Մենք ընտրում ենք դեպի լույս տանող ճանապարհը. Նոյեմբերյանի համայնքապետ
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի մեկնարկից հետո Նոյեմբերյան խոշորացված համայնքի Բաղանիս-Ոսկեպար հատվածում իրավիճակն ավելի անվտանգ է։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց Նոյեմբերյան խոշորացված համայնքի ղեկավար Արսեն Աղաբաբյանը։
«Եթե նախկինում մեր համայնքների բնակիչների, ինչպես նաև այստեղով տեղաշարժվողների ուղղությամբ կրակելու հավանականությունը մեծ էր, ապա այժմ իրադրությունը փոխվել է, որովհետև արդեն կա սահմանային գոտի, որը երկուստեք համաձայնության արդյունքում վերահսկվում է սահմանապահների, այլ ոչ թե կանոնավոր բանակային ստորաբաժանումների կողմից։ Մեր տարածքները երբևէ այդքան անվտանգ չեն եղել, ինչպես հիմա»,- ասաց Աղաբաբյանը։
Նրա հավաստմամբ՝ Նոյեմբերյան համայնքում ու հարակից գյուղերում բնակիչների կյանքն ավելի է աշխուժացել, ինչին նպաստում են հաճախակի կազմակերպվող մեծ միջոցառումները։
«Այս տարի ևս Կողբում, ավանդույթի համաձայն, մեծ ոգևորությամբ նշեցինք Վարդավառի տոնակատարությունը։ Տարեց տարի շատ ավելի մեծ շուքով ու ավելի մեծ քանակի մարդկանցով, թե՛ տեղացիներ, թե՛ հյուրեր, նշում ենք սպասված միջոցառումը։ Վարդավառի տոնը միայն ջրոցին կամ ուրախ տրամադրությունը չեն, դա նաև մարդկանց համախմբելու հիմք է, մեր ինքնության առհավատչյան, մեր ավանդույթներն ու արժեհամակարգը պահպանելու խորհուրդը։ Մենք այնպես ենք համադրում բոլոր այս գործոնները, որ միջոցառումը դառնա խորհրդանշող իրադարձություն։ Ամեն տարի փորձում ենք նոր բան մատուցել ժողովրդին։ Նոյեմբերյան խոշորսցված համայնքը ներառում է 17 գյուղ, ուստի բոլոր բնակավայրերից կազմակերպում ենք բնակիչների մասնակցությունը, ովքեր արդեն ինտեգրվել են գործընթացին»,- ասաց Արսեն Աղաբաբյանը։
Նա հավելեց, որ երկու տարի առաջ մասնակիցների թիվը մոտ 10 հազար էր, իսկ այս տարի հաջողվեց հատել այդ սահմանը։
«Պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ներկայությունը Կողբում արդեն իսկ մեծ իրադարձություն էր՝ ենթադրելով ավելի բարձր մակարդակ։ Թվում է, թե Նոյեմբերյանը բավականին հեռու է մայրաքաղաքից, սակայն այդ հանգամանքը չի խանգարում մեր հայրենակիցներին գալ և ակտիվորեն մասնակցել տոնակատարությանը։ Այն մշակույթը, որն առկա է այստեղ և մենք ամեն օր զարկ ենք տալիս դրա զարգացմանը, միանշանակ վկայում է մեր ինքնության մասին։ Ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի խթանենք մշակութային կյանքը։ Բոլորովին վերջերս մեզ մոտ բացվեց արվեստի դպրոցը։ Ավելի քան 25 տարի գործում է Կողբի գեղարվեստի դպրոցը։ Սուբվենցիոն ծրագրերով մշակութային տների վերանորոգումն ինքնանպատակ չէ, քանզի առկա է մշակութային ռեսուրսը»,- ասաց խոշորացված համայնքի ղեկավարը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ 2006 թվականից Կողբի մշակութային տանը գործում է տիկնիկային թատրոն։ Աղաբաբյանի եղբայրը երևանաբնակ կողբեցիների հետ տարիներ առաջ պատվիրեց 23 տիկնիկներ ու նվիրեց մշակույթի տանը: Կառույցի տնօրեն Սասուն Մուրադյանը նույնպես պատրաստեց տիկնիկներ, որոնք մարմնավորում էին Թումանյանի հեքիաթների կերպարներին։ Թատրոնը հաճախ այցելում է մարզի դպրոցներ և մանկապարտեզներ՝ անվճար բեմադրելով հետաքրքիր ներկայացումներ։ Կողբն ու Նոյեմբերյանն ունեն նաև մեծ թատրոններ, որտեղ բեմադրվում են հայ և արտասահմանյան դրամատուրգիայի դասական հայտնի ներկայացումները։
«Միշտ դահլիճները լեփ-լեցուն են հանդիսականներով։ Ասում են, թե իբր ժողովուրդը թատերասեր չէ և չի հաճախում թատրոն, բայց իրականում կարող եք գալ մեզ մոտ և համոզվել հակառակում։ Անհրաժեշտ է ճիշտ մատուցել մշակույթը ժողովրդին և ստեղծել ամուր կապ։ Երբեմն մշակույթի մասին հիշում են միայն այն ժամանակ, երբ դրանով պետք է ազգը ներկայանա աշխարհին: Սակայն դրանք այն արժեքներն են, որոնք պետք է միշտ լինեն առաջնային, գտնվեն ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում։ Իմ մասին ասում են, որ «յոթ երգ գիտեմ, յոթն էլ մշակույթի մասին», բայց դրանից միայն ուրախանում եմ, որովհետև փորձում ենք մեր համայնքների կյանքն ամեն օր լուսավոր դարձնել։ Այդ գործում ինձ մեծապես օգնում են տարբեր համայնքների երիտասարդները, ովքեր ներկայանում են հետաքրքիր ծրագրերով ու նախաձեռնություններով, հետևաբար փորձում ենք դրանք կյանքի կոչել»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Աղաբաբյանի հավաստմամբ՝ համայնքից չբացակայելու, չհեռանալու նախադրյալներն արդեն ստեղծվել են։ Կողբ գյուղում թվային ստուդիա հիմնելու հավակնոտ ծրագիր է իրականացվել «Կողբ» հիմնադրամի ջանքերով։ Այսօր ստուդիայում կարելի է ուսանել գրաֆիկական դիզայն, լուսանկարչություն, եռաչափ մոդելավորում, աուդիո գրքերի ձայնագրություն։ Ուսանողների թիվը մոտ 300 է։ Նրանցից ոմանք ստուդիայի միջոցով արդեն ստանում են գրավիչ պատվերներ արտասահմանից։ Կողբում բացվել է նաև Թումո կենտրոնը՝ ընդգրկելով մոտ 1000 պատանիների։
«Մեր տարածաշրջանում հիմնական խնդիրներից մեկը մարդկանց աշխատատեղերով ապահովելն է, ինչը, բնականաբար, կկանխի արտագաղթը։ Նախատեսում ենք Նոյեմբերյանում ստեղծել նաև պատկերասրահ։ Երբ ժամանակին ընկերներիս հետ Կողբի արվեստի շենքում բացեցինք պատկերասրահ, համոզվեցինք, որ տարածքն ուղղակի նեղ է, քանի որ արվեստի գործերն անհամեմատ շատ են։ Մեզ պատրաստվում են այցելել 10 արվեստագետներ՝ ժողովրդական նկարիչ Հրանտ Թադևոսյանի գլխավորությամբ։ Նրանք մասնակցելու են հերթական գիտաժողովին։ Շուրջ քսան տարի բնության գրկում կազմակերպում ենք նաև պլեներներ, որոնց հաջորդում են ցուցահանդեսները։ Արվեստագետները հաճույքով շփվում են մեր պատանիների՝ ապագա նկարիչների ու քանդակագործների հետ»,- մանրամասնեց Աղաբաբյանը։
Քանի որ նկարիչները գիտաժողովներից ու պլեներներից հետո իրենց նկարներից մեկական օրինակ նվիրում են խոշորացված համայնքին, հետևաբար, արվեստի գործերը կուտակվել են, ինչն էլ դրդում է մտածել սեփական մեծ պատկերասրահ ունենալու մասին, ինչպիսիք գործում են մայրաքաղաքում։
Զրույցի ընթացքում Արսեն Աղաբաբյանն անդրադարձավ նաև Նոյեմբերյան խոշորացված համայնքի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին։ Նա նշեց, որ տարածաշրջանը բաժանված է երկու մասի։ Դեբեդի հովտում մարդիկ զբաղվում են այգեգործությամբ, իսկ վերևի հատվածում՝ գլխավորապես անասնապահությամբ։
«Մենք ունենք մոտ 160 հեկտար ձիթենու եզակի այգիներ, որոնք կան միայն մեր խոշորացված համայնքում։ Ուզում ենք, որ ձիթենին դառնա մեր բրենդներից մեկը։ Ոռոգման հարցը, ցավոք, միշտ չի հաջողվում լուծել, ինչը կապված է պոչամբարների հետ, որովհետև դրանք բացելուց հետո ոռոգման ջրի մատակարարումները ժամանակավորապես ընդհատվում են։ Այդուհանդերձ մտածում ենք լուծել խնդիրն ու շատացնել ինտենսիվ այգիների քանակը։ Այդ նպատակով Կարմիր գյուղի մոտ պետական միջոցներով կառուցվում է ջրամբար՝ 8-12 միլիոն խ/մ ծավալով։ Եթե ջուրը հասցնենք գյուղացուն, նա այլևս չի ունենա արտագաղթելու ցանկություն և տրամադրություն։ Մենք ընտրել ենք լույսը և գնում ենք այդ ուղղությամբ»,- ասաց Աղաբաբյանը։
Նա երախտագիտություն հայտնեց «Կողբ» հիմնադրամին, որի հետ համագործակցության արդյունքում իրականացվում են կենսական նշանակության ծրագրեր։ Նախատեսվում է մոտ ապագայում նշված հիմնադրամի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի աջակցությամբ կառուցել գերժամանակակից մարզադպրոց, որի նմանը չկա մյուս մարզերում։ Գործընթացը մեկնարկել է, և մարզիչներն արդեն վերապատրաստվում են Երևանում։
«Տարբեր մարզաձևերից աշխարհի առաջնություններին, ինչպես նաև երաժշտական փառատոններին մասնակցող մեր տարածաշրջանի ներկայացուցիչներին ֆինանսավորում է համայնքապետարանը։ Հաղթողներն արժանանում են լրացուցիչ պարգևատրումների։ Շատերն այսօր ուզում են մասնակցել տարբեր առարկաների օլիմպիադաներին, որովհետև գիտեն, որ «Կողբ» հիմնադրամի կողմից աշակերտներն ու ուսուցիչները ստանալու են մեկամյա կրթաթոշակ, որոշակի գումար փոխանցվելու է նաև նրանց դպրոցների ֆոնդին։ Երկիրը զարգացնելու համար պետք է ունենաս պետական մտածողություն և անվերապահորեն սիրես հայրենիքդ»,- եզրափակեց Արսեն Աղաբաբյանը։

После делимитации границы ситуация для нас стала безопаснее - глава общины Ноемберян (Армения)
После начала процесса делимитации границы между Арменией и Азербайджаном ситуация на участке Баганис-Воскепар в укрупнённой общине Ноемберян стала безопаснее.
Такое мнение выразил в беседе с корреспондентом «Арменпресс» глава укрупнённой общины Ноемберян Арсен Агабабян.
«Если раньше вероятность стрельбы по жителям наших общин, а также по тем, кто передвигается здесь, была высокой, то теперь ситуация изменилась, поскольку уже есть приграничная зона, которую, по взаимному соглашению, контролируют пограничники, а не регулярные армейские подразделения. Наши территории никогда не были так безопасны, как сейчас», — сказал Агабабян.
По его словам, жизнь жителей общины Ноемберян и соседних сел стала более оживлённой, чему способствуют часто организуемые масштабные мероприятия.
«В этом году в Кохбе по традиции мы с большим энтузиазмом отметили праздник Вардавар. Каждый год мы с гораздо большей пышностью и большим количеством людей, как местных жителей, так и гостей, отмечаем долгожданное событие. Праздник Вардавар – это не только вода или радостное настроение, это также основа для объединения людей, символ нашей идентичности, напоминание о необходимости сохранения наших традиций и системы ценностей. Мы объединяем все эти факторы таким образом, чтобы мероприятие стало символичным. Каждый год мы стараемся предложить людям что-то новое. Укрупненная община Ноемберяна включает 17 сел, поэтому мы организуем участие жителей всех населённых пунктов, которые уже интегрированы в процесс», – сказал Арсен Агабабян.
Он добавил, что два года назад число участников составляло около 10 тысяч, а в этом году нам удалось преодолеть этот рубеж. «Присутствие Государственного симфонического оркестра в Кохбе само по себе было большим событием, подразумевающим более высокий уровень. Казалось бы, Ноемберян довольно далеко от столицы, но это обстоятельство не мешает нашим соотечественникам приезжать и активно участвовать в празднике. Культура, которая здесь существует и которую мы развиваем каждый день, – яркий показатель нашей идентичности. Мы делаем всё возможное для развития культурной жизни. Недавно здесь открылась художественная школа. Более 25 лет действует Кохбская школа изобразительных искусств. Ремонт домов культуры за счёт субсидий – не самоцель, ведь культурный ресурс есть», – сказал глава расширенной общины.
По его словам, с 2006 года в Доме культуры Кохбы действует кукольный театр. Много лет назад брат Агабабяна совместно с жителями села заказал из Еревана 23 куклы и передал их в дар Дому культуры. Директор учреждения Сасун Мурадян также изготовил кукол, олицетворяющих персонажи сказок Туманяна. Театр часто посещает школы и детские сады региона, бесплатно устраивая интересные спектакли. В Кохбе и Ноемберяне также есть крупные театры, где ставятся известные классические произведения армянской и зарубежной драматургии.
«Залы всегда полны зрителей. Говорят, что народ не театрал и не ходит в театр, но на самом деле вы можете прийти к нам и убедиться в обратном. Необходимо правильно преподносить культуру народу, создавать прочную связь. Порой о культуре вспоминают только тогда, когда через неё нация должна представить себя миру. Однако именно эти ценности всегда должны быть главными, находиться в центре повседневного внимания. Обо мне говорят: «Я знаю семь песен, и семь о культуре», но это меня только радует, ведь мы стараемся каждый день делать жизнь наших сообществ ярче. Мне в этом очень помогает молодёжь из разных сообществ, которая придумывает интересные программы и инициативы, поэтому мы стараемся их воплощать», — отметил наш собеседник.
По словам Агабабяна, уже созданы все условия для того, чтобы люди не покидали общину. Благодаря усилиям фонда «Кохб» реализована амбициозная программа по созданию цифровой студии в селе Кохб. Сегодня в студии проводятся курсы графического дизайна, фотографии, трёхмерного моделирования и записи аудиокниг. Число студентов составляет около 300 человек. Некоторые из них уже получают через студию привлекательные заказы из-за рубежа. В Кохбе также открылся центр «Тумо», в котором занимаются около 1000 молодых людей.
«Одна из главных проблем нашего региона — обеспечение населения работой, что, естественно, предотвратит эмиграцию. Мы также планируем открыть галерею в Ноемберяне. Когда мы с друзьями открывали галерею в Доме искусств Кохбы, то поняли, что там просто тесно, так как произведений искусства было несравненно больше. 10 художников во главе с народным художником Грантом Тадевосяном планируют приехать к нам. Они примут участие в следующей конференции. Уже около двадцати лет мы также организуем пленэры на лоне природы, а затем выставки. Художники с удовольствием общаются с нашей молодёжью, будущими художниками и скульпторами», — рассказал Агабабян.
Поскольку после конференций и пленэров художники дарят общине по одному экземпляру своих картин, произведения искусства накапливаются, что побуждает нас задуматься о создании собственной большой галереи, подобной тем, что действуют в столице.
В ходе беседы Арсен Агабабян также коснулся социально-экономического положения расширенной общины Ноемберян. Он отметил, что регион разделён на две части. В долине реки Дебед люди занимаются садоводством, а в верхней части – в основном животноводством.
«У нас около 160 гектаров уникальных оливковых рощ, которые существуют только в нашей расширенной общине. Мы хотим, чтобы оливковое дерево стало одним из наших брендов. Вопрос орошения, к сожалению, не всегда решён, что связано с хвостохранилищами, поскольку после их открытия подача поливной воды временно прекращается. Тем не менее, мы думаем над решением этой проблемы и увеличением количества интенсивных садов. Для этого недалеко от села Кармир на государственные средства строится водохранилище объёмом 8-12 миллионов кубометров. Если мы будем поставлять воду жителям села, у них больше не будет желания эмигрировать. Мы выбрали свет и движемся в этом направлении», – сказал Агабабян.
Он выразил благодарность фонду «Кохб», в результате сотрудничества с которым реализуются важные проекты. В ближайшее время при поддержке фонда и ПРООН планируется построить современную спортивную школу, не имеющую аналогов в других регионах. Процесс уже запущен, и тренеры уже проходят обучение в Ереване.
«Мэрия финансирует участие представителей нашего региона в чемпионатах мира по различным видам спорта, а также в музыкальных фестивалях. Победители получают дополнительные награды. Многие сегодня хотят участвовать в олимпиадах по различным предметам, потому что знают, что ученики и учителя получат годовую стипендию от фонда «Кохб», а определённая сумма также будет перечислена в фонд школы. Чтобы развивать страну, необходимо иметь государственное мышление и безоговорочно любить свою Родину», — заключил Арсен Агабабян.