Ուկրաինային անհրաժեշտ է 65 միլիարդ դոլար գտնել 2026 թվականի համար. Զելենսկի
Հաջորդ տարի Ուկրաինային անհրաժեշտ է գտնել 65 միլիարդ դոլար. 40 միլիարդ դոլարը դեֆիցիտն է, իսկ 25 միլիարդ դոլարն՝ անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության համար, հուլիսի 24-ին  լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է «Ստրանա» պարբերականը։
«Հրթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգեր, այս ուղղությունը՝ 25 միլիարդ դոլար։ Դա արդեն 65 է, եթե փակենք այս ամենը։ Ես սկսել եմ աշխատել դրա վրա։ Շատ դժվար թեմա է, բայց ես արդեն սկսել եմ», - հայտարարել է նախագահը և թվարկել Եվրոպայի երկրների ու կառույցների ղեկավարներին, որոնցից գումար է խնդրել։
Նա նաև ակնարկել է, որ Արևմուտքից գումար է խնդրում Ուկրաինայի զինված ուժերի զինվորականների աշխատավարձերի համար։
«Նախկինում եվրոպացիները հրաժարվում էին գումար տալ մեր զինվորականների աշխատավարձերի համար, այլ միայն զենքի համար։ Բայց այնպես է ստացվում, որ մեր զինվորականները կարող են լինել հենց այդ զենքը, որը պաշտպանում է բոլորին», - ասել է Զելենսկին։
Նա նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստանն արդեն ինքն է բարձրացնում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ իր հանդիպման թեման։
«Մենք միշտ բացահայտորեն բարձրացնում ենք ղեկավարների մակարդակով հանդիպման հարցը։ Եվ այժմ նրանք իրենք են սկսել խոսել այդ մասին մեզ հետ շփվելիս։ Սա արդեն կարելի է համարել քայլ դեպի նման հանդիպման հնարավոր ձևաչափ», - հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը:

Украине необходимо найти $65 млрд к 2026 году – Зеленский
В следующем году Украине необходимо найти $65 млрд. 40 млрд — это дефицит, из которых $25 млрд — на производство беспилотных летательных аппаратов, заявил президент Владимир Зеленский на встрече с журналистами 24 июля. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила издание «Страна».
«Ракеты, беспилотные летательные аппараты, системы радиоэлектронной борьбы — это направление — $25 млрд. Это уже $65 млрд, если мы всё это закроем. Я начал этим заниматься. Это очень сложная тема, но я уже начал», — сказал президент и перечислил руководителей европейских стран и структур, у которых он запросил деньги.
Он также намекнул, что просит у Запада денег на зарплаты военнослужащим Вооружённых сил Украины.
«Раньше европейцы отказывались платить нашим военным зарплату, а только за оружие. Но, оказывается, наши военные могут быть тем самым оружием, которое защищает всех», — заявил Зеленский.
Он также сообщил, что сама Россия уже поднимает тему встречи с президентом России Владимиром Путиным.
«Мы всегда открыто поднимаем вопрос о встрече на уровне лидеров. И теперь они сами начали говорить об этом в своём общении с нами. Это уже можно считать шагом к возможному формату такой встречи», — сказал украинский президент.