Կրեմլը բացասաբար է վերաբերվում Ուկրաինայում Եվրոպայից զինվորականներ տեղակայելու հնարավորությանը
Ռուսաստանը բացասաբար է վերաբերվում Ուկրաինայում Եվրոպայից զինվորականներ տեղակայելու հնարավորությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Բացասաբար ենք վերաբերվում», - պատասխանել է նա այն հարցին, թե ինչպես են Կրեմլում վերաբերվում Ուկրաինայի համար հնարավոր անվտանգության երաշխիքներին, որոնք կարող են ներառել այս երկրում եվրոպական զինվորականների տեղակայումը։
Պեսկովը նշել է, որ «չկան եվրոպական զինվորականներ, կան կոնկրետ երկրների զինվորականներ, և այդ երկրների մեծ մասը ՆԱՏՕ-ի անդամ են»։
Նրա խոսքով՝ հենց Ուկրաինայում ՆԱՏՕ-ի ռազմական ենթակառուցվածքների տեղակայումն է դարձել հակամարտության նախապատճառներից մեկը։

Кремль негативно относится к возможности размещения в Украине военных из Европы
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на агентство “Интерфакс”, об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в ходе брифинга.
“Негативно относимся”, - ответил он на вопрос о том, как Кремль рассматривает возможные гарантии безопасности для Украины, которые могут включать размещение европейских военных в этой стране.
Песков отметил, что “не существует европейских военных, существуют военные конкретных стран, и большинство этих стран являются членами НАТО”.
По его словам, именно размещение военной инфраструктуры НАТО на Украине стало одной из причин конфликта.