Լեհաստանի Վոդզիսլավ Սլյոնսկի քաղաքի պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Արթիկում է
Լեհաստանի Հանրապետության Վոդզիսլավ Սլյոնսկի քաղաքի պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Արթիկ համայնքում է՝ բարեկամության և համագործակցության հուշագրի շրջանակում։ Պատվիրակությունը գլխավորում է քաղաքապետի առաջին տեղակալ Իզաբելլա Կալինովսկան։
«Արմենպրես»-ին Արթիկի համայնքապետարանից տեղեկացնում են, որ այցն իրականացվում է համայնքապետ Անան Ոսկանյանի հրավերով։ Այցը միաժամանակ պաշտոնական, մշակութային և ճանաչողական բնույթ ունի։ Պատվիրակության անդամները ծանոթանալու են Արթիկի պատմաճարտարապետական տեսարժան վայրերին, զբոսաշրջային ուղղություններին, ինչպես նաև համայնքին պատկանող կրթամշակութային հաստատությունների գործունեությանը։
Արթիկի համայնքապետարանում կայացած պաշտոնական հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կառավարման մոդելների արդյունավետության, մշակույթի, սպորտի, կրթության և քաղաքային կոմունալ տնտեսության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։
Իզաբելլա Կալինովսկան շնորհակալություն է հայտնել համայնքի ղեկավար Անան Ոսկանյանին ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ Արթիկի և Վոդզիսլավ Սլյոնսկիի բարեկամական հարաբերությունները կարող են օրինակ ծառայել այլ վարչատարածքային միավորների միջև համագործակցության համար։ Արթիկ համայնքի ղեկավար Անան Ոսկանյանն էլ իր հերթին է շնորհակալություն հայտնել պատվիրակությանը՝ հրավերն ընդունելու և Արթիկ այցելելու համար՝ շեշտելով, որ պատրաստ են համագործակցել տարբեր ոլորտներում՝ ի շահ երկու համայնքների զարգացման։
Այցի շրջանակներում հյուրերին ընդունել է նաև Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը: «Արթիկ համայնքը շատ ինքնատիպ գեղեցկություն ունի, յուրատիպ ներուժ։ Վստահ եմ` մեր մարզից կհեռանաք միայն լավագույն տպավորություններով և համագործակցության նոր հեռանկարների նախանշումից հետո»,-հանդիպման ժամանակ նշել է Դավիթ Առուշանյանը։
Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքի և Լեհաստանի Հանրապետության Վոդզիսլավ Սլյոնսկի քաղաքի միջև 2017 թվականի օգոստոսի 21-ին կնքվել է համագործակցության հուշագիր, որից հետո եղել են փոխադարձ այցելություններ։

Делегация города Водзислав-Сленски (Польша) находится с официальным визитом в Артике (Армения)
Делегация города Водзислав-Сленски (Польша) находится с официальным визитом в общине Артик Республики Армения в рамках меморандума о дружбе и сотрудничестве. Делегацию возглавляет первый заместитель мэра Изабелла Калиновска.
Как сообщили «Арменпресс» в администрации общины Артик, визит осуществляется по приглашению мэра общины Анана Восканяна. Визит носит одновременно официальный и культурно-познавательный характер. Члены делегации ознакомятся с историческими и архитектурными достопримечательностями Артика, туристическими объектами, а также деятельностью образовательных и культурных учреждений общины.
В ходе официальной встречи в администрации общины Артик обсуждались эффективность моделей управления, возможности сотрудничества в сферах культуры, спорта, образования и городского коммунального хозяйства.
Изабелла Калиновска поблагодарила главу общины Анана Восканяна за тёплый приём, подчеркнув, что дружеские отношения между Артиком и Водзиславом-Сленски могут служить примером для сотрудничества между другими административно-территориальными единицами.
Глава общины Артик Анан Восканян, в свою очередь, поблагодарил делегацию за то, что они приняли приглашение и посетили Артик, подчеркнув готовность к сотрудничеству в различных областях на благо развития обеих общин.
В рамках визита гостей также принял губернатор Ширака Давид Арушанян. «Община Артик обладает уникальной красотой, уникальным потенциалом. Уверен, что вы покинете наш регион с самыми лучшими впечатлениями и наметив новые перспективы сотрудничества», — отметил Давид Арушанян на встрече.
21 августа 2017 года между общиной Артик Ширакского региона и городом Водзислав-Сленски Республики Польша был подписан меморандум о сотрудничестве, после чего состоялись взаимные визиты.