Ուզում եմ այսօր այստեղից իմ խոնարհումի խոսքերն ասել մեր բոլոր նահատակներին. Փաշինյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված օգոստոսի 8-ի պատմական հանդիպումը անհնար կլիներ առանց մարտի դաշտում ընկած հայ հերոսների սխրանքի ու հերոսության։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Վաշինգտոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այսօր իսկապես պատմական իրադարձություն տեղի ունեցավ։ Կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվեց խաղաղություն։ Իհարկե, հաստատված խաղաղությունը պետք է շարունակենք նաև ինստիտուցիոնալիզացնել և այդ սկսված գործընթացը, իհարկե, կշարունակվի։
Ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ այսօր այստեղից իմ խոնարհումի խոսքերն ասել մեր բոլոր նահատակներին, նրանց ընտանիքների անդամներին։ Ուզում եմ ասել, որ այսօր, որն իմ ընդգծմամբ և համոզմամբ վստահաբար Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության բարձրակետն է, մենք այս կետին հասել ենք մեր ընկած եղբայրների սխրանքի և հերոսության շնորհիվ։ Իմ խոնարհումը։ Ես ծնկի եմ գալիս նրանց բոլորի, նրանց ընտանիքների, հարազատների առաջ։ Ի վերջո հասել ենք այն կետին, որ մեր ռազմավարական նպատակի իրականացման մի մեծ անկյունաքար ենք դրել»,- ասաց վարչապետը՝ ընդգծելով, որ խոսքն առաջին հերթին ՀՀ հարատևության մասին է և, իհարկե, Հայաստանի քաղաքացիների բարեկեցության, երջանկության, անվտանգության ապահովման մասին։
Փաշինյանի գնահատմամբ՝ տեղի ունեցածը կարևոր հաջողություն է ինչպես Հայաստանի ու Ադրբեջանի, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի համար։

Prime Minister Nikol Pashinyan said that the “historic” meeting in Washington aimed at establishing peace with Azerbaijan wouldn’t have been possible without the heroism of the fallen Armenian troops.
“Today, a truly historic event has taken place. Let us record—peace has now been established between Armenia and Azerbaijan. Of course, we must continue to institutionalize this peace, and the process that has begun will surely continue,” he told reporters.
“I would like once again to pay tribute to all our martyrs and their families. Today—what I believe marks the culmination of Armenia’s independence and sovereignty—was reached thanks to the heroism of our fallen brothers. My respects go to them all, and I kneel before them and their families. After all, we have reached the point where we have laid a cornerstone toward achieving our strategic goal.”
The Prime Minister added that what he referred to is the enduring future of Armenia—its prosperity, happiness, and the security of its citizens. Pashinyan also emphasized that the joint declaration signed with Azerbaijan holds tremendous importance for the entire region.