Ուզում եմ այսօր այստեղից իմ խոնարհումի խոսքերն ասել մեր բոլոր նահատակներին. Փաշինյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված օգոստոսի 8-ի պատմական հանդիպումը անհնար կլիներ առանց մարտի դաշտում ընկած հայ հերոսների սխրանքի ու հերոսության։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Վաշինգտոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այսօր իսկապես պատմական իրադարձություն տեղի ունեցավ։ Կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվեց խաղաղություն։ Իհարկե, հաստատված խաղաղությունը պետք է շարունակենք նաև ինստիտուցիոնալիզացնել և այդ սկսված գործընթացը, իհարկե, կշարունակվի։
Ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ այսօր այստեղից իմ խոնարհումի խոսքերն ասել մեր բոլոր նահատակներին, նրանց ընտանիքների անդամներին։ Ուզում եմ ասել, որ այսօր, որն իմ ընդգծմամբ և համոզմամբ վստահաբար Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության բարձրակետն է, մենք այս կետին հասել ենք մեր ընկած եղբայրների սխրանքի և հերոսության շնորհիվ։ Իմ խոնարհումը։ Ես ծնկի եմ գալիս նրանց բոլորի, նրանց ընտանիքների, հարազատների առաջ։ Ի վերջո հասել ենք այն կետին, որ մեր ռազմավարական նպատակի իրականացման մի մեծ անկյունաքար ենք դրել»,- ասաց վարչապետը՝ ընդգծելով, որ խոսքն առաջին հերթին ՀՀ հարատևության մասին է և, իհարկե, Հայաստանի քաղաքացիների բարեկեցության, երջանկության, անվտանգության ապահովման մասին։
Փաշինյանի գնահատմամբ՝ տեղի ունեցածը կարևոր հաջողություն է ինչպես Հայաստանի ու Ադրբեջանի, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի համար։

Хочу выразить свое преклонение перед всеми нашими павшими солдатами: Пашинян
Направленная на установление мира между Арменией и Азербайджаном историческая встреча 8 августа была бы невозможна без подвига и героизма армянских героев, павших на поле боя. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в беседе с журналистами в Вашингтоне.
«Сегодня произошло поистине историческое событие. Мы можем констатировать, что между Арменией и Азербайджаном установлен мир. Конечно, мы также должны продолжать институционализировать установленный мир, и этот начатый процесс, безусловно, будет продолжен.
Хочу еще раз выразить свое преклонение перед всеми нашими павшими солдатами, членами их семей. Хочу сказать, что сегодняшний день, который, безусловно, я считаю вершиной независимости и суверенитета Армении, мы достигли этого благодаря подвигу и героизму наших павших братьев. Моя смиренная покорность. Я преклоняю колени перед всеми ними, их семьями и родственниками. Наконец, мы достигли точки, когда заложили краеугольный камень в реализации нашей стратегической цели», — сказал премьер-министр, подчеркнув, что речь идет, прежде всего, о стабильности Республики Армения и, конечно же, об обеспечении благополучия, счастья и безопасности граждан Армении.
По словам Пашиняна, произошедшее является важным успехом как для Армении и Азербайджана, так и для всего региона.