եթե մենք ՀԴՄ կտրոն չենք պահանջում, չենք ստանում և չենք վերցնում, մենք հնարավորություն ենք տալիս, որ այդ մեր գնածի 20%-ը չմտնի պետական բյուջե»: Վարչապետը հորդորել է ներկաներին՝ պահանջեք և վերցրեք ՀԴՄ կտրոնը, որպեսզի ավելի շատ դպրոցներ կառուցվեն:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Կառավարությանն ուղղված շնորհակալական խոսքերը վերադարձնում է  բոլոր այն մարդկանց, ովքեր աշխատում են, արդյունք են ստեղծում, օրենքով նախատեսված իրենց հարկերը վճարում. «Իսկ նրանք, ովքեր տնտեսական առանձնապես մեծ գործունեությամբ զբաղված չեն, շնորհակալություն եմ հայտնում, որ  չեն զլանում  ՀԴՄ կտրոնը պահանջել, որովհետև ՀԴՄ կտրոնը դպրոց է, մանկապարտեզ է, ՀԴՄ կտրոնը պետություն է, ՀԴՄ կտրոնը անվտանգություն է, ՀԴՄ կտրոնը ճանապարհ է և այլն»:
Ամփոփելով խոսքը՝ վարչապետը ներկայացրել է Կառավարության պատկերացումը Հայաստանի մասին. «Մենք Հայաստանը պատկերացնում ենք այսպիսին,  ինչպիսին այս և մյուս նորակառույց դպրոցներն են, որոնք անթերի չեն և, իմիջիայլոց, երբեք էլ անթերի չեն լինելու, բայց ուրախ են, ապրող են, հեռանկար ունեցող են, լուսավոր են, ընդարձակ են, շունչ ունեն, հոգի ունեն, կյանք ունեն, ապրելու են և լավ են ապրելու»:
Հրազդան համայնքում Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև մոդուլային տիպի 144 տեղ հզորությամբ մսուր-մանկապարտեզ, որտեղ շինաշխատանքներն ավարտական փուլում են: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 929 մլն դրամ, միջոցները տրամադրվել են ՀՀ պետբյուջեից:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ Գեղարքունիքի մարզում Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ջիլի նորակառույց միջնակարգ դպրոց, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին և ստեղծված պայմաններին:  Դպրոցի կառուցման արժեքը կազմում է ավելի քան 1 մլրդ 397 մլն դրամ, որը հատկացրել է Կառավարությունը: Ծրագրի իրականացման արդյունքում կառուցվել է նոր մոդուլային դպրոց և նախակրթարան՝ 20 տեղ-հզորությամբ։ Ծրագիրը մեկնարկել է 2021թ., ավարտվել 2025թ.:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, շնորհավորել ներկաներին Ջիլի դպրոցի աշխատանքի մեկնարկի առթիվ,  ուրախությամբ արձանագրել, որ շուտով ճանապարհի կառուցման աշխատանքները նույնպես կավարտվեն: «Երևի գյուղի պատմության մեջ սա ամենամեծ ներդրումն է՝ ճանապարհը և դպրոցը միասին վերցրած: Եվ սա շատ կարևոր արձանագրում է: Մենք սրանով կարևորում ենք կրթության հասանելիությունը բոլոր մարզերում, բոլոր գյուղերում, այսպիսի միջավայրի հասանելիությունը բոլոր մարզերում, բոլոր բնակավայրերում»,- ասել է վարչապետը և հավելել. «Ես ուզում եմ, որ դուք այս դպրոցում ձեզ զգաք որպես ազատ և հպարտ քաղաքացի, այս դպրոցում զգաք ձեր ուժը, ձեր ստեղծագործության ուժը, գիտելիքի ուժը, այս դպրոցում դուք հասկանաք, որ այսօր, ամեն օր կառուցվում է ձեր ապագան»։
Վարչապետն անդրադարձել է «Ապագան այսօր է» կարգախոսին և նշել. «Դա, առաջին հերթին, վերաբերում է դպրոցին, որովհետև այն, թե այսօր երեխան դպրոցում ինչով է զբաղված, ինչ որակով է զբաղված, այդ ամեն ինչով 80 և ավելի տոկոս ճշգրտությամբ մենք կարող ենք կանխատեսել նրա ապագան»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և ընդգծել. «Կարգախոսը նրա մասին է, որ ապագան պետք չէ կանխատեսել, պետք չէ ապագայի մասին գուշակություններ անել, ապագան այսօր կառուցվում է նաև ձեր աշխատանքով՝ երեխաները ինչքանով են ընկղմված կրթական պրոցեսում, այդ կրթական պրոցեսը ինչքանով է իրենց հաճելի, ինչքանով է նրանց օժտում հենց այն գիտելիքներով, որոնք նրանց պիտի օգնեն կյանքում գտնել իրենց սիրած աշխատանքը և ինչքանով պրոֆեսիոնալ կլինեն իրենց սիրած աշխատանքի մեջ»:
Խոսելով աղքատության մասին, վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ այսօր աղքատության պրոբլեմն 80% դեպքերում ուղիղ աներկբա, առանց շեղումների կախված է  կրթության որակից։ «Ես ուզում եմ ասել, որ մեր հավատը հետևյալն է, որ երեխաներից յուրաքանչյուրը բացառիկ տաղանդ ունի, և կրթական համակարգի դերը, մեր բոլորի դերն է աջակցել նրանց, օգնել նրանց, խրախուսել, որպեսզի և՛ իրենք, և՛ մենք իրենց տաղանդը բացահայտենք: Հատկապես ինչո՞ւմ են տաղանդավոր երեխաները՝ մեկը տաղանդավոր մարզիկ է, մյուսը տաղանդավոր դերասան է, երրորդը տաղանդավոր գիտնական է, չորրորդը տաղանդավոր տնտեսվարող է, հինգերորդը տաղանդավոր ուսուցիչ է, վեցերորդը տաղանդավոր արվեստագետ է, յոթերորդը տաղանդավոր քաղաքական գործիչ է, ութերորդը տաղանդավոր դիվանագետ է և այլն։ Եվ հենց սա է դպրոցի դերակատարումը և նշանակությունը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ վարչապետն ընդգծել է. «Սիրելի երեխաներ, սա ձեր տաղանդի արտահայտման տարածքն է: Սա ձեր տունն է: Դուք այստեղ պետք է ապրեք և դուք այստեղ ամեն օր պետք է տեսնեք, ստեղծեք սեփական ձեռքերով ձեր ապագան։ Այս գրքերը և այն դասերը, որոնց դուք առնչվում եք, այս դասասենյակները, այս դպրոցը, ուսումնական ծրագիրը, որոնց հետ դուք առնչվում եք, ձեր ապագայի բանալին են։ Եվ ես ցանկանում եմ, որ դուք տիրապետեք, գտնեք այդ բանալին և գտնեք այն դուռը, որով պետք է բացեք ձեր բարեկեցիկ, երջանիկ, ազատ ապագան»:

Премьер-министр ознакомился с реализованными в Лорийской, Котайкской и Гегаркуникской областях программами
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Лорийскую, Котайкскую и Гегаркуникскую области, ознакомился с реализованными и текущими программами.
Первой остановкой премьер-министра стала вновь построенная в Дебеде средняя школа имени Арутюна и Сусан Мангоян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян осмотрел школу, ознакомился с осуществленными работами и созданными условиями. Стоимость проекта составляет 780 млн драмов, выделенных фондом «Дети Армении» (COAF). Имущество школы было выделено правительством. В ближайшее время в школе также будет построен спортзал за счет государственного финансирования. Школа рассчитана на 192 ученика. По состоянию на 2025 год фактическое число учеников составляет 114. Работы начались в апреле 2024 года и завершились 1 сентября 2025 года.
Премьер-министр поздравил присутствующих с открытием школы и поблагодарил семью Мангоян, фонд «Дети Армении» и всех благотворителей, внесших вклад в строительство школы.
В этом контексте Никол Пашинян коснулся вопроса отношений Армения-диаспора и подчеркнул необходимость принятия новых формул в этом процессе в новые времена. По словам премьер-министра, сегодняшнее мероприятие является выражением этой новой модели:
«Сейчас мы работаем над тем, как создать синергию и объединить наши усилия. Думаю, эта школа является также выражением такой формулы, поскольку здание построено усилиями наших благотворителей, COAF, а имущество предоставлено правительством».
Глава государства также пообещал детям, что в ближайшее время правительство совместно с партнерами из COAF построит рядом со школой закрытый спортивный зал.
Никол Пашинян подчеркнул важность идеологии послания правительства «Учись хорошо, чтобы жить хорошо», которое исходит из нашего самосознания. По словам премьер-министра, социальная или гуманитарная помощь ничего не меняет в жизни людей, а порой и ухудшает. И следовательно, по словам Никола Пашиняна, школа — это место, где ученики должны учиться жить хорошо, и каждый должен выбрать свой путь к этой цели:
«И эти идеи хорошей жизни должны быть связаны с ценностями, которые должны быть выражены в культуре государства, его уставах, отношениях, Конституции, законодательстве, государственности, обществе и человеческих отношениях».
Премьер-министр еще раз поблагодарил благотворителей и COAF за проделанную работу и выразил уверенность в продолжении этого сотрудничества.
Подводя итоги, Никол Пашинян подчеркнул:
«Уверен, что эта школа — начало лучшей жизни для детей Дебеда, и мы должны направить их в этом направлении, потому что хорошая жизнь детей, семей, жителей села и граждан означает, что страна тоже живет хорошо, а хорошая жизнь страны — что и граждане живут лучше. Это наша простая, очень примитивно звучащая, но очень трудно реализуемая цель, но я уверен, что мы, несмотря на все трудности, достигнем ее».
Затем премьер-министр посетил медицинский центр Ванадзора, где ознакомился с ходом строительства инфекционного корпуса. Стоимость проекта составляет 956 млн драмов, из которых 214 млн драмов выделены правительством, а остальная часть – грантовые средства. Инфекционный корпус рассчитан на 50 коек. Работы начались в мае 2023 года и завершились в марте 2025 года. На оснащение его медицинским оборудованием и мебелью было потрачено 99 млн драмов.
Следующей остановкой Никола Пашиняна стала базовая школа № 8 Ванадзора, где были проведены капитальные ремонтные работы. Общая стоимость проекта составила 245 млн драмов, которые были выделены правительством. Школа рассчитана на 358 учащихся. Ремонтные работы планируется завершить в октябре. Школа входит в список школ, включенных в программу правительства «300 школ, которые будут построены, отремонтированы или реконструированы до 2026 года».
Затем премьер-министр посетил базовую школу № 9 Ванадзора, где также были проведены капитальные ремонтные работы. На ее строительство из государственного бюджета выделено более 140 млн драмов. Школа рассчитана на 183 учащихся. Эта школа также включена в программу правительства «300 школ, которые будут построены, отремонтированы или реконструированы до 2026 года».
В школе также построен новый спортзал. На реализацию программы правительство выделило 224 млн драмов.
В Котайкской области премьер-министр посетил вновь построенную базовую школу № 2 Раздана. Общая стоимость проекта составляет около 1 млрд 912 млн драмов. Проект реализован в рамках Программы повышения сейсмической безопасности Азиатского банка развития при софинансировании правительства Республики Армения. Школа рассчитана на 432 учащихся. Строительные работы начались в ноябре 2021 года и завершились в августе 2025 года. Школа входит в список школ, включенных в программу правительства «300 школ, которые будут построены, отремонтированы или реконструированы до 2026 года».
Никол Пашинян выступил с речью, поздравив всех с открытием очередной школы. Премьер-министр с удовлетворением отметил, что строительство и открытие школы становятся для нас обыденным, повседневным делом. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность понимания послания «Учись хорошо, чтобы жить хорошо» и выразил надежду, что благодаря полученным в школах знаниям дети расширят понимание правительством принципов хорошей жизни и сформулируют собственные стандарты хорошей жизни на основе собственных представлений — как личности, как школы, как общества, как общины.
Глава государства коснулся программ строительства школ, подчеркнув важность качественного выполнения строительных работ. В этом контексте премьер-министр подчеркнул, что в сфере школьного строительства наблюдается явный позитивный сдвиг.
Никол Пашинян вновь выразил благодарность и признательность всем гражданам, которые работают в Республике Армения, добиваются результатов и в установленном законом порядке платят налоги. Премьер-министр также подчеркнул, что дети также должны зафиксировать следующий факт: школа построена на налоги, уплаченные гражданами, в том числе их родителями. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул необходимость получения и требования кассового чека:
«Если мы не требуем, не получаем и не берем кассовый чек, мы даем возможность 20% от стоимости приобретенных нами товаров не попасть в государственный бюджет».
Премьер-министр призвал присутствующих требовать и брать кассовый чек, чтобы было построено больше школ.
Никол Пашинян отметил, что слова благодарности, адресованные правительству, он возвращает всем тем, кто трудится, создает результаты и в установленном законом порядке платит налоги:
«А тем, кто не занимается крупной экономической деятельностью, выражаю благодарность за то, что они не забывают требовать кассовый чек, потому что кассовый чек — это школа, детский сад, кассовый чек — это государство, кассовый чек — это безопасность, кассовый чек — это дорога и так далее».
Подводя итоги, премьер-министр представил видение правительства Армении:
«Мы представляем Армению такой, как эта и другие вновь построенные школы, которые не идеальны и, кстати, никогда не будут идеальными, но счастливые, живые, перспективные, светлые, просторные, дышат, имеют душу, живут, будут жить и будут жить хорошо».
В общине Раздан Никол Пашинян также посетил детский сад модульного типа на 144 места, строительство которого находится на завершающей стадии. Общая стоимость проекта составляет 929 млн драмов, средства предоставлены из государственного бюджета.
В Гегаркуникской области Никол Пашинян посетил вновь построенную среднюю школу Джила, ознакомился с ходом работ и созданными условиями. Стоимость строительства школы составила более 1 млрд 397 млн драмов. Средства были выделены правительством. В результате реализации проекта были построены новая модульная школа и детский сад на 20 мест. Проект стартовал в 2021 году и завершился в 2025 году.
Премьер-министр выступил с речью, поздравил присутствующих со строительством школы в Джиле и с радостью отметил, что строительство дороги также скоро будет завершено.
«Это, наверное, самая крупная инвестиция в истории села. И это очень важный момент. Мы этим подчеркиваем важность доступа к образованию во всех регионах, во всех деревнях, наличия такой среды во всех регионах, во всех населенных пунктах, — сказал премьер-министр и добавил. — Я хочу, чтобы в этой школе вы чувствовали себя свободными и гордыми гражданами, чувствовали свою силу, силу своего творчества, силу знаний, понимали, что в этой школе сегодня и каждый день строится ваше будущее».
Премьер-министр коснулся лозунга «Будущее уже сегодня» и отметил: «В первую очередь, это касается школы, потому что по тому, чем сегодня занимается ребенок в школе, насколько качественно он учится, мы можем с точностью до 80% и более предсказать его будущее». Никол Пашинян также подчеркнул:
«Этот лозунг о том, что будущее не нужно предсказывать, не нужно делать прогнозы о будущем, будущее строится сегодня вашим трудом: насколько дети погружены в образовательный процесс, насколько этот образовательный процесс им нравится, насколько он дает им те самые знания, которые помогут им найти любимое дело в жизни и насколько профессиональны они будут в любимом деле».
Говоря о бедности, премьер-министр выразил уверенность, что сегодня проблема бедности в 80% случаев напрямую, однозначно, без отклонений зависит от качества образования.
«Хочу сказать, что мы убеждены в том, что каждый из детей обладает исключительным талантом, и роль образовательной системы, роль всех нас — поддерживать их, помогать им, поощрять их, чтобы и они, и мы могли раскрыть талант. В чем именно талант детей? Один — талантливый спортсмен, другой — талантливый актер, третий — талантливый ученый, четвертый — талантливый бизнесмен, пятый — талантливый учитель, шестой — талантливый художник, седьмой — талантливый политик, восьмой — талантливый дипломат и т. д. И именно в этом роль и значение школы», — отметил Никол Пашинян.
Подводя итог, премьер-министр подчеркнул:
«Дорогие дети, это пространство для проявления вашего таланта. Это ваш дом. Вы должны жить здесь и каждый день видеть, создавать свое будущее своими руками. Эти книги и те уроки, которые вам преподают, эти классы, эта школа, учебная программа, по которой вы учитесь, — ключ к вашему будущему. И я хочу, чтобы вы нашли этот ключ и нашли ту дверь, через которую вы откроете свое процветающее, счастливое, свободное будущее».