ԱՄՆ-ն եռանդուն և անկեղծ ջանքեր է գործադրում ՌԴ-ի և Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման համար. Պուտին
ԱՄՆ վարչակազմը բավականին եռանդուն և անկեղծ ջանքեր է գործադրում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության դադարեցման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Կրեմլում հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Ալյասկայում ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի առաջիկա գագաթնաժողովի նախապատրաստմանը նվիրված խորհրդակցությունում:
«Ձեզ խնդրեցի այսօր հավաքվել՝ պատմելու համար, թե որ փուլում ենք գտնվում ԱՄՆ այսօրվա վարչակազմի հետ, որն, ինչպես բոլորին լավ հայտնի է, իմ կարծիքով, գործադրում է բավականին եռանդուն և անկեղծ ջանքեր՝ մարտական գործողությունների դադարեցման, ճգնաժամի դադարեցման և այնպիսի համաձայնությունների հասնելու համար, որոնք հետաքրքրություն են ներկայացնում այդ հակամարտության մեջ ներքաշված բոլոր կողմերի համար, որպեսզի ստեղծվեն խաղաղության երկարաժամկետ պայմաններ թե՛ մեր երկրների միջև, թե՛ Եվրոպայում և թե՛ ամբողջ աշխարհում», - Պուտինի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
ՌԴ նախագահը նաև հայտնել է, որ ցանկանում է հանդիպման մասնակիցներին տեղեկացնել, թե ինչպես է ընթանում ուկրաինական ճգնաժամի շուրջ բանակցային գործընթացը, ինչպես նաև պատմել Ուկրաինայի պատվիրակության հետ երկկողմ ձևաչափով բանակցությունների ընթացքի մասին:
«Այսպես թե այնպես, ներկաներից շատերն, անշուշտ, գիտեն ընդհանուր գծերի մասին, բայց ես ավելի մանրամասն կպատմեմ», - նշել է Պուտինը:

США прилагают энергичные и искренние усилия для урегулирования российско-украинского конфликта - Путин
Администрация США прилагает весьма энергичные и искренние усилия для урегулирования российско-украинского конфликта. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил в Кремле президент России Владимир Путин на совещании, посвященном подготовке предстоящего российско-американского саммита на Аляске.
«Попросил вас сегодня собраться, для того чтобы <...> рассказать о том, на каком этапе мы находимся с американской администрацией сегодняшней, которая, как всем хорошо известно, предпринимает, на мой взгляд, достаточно энергичные и искренние усилия для того, чтобы прекратить боевые действия, прекратить кризис и выйти на договоренности, представляющие интерес для всех вовлеченных в этот конфликт сторон. Для того, чтобы создать долгосрочные условия мира и между нашими странами, и в Европе, да и в мире в целом», — цитирует Путина ТАСС.
Президент России также сообщил, что хотел бы проинформировать участников встречи о ходе переговорного процесса по украинскому кризису, а также рассказать о ходе двусторонних переговоров с украинской делегацией.
«Так или иначе, большинство присутствующих наверняка знают об общих чертах, но я расскажу более подробно», — отметил Путин.