Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանը և Ձմեռային Օլիմպիադա-2030-ի կազմկոմիտեի ղեկավարը անդրադարձել են ՀՀ-ում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ խաղերի նախապատրաստմանը
Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Արման Խաչատրյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Օլիմպիական և Պարալիմպիկ խաղերի միջգերատեսչական պատվիրակ, 2030 թվականին Ֆրանսիայում կայանալիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերի կազմակերպչական կոմիտեի ղեկավար Պիեռ-Անտուան Մոլինային։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ մարզամշակութային խաղերի նախապատրաստական աշխատանքներին։
«Այս համատեքստում դեսպան Խաչատրյանն ընդգծել է խաղերը Հայաստանում հյուրընկալելու կարևորությունը՝ որպես ֆրանկոֆոն մշակույթի և արժեքների տարածմանն ու ֆրանսերենի զարգացմանը նպաստող կարևոր միջոցառում»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Դեսպանության փոխանցմամբ՝ միաժամանակ, դեսպանը վերահաստատել է խաղերը լավագույնս անցկացնելու Հայաստանի հանձնառությունը և շեշտել Ֆրանսիայի ու միջազգային գործընկերների հետ այս նպատակով համագործակցելու ցանկությունը։
«Պարոն Մոլինան իր հերթին վերահաստատել է խաղերի նախապատրաստման և անցկացման աշխատանքներում Հայաստանին օժանդակելու պատրաստակամությունը և կիսվել 2024 թվականին Փարիզում կայացած Օլիմպիական խաղերի կազմակերպման ֆրանսիական փորձով»,- նշել է ՀՀ դեսպանությունը։

Посол Армении и глава Оргкомитета зимних Олимпийских игр 2030 года обсудили организацию Игр Франкофонии
Посол Армении во Франции Арман Хачатрян встретился с межведомственным делегатом Олимпийских и Паралимпийских игр Франции, главой Оргкомитета зимних Олимпийских игр 2030 года во Франции Пьером-Антуаном Молиной.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе посольства Армении во Франции, собеседники обсудили ход подготовки к 10-м Спортивным и культурным играм Франкофонии.
В этом контексте посол Хачатрян подчеркнул важность проведения Игр в Армении как важного события, способствующего распространению франкоязычной культуры и ценностей, а также развитию французского языка.
Посол также подтвердил приверженность Армении проведению Игр наилучшим образом и подчеркнул стремление к сотрудничеству с Францией и международными партнерами в этом направлении.
Господин Молина, в свою очередь, подтвердил свою готовность содействовать Армении в подготовке и проведении Игр и поделился французским опытом в организации Олимпийских игр 2024 года в Париже.