Մակրոնը վերահաստատել է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանի՝ խաղաղությանը միտված ջանքերին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը «X»-ի միկրոբլոգում կատարած գրառման միջոցով անդրադարձել է Փարիզում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Ուրախ եմ Փարիզում ողջունել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Վերահաստատեցի Ֆրանսիայի աջակցությունը նրա քաջ ջանքերին՝ ուղղված Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատմանը։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հնարավորինս շուտ ստորագրումը կարող է նոր էջ բացել տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների, երկրների և դրա սահմաններից դուրս գտնվողների համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է Մակրոնը։
Նրա խոսքով՝ այս հանդիպումը նաև հնարավորություն է տվել վերանայել երկկողմ հարաբերությունները՝ նպատակ ունենալով շարունակել խորացնել համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում և շուտով ամրագրել ռազմավարական երկկողմ գործընկերությունը։

French President Emmanuel Macron has commented on his meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in a post on X.
“I am pleased to welcome Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to Paris. I have reaffirmed France’s support for his courageous efforts to establish peace with Azerbaijan. The possible swift signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan could open a new chapter for all the peoples and countries of the region and beyond,” Macron has said.
According to him, the meeting also provided an opportunity to review bilateral relations, with the goal of deepening cooperation in all areas and soon consolidating the strategic partnership between the two countries.