Մակրոնը վերահաստատել է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանի՝ խաղաղությանը միտված ջանքերին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը «X»-ի միկրոբլոգում կատարած գրառման միջոցով անդրադարձել է Փարիզում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Ուրախ եմ Փարիզում ողջունել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Վերահաստատեցի Ֆրանսիայի աջակցությունը նրա քաջ ջանքերին՝ ուղղված Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատմանը։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հնարավորինս շուտ ստորագրումը կարող է նոր էջ բացել տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների, երկրների և դրա սահմաններից դուրս գտնվողների համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է Մակրոնը։
Նրա խոսքով՝ այս հանդիպումը նաև հնարավորություն է տվել վերանայել երկկողմ հարաբերությունները՝ նպատակ ունենալով շարունակել խորացնել համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում և շուտով ամրագրել ռազմավարական երկկողմ գործընկերությունը։

Макрон подтвердил поддержку Франции усилиям Армении по достижению мира
Президент Франции Эммануэль Макрон в микроблоге в X прокомментировал свою встречу с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Париже .
“Я рад приветствовать премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Париже. Я подтвердил поддержку Франции его смелым усилиям по установлению мира с Азербайджаном. Скорейшее подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном может открыть новую страницу для всех народов и стран региона и стран за его пределами”, - как сообщает “Арменпресс”, написал Макрон.
По его словам, эта встреча также дала возможность пересмотреть двусторонние отношения с целью дальнейшего углубления сотрудничества во всех областях и скорейшего установления стратегического двустороннего партнерства.