ՀՀ վարչապետը հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ում հավատարմագրված դեսպանների հետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում ընդունել է Հայաստան այցելած ՆԱՏՕ-ում հավատարմագրված դեսպաններին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր։ Կողմերը նշել են համագործակցության զարգացման և շարունակականության կարևորությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից խաղաղության և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ տարվող քաղաքականությունը։ Այդ համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված վաշինգտոնյան հռչակագրին, ինչպես նաև խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ համաձայնագրի նախաստորագրմանը։
Վարչապետը շեշտել է, որ Հայաստանը կարևորում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հետ փոխգործակցությունը, ինչը նպաստում է նաև տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության օրակարգի առաջմղմանը։
Դեսպանները ողջունել են վաշինգտոնյան հռչակագրի ստորագրումը և խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը՝ դրանք որակելով որպես վճռորոշ քայլեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունություն ապահովելու ուղղությամբ։ Նրանք նաև բարձր են գնահատել Հայաստանի հետ գործընկերությունը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգությանը, Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with ambassadors accredited to NATO during their visit to Armenia.
According to the Prime Minister's Office, the discussions focused on the Armenia-NATO partnership. Both sides emphasized the importance of developing and continuing cooperation.
Pashinyan presented Armenia's policy aimed at strengthening peace and stability. He touched upon the Washington Declaration signed between Armenia and Azerbaijan on August 8 and the initialing of the agreement on peace and establishment of relations.
He emphasized that Armenia attaches importance to cooperation with international partners, including NATO, which contributes to advancing security and stability in the region.
The ambassadors welcomed the signing of the Washington Declaration and the initialing of the peace agreement, describing them as significant steps toward ensuring long-term stability. They also highly valued the partnership with Armenia.
The meeting also included an exchange of views on regional security, Armenia's reform agenda and expanding cooperation with international partners.