Պուտինն Էրդողանի հետ քննարկել է Ալյասկայում Թրամփի հետ հանդիպումը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թուրքիայի նախագահի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում իր գնահատականն է հայտնել Անքորիջում կայացած ռուս-ամերիկյան գագաթնաժողովի վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Առաջնորդները քննարկել են Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակի վերջին զարգացումը։ Ռուսական կողմը գոհունակությամբ նշել է Թուրքիայի կողմից Ստամբուլում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների միջև բանակցությունների անցկացման գործում ցուցաբերված օգնությունը», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Կրեմլը հավելում է, որ նախագահներն անդրադարձել են նաև երկկողմ օրակարգի որոշ արդիական հարցերի, այդ թվում՝ առևտրային և ներդրումային կապերի հետագա զարգացմանը։
Օգոստոսի 15-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ալյասկայի Անքորիջ քաղաքի ռազմաբազայում ընդունել էր իր ռուսաստանցի գործընկերոջը՝ քննարկելու ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորումը։ Օգոստոսի 18-ին Թրամփը Սպիտակ տանն ընդունել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկուն, Եվրոպայի ղեկավարներին և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին։
Ավելի վաղ Ստամբուլում կայացել են Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջև ուղիղ բանակցություններ, որոնց ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ռազմագերիների և զոհված զինծառայողների աճյունների փոխանակման շուրջ։

Путин обсудил с Эрдоганом встречу с Трампом на Аляске
Президент России Владимир Путин в телефонном разговоре с президентом Турции выразил свою оценку российско-американского саммита в Анкоридже. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба Кремля.
«Лидеры обсудили последние события вокруг Украины. Российская сторона с удовлетворением отметила содействие, оказанное Турцией в проведении переговоров между представителями России и Украины в Стамбуле», — говорится в сообщении.
В Кремле добавили, что президенты также затронули ряд актуальных вопросов двусторонней повестки, включая дальнейшее развитие торгово-экономических и инвестиционных связей.
15 августа президент США Дональд Трамп принял своего российского коллегу на военной базе в Анкоридже (штат Аляска), чтобы обсудить урегулирование российско-украинского конфликта. 18 августа Трамп принял в Белом доме президента Украины Владимира Зеленского, европейских лидеров и генерального секретаря НАТО. Ранее в Стамбуле состоялись прямые переговоры российской и украинской делегаций, в ходе которых были достигнуты договоренности об обмене военнопленными и останками погибших военнослужащих.