Կրեմլում կարծում են, որ Կիևը չի շտապում ուղիղ բանակցությունների 3-րդ փուլը համաձայնեցնելու հարցում
Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել բանակցություններն Ուկրաինայի հետ, սակայն Կիևը «չի շտապում» համաձայնեցնել երրորդ փուլի ժամկետը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ակնհայտ է, որ Կիևը չի շտապում։ Մենք դեռ սպասում ենք ժամկետի վերաբերյալ առաջարկների։ Ռուսական կողմը պատրաստ է շարունակել և անցկացնել երրորդ փուլը», - Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ բանակցությունների առաջին երկու փուլերը տեղի են ունեցել մայիսի 16-ին և հունիսի 2-ին Ստամբուլում։ Բանակցությունների արդյունքում կողմերը գերիների փոխանակումներ են իրականացրել:

В Кремле считают, что Киев не спешит с согласованием третьего раунда прямых переговоров
Россия готова продолжить переговоры с Украиной, но Киев «не спешит» согласовывать дату третьего раунда. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Очевидно, что Киев не спешит. Мы по-прежнему ожидаем предложений по срокам. Российская сторона готова к продолжению и к проведению третьего раунда», — цитирует Пескова агентство «Интерфакс».
Первые два раунда прямых переговоров между Россией и Украиной состоялись 16 мая и 2 июня в Стамбуле. По итогам переговоров стороны обменялись удерживаемыми лицами.