«Գազպրոմ»-ը և Չինաստանի ազգային նավթային կորպորացիան Մոնղոլիայի տարածքով գազատարի կառուցման մասին հուշագիր են ստորագրել
«Գազպրոմ»-ը և Չինաստանի ազգային նավթային կորպորացիան ռազմավարական համագործակցության նոր հուշագիր են ստորագրել, որը ներառում է պայմանավորվածություն «Սիբիրի ուժը 2» գազատարի և Մոնղոլիայի տարածքով «Սոյուզ-Վոստոկ» տարանցիկ գազատարի կառուցման վերաբերյալ, հայտարարել է «Գազպրոմ»-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Երեք երկրների՝ Ռուսաստանի, Չինաստանի և Մոնղոլիայի ղեկավարների կողմից արված հրապարակային հայտարարության հիման վրա այսօր ստորագրվել է իրավաբանորեն պարտավորեցնող հուշագիր՝ «Սիբիրի ուժը 2» գազատարի և Մոնղոլիայի տարածքով «Սոյուզ-Վոստոկ» տարանցիկ գազատարի կառուցման վերաբերյալ։ Այս նախագիծը թույլ կտա տարեկան 50 միլիարդ խորանարդ մետր գազ մատակարարել Ռուսաստանից Մոնղոլիայի տարածքով», - ասել է Միլլերը։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի ներկայությամբ տեղի է ունեցել «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի և Չինաստանի ազգային նավթային կորպորացիայի (CNPC) միջև փաստաթղթերի փոխանակման արարողություն։ Ստորագրվել է չորս փաստաթուղթ, այդ թվում՝ ռազմավարական համագործակցության մասին համաձայնագիր, որն ընդլայնում է ընկերությունների միջև փոխգործակցության ոլորտները։
«Սա այժմ կլինի աշխարհի ամենախոշոր, ամենամասշտաբային և ամենաթանկարժեք նախագիծը գազի արդյունաբերության ոլորտում», - նշել է ռուսական ընկերության ղեկավար Միլլերը։
Միլլերը նշել է, որ մոտ ապագայում կողմերը պետք է վերջնականապես հաստատեն նախագծի մի շարք պարամետրեր։
Միաժամանակ նա պարզաբանել է, որ Չինաստանի համար գազն ավելի մատչելի կլինի, քան Եվրոպայի համար։
Ակնկալվում է, որ նոր համաձայնագրով մատակարարումներ կիրականացվեն 30 տարվա ընթացքում։
«Սիբիրի ուժը 2» գազատարի նախագծումը սկսվել է 2020 թվականին: Ինչպես նշել է Միլլերը, գազատարի կառուցման որոշումը կայացվել է դեռևս նախքան «Սիբիրի ուժը» գլխավոր գազատարի շահագործման հանձնելը և Չինաստան ռուսական գազի մատակարարումների սկսվելը:

“Газпром” и Китайская национальная нефтегазовая корпорация подписали меморандум о строительстве газопровода через территорию Монголии
Председатель правления “Газпрома” Алексей Миллер сообщил о подписании между “Газпромом” и Китайской национальной нефтегазовой корпорацией (CNPC) нового меморандума о стратегическом сотрудничестве, который включает соглашение о строительстве газопровода “Сила Сибири - 2” и транзитного газопровода “Союз-Восток” через территорию Монголии. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на “Интерфакс”.
“На основании публичного заявления, которое было сделано лидерами трех стран - России, Китая и Монголии, сегодня подписан юридически обязывающий меморандум о строительстве газопровода "Сила Сибири-2" и транзитного газопровода через территорию Монголии "Союз - Восток". Этот проект позволит поставлять из России транзитом через Монголию 50 млрд кубических метров газа в год”, - сообщил Миллер.
В присутствии президента России Владимира Путина и председателя КНР Си Цзиньпина состоялась церемония обмена документами между “Газпромом” и Китайской национальной нефтегазовой корпорацией (CNPC). Подписаны четыре документа, в том числе соглашение о стратегическом сотрудничестве, расширяющее направления взаимодействия компаний.
“Сейчас это будет самым крупным, самым масштабным и самым капиталоемким проектом в газовой отрасли в мире”, - заявил глава российской компании Миллер.
Миллер отметил, что в ближайшее время сторонам предстоит окончательно утвердить ряд параметров проекта.
При этом он уточнил, что газ для Китая будет дешевле, чем для Европы.
Ожидается, что поставки по новому соглашению будут осуществляться в течение 30 лет.
Проектирование газопровода “Сила Сибири – 2” началось в 2020 году. Как отметил Миллер, решение о строительстве газопровода было принято ещё до ввода в эксплуатацию магистрального газопровода “Сила Сибири” и начала поставок российского газа в Китай.