Եռակողմ հռչակագիրը վստահություն է ներշնչում, որ Հարավային Կովկասում խաղաղության և բարգավաճման գլուխ ենք բացում. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Սպիտակ տանը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման արդյունքներով ստորագրված համատեղ հռչակագիրը վստահություն է ներշնչում, որ Հարավային Կովկասում բացվում է խաղաղության, բարգավաճման և տնտեսական համագործակցության գլուխ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետն այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Այսօրվա հռչակագիրը, որը ստորագրել ենք ես, Ադրբեջանի նախագահը և նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որը նույնպես վկան է այս պատմական զարգացման, վստահություն է ներշնչում, որ մենք բացում ենք խաղաղության, բարգավաճման, անվտանգության և տնտեսական համագործակցության մի գլուխ Հարավային Կովկասում»,- գրել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը նաև նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը ճանապարհ կհարթի տասնամյակներ տևած կոնֆլիկտն ավարտելու համար, իսկ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացումը՝ ներառյալ «Խաղաղության և բարեկեցության համար Թրամփի ուղու» բացումը, կբացի ռազմավարական տնտեսական հնարավորություններ, որոնք էլ կստեղծեն երկարաժամկետ օգուտներ։
ՀՀ վարչապետը պատմական է որակել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպումը՝ շեշտելով, որ ՀՀ-ն ու ԱՄՆ-ն՝ որպես ռազմավարական գործընկերներ, միավորում են ջանքերն ավելի խաղաղ և բարեկեցիկ ապագայի համար։
«Ես գնահատում եմ այս հրաշալի հնարավորությունը համագործակցությունը զարգացնելու և տարածաշրջանային կապերն ամրապնդելու համար, որոնք կծառայեն մեր հզոր ժողովուրդներին»,- գրել է Փաշինյանը։

Трехсторонняя декларация вселяет уверенность в том, что мы открываем главу мира и процветания на Южном Кавказе: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что совместная декларация, подписанная в Белом доме по итогам встречи президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, вселяет уверенность в том, что на Южном Кавказе открывается глава мира, процветания и экономического сотрудничества.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Армении написал об этом в социальной сети X.
«Сегодняшняя декларация, подписанная мной, президентом Азербайджана, и президентом Дональдом Трампом, который также является свидетелем этого исторического события, вселяет уверенность в том, что мы открываем главу мира, процветания, безопасности и экономического сотрудничества на Южном Кавказе», — написал Пашинян.
Пашинян также отметил, что парафирование мирного договора между Арменией и Азербайджаном проложит путь к прекращению многолетнего конфликта, а открытие транспортного сообщения в регионе, включая открытие «Дороги Трампа к миру и процветанию», откроет стратегические экономические возможности, которые принесут долгосрочную выгоду.
Премьер-министр Армении назвал встречу с президентом США Дональдом Трампом исторической, подчеркнув, что Армения и США, как стратегические партнёры, объединяют усилия ради более мирного и процветающего будущего.
«Я ценю эту прекрасную возможность развивать сотрудничество и укреплять региональные связи, которые послужат на благо наших могущественных народов», — написал Пашинян.